Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici řeší, co s miliardami ve spoření

  1:00aktualizováno  1:00
Pomocí úvěrů ze stavebního spoření by Češi jednou mohli platit školné na vysokých školách nebo vybavení domácností počítači. V hlavách politiků se rodí myšlenky na to, jak využít jednu z největších úspor obyvatel.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Přes dvě stě miliard korun, které se kupí ve stavebních spořitelnách a lidé si je nepůjčují na bydlení.

Kdyby našli nové využití pro tyto obrovské sumy, lépe by také odůvodnili, že stát do stavebního spoření ročně dává patnáct miliard korun, a přitom jen třetina z nich pomáhá zlepšit situaci v bydlení.

Dvě třetiny lidí, kteří si spoří "na stavební účely", totiž používají stavební spořitelny jen jako výnosnější banky.

"Už dlouho víme, že jde vlastně o státem dotované spoření a cíle k podpoře bydlení tolik neplní. Možností, co s tím udělat, je řada. Od úplného zrušení státní podpory, po to nechat lidi, aby si za tyto peníze kupovali něco jiného," říká místopředseda vlády Martin Jahn.

Sám například přišel s tím, že by stavební spořitelny mohly poskytovat půjčky na počítačové vybavení, čímž by se zvýšil přístup k moderním technologiím a na internet.

Ledničky ne, vzdělání ano?
U ministra financí Bohuslava Sobotky se zase rodí plán, který by dovolil střadatelům, aby si od stavební spořitelny brali úvěr na zaplacení vzdělání svého nebo svých dětí.

"Nedávno to zavedli v Rakousku. Stavební spoření tam lze použít na studium či na zaplacení ošetření nemocných. Zkoumáme, zda by to bylo technicky možné i u nás. Ta myšlenka se nám líbí," líčí Sobotkův náměstek Tomáš Prouza.

Loni už přišel s nápadem dovolit stavebním spořitelnám poskytovat spotřebitelské úvěry na nákup čehokoliv: ledniček, přehrávačů DVD či dovolené. To spořitelny neuvítaly, protože by konkurovaly svým mateřským bankám, a navíc by vstupovaly do oblasti hůře návratných úvěrů.

"Bylo to nesystémové a narušilo by to stabilitu sektoru spořitelen. Návratnost půjček na spotřebu je mnohem nižší než těch, které půjčují ony. I centrální banka tehdy řekla, že to není vhodné," říká tajemník Asociace stavebních spořitelen Jan Pátek.

I na financování vzdělání se dívá skepticky. "O tom se už párkrát teoretizovalo, ale nikdy jsme ekonomicky neřešili, zda to jde. Hlavní problém je otázka záruk. U úvěru na byt se ručí bytem, ale co u školného?" dodává Pátek.

Na konci loňského roku spravovaly spořitelny přes 290 miliard korun úspor. Ani ne třetina - 84 miliard - jsou rozpůjčované na úvěrech. Spořitelny však tvrdí, že zájem lidí o půjčky teď rychle roste, a tak není potřeba hledat pro úvěry nové účely.

"Naší prioritou má zůstat financování bydlení. Podle propočtů by do dvou let měly úvěry činit 70 procent z vkladů. K momentu, kdy si mohou brát úvěr, se dostávají silné ročníky," říká Rostislav Trávníček z Lišky.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz