Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici řeší, co s miliardami ve spoření

  1:00aktualizováno  1:00
Pomocí úvěrů ze stavebního spoření by Češi jednou mohli platit školné na vysokých školách nebo vybavení domácností počítači. V hlavách politiků se rodí myšlenky na to, jak využít jednu z největších úspor obyvatel.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Přes dvě stě miliard korun, které se kupí ve stavebních spořitelnách a lidé si je nepůjčují na bydlení.

Kdyby našli nové využití pro tyto obrovské sumy, lépe by také odůvodnili, že stát do stavebního spoření ročně dává patnáct miliard korun, a přitom jen třetina z nich pomáhá zlepšit situaci v bydlení.

Dvě třetiny lidí, kteří si spoří "na stavební účely", totiž používají stavební spořitelny jen jako výnosnější banky.

"Už dlouho víme, že jde vlastně o státem dotované spoření a cíle k podpoře bydlení tolik neplní. Možností, co s tím udělat, je řada. Od úplného zrušení státní podpory, po to nechat lidi, aby si za tyto peníze kupovali něco jiného," říká místopředseda vlády Martin Jahn.

Sám například přišel s tím, že by stavební spořitelny mohly poskytovat půjčky na počítačové vybavení, čímž by se zvýšil přístup k moderním technologiím a na internet.

Ledničky ne, vzdělání ano?
U ministra financí Bohuslava Sobotky se zase rodí plán, který by dovolil střadatelům, aby si od stavební spořitelny brali úvěr na zaplacení vzdělání svého nebo svých dětí.

"Nedávno to zavedli v Rakousku. Stavební spoření tam lze použít na studium či na zaplacení ošetření nemocných. Zkoumáme, zda by to bylo technicky možné i u nás. Ta myšlenka se nám líbí," líčí Sobotkův náměstek Tomáš Prouza.

Loni už přišel s nápadem dovolit stavebním spořitelnám poskytovat spotřebitelské úvěry na nákup čehokoliv: ledniček, přehrávačů DVD či dovolené. To spořitelny neuvítaly, protože by konkurovaly svým mateřským bankám, a navíc by vstupovaly do oblasti hůře návratných úvěrů.

"Bylo to nesystémové a narušilo by to stabilitu sektoru spořitelen. Návratnost půjček na spotřebu je mnohem nižší než těch, které půjčují ony. I centrální banka tehdy řekla, že to není vhodné," říká tajemník Asociace stavebních spořitelen Jan Pátek.

I na financování vzdělání se dívá skepticky. "O tom se už párkrát teoretizovalo, ale nikdy jsme ekonomicky neřešili, zda to jde. Hlavní problém je otázka záruk. U úvěru na byt se ručí bytem, ale co u školného?" dodává Pátek.

Na konci loňského roku spravovaly spořitelny přes 290 miliard korun úspor. Ani ne třetina - 84 miliard - jsou rozpůjčované na úvěrech. Spořitelny však tvrdí, že zájem lidí o půjčky teď rychle roste, a tak není potřeba hledat pro úvěry nové účely.

"Naší prioritou má zůstat financování bydlení. Podle propočtů by do dvou let měly úvěry činit 70 procent z vkladů. K momentu, kdy si mohou brát úvěr, se dostávají silné ročníky," říká Rostislav Trávníček z Lišky.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz