Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici se předhánějí, kdo víc sníží daně

  1:00aktualizováno  1:00
Koaliční politici se začali předhánět v návrzích, kam a jakým způsobem snížit daně. Rok a půl před volbami někteří sociální demokraté otočili a rozhodli se přilákat voliče ještě jinak než jen na rozdávání novomanželských půjček. Přidávají se i koaliční politici.

Ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) mluví o mírném snížení daní pro podniky i zaměstnance.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US) prosazuje pokles daní z výdělků dokonce na polovinu.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) je nejvíce opatrný a varuje hlavně před tím, aby se dodržel plán snižování schodků. Každé snížení daní totiž něco stojí. "Prostor díky lepšímu hospodářskému růstu ale je," připouští Sobotka. Loni vláda hospodařila s menším dluhem, než čekala. - více

Otázkou je, jak výrazně půjde daně snížit. Nejméně bolestné a efektní by bylo ulevit bohatším odvádějícím státu na daních z výdělku skoro třetinu. Jedno procento dolů znamená pro stát úbytek "jen" jednu miliardu.

Oproti tomu snížit sazbu pro nejchudší jen o jediné procento by znamenalo výpadek sedm až deset miliard korun. Politici, například místopředseda pro ekonomiku Martin Jahn a poradce premiéra Jan Mládek, proto mluví i o rozšíření daňových pásem, které by bylo pro rozpočet méně bolestné.

Co je ve hře pro rok 2006

• posunout daňová pásma, aby více lidí platilo nižší sazbu daně

• snížit daně z příjmu zaměstnancům

• zrušit některé dnešní odpočty na hypotéky, úvěr ze stavebního spoření, životní pojistku či penzijní připojištění

• letos vláda plánuje vybrat na dani z příjmu zaměstnanců 83 miliard, o šest miliard více než loni 

To by znamenalo, že například nejnižší daň 15 procent by neplatili lidé s hrubým výdělkem do 9100 korun, ale třeba až do 10 tisíc korun.

Někteří zaměstnanci by tak spadli do nižší sazby daně a ušetřili by. "Byl by to logický krok. Pásma se naposledy měnila před čtyřmi lety," říká nejmenovaný úředník.

Dříve se hranice měnily častěji a lidé automaticky se zvýšením platu nepřicházeli o peníze na vyšších daních. Nejde přitom o nijak malé částky.

Například zaměstnanec, kterému letos od ledna vzrostla mzda ze 17 na 19 tisíc korun, přispěje ministru financí ze svého platu za rok o 3600 korun více. A dalších deset tisíc korun zaplatí on i jeho zaměstnavatel navíc na sociálním a zdravotním pojištění.

Daňové příjmy z mezd proto patří k těm, které rostou nejrychleji. Stačí, když se daří ekonomice a zvedají se platy. Příjmy z ostatních daní lepší vývoj ekonomiky kopírují méně.

Politici si jsou toho vědomi, a proto mluví i o dalších opatřeních, která by příjmy na druhé straně vylepšila. Urban s Mládkem hovoří o zrušení některých odpočtů, například na hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, životní pojistku či penzijní připojištění.

Mládek kromě toho zmiňuje i vyšší DPH na potraviny či daně z nemovitostí. Jak tomu bude, má se rozhodnout na konferenci ČSSD koncem ledna. Ne všichni v sociální demokracii daně snižovat chtějí. "Voličům ODS se nemusíme podbízet," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz