Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici začali více řešit, co s nájmy

  1:00aktualizováno  1:00
Lidovci, unionisté a sociální demokraté se již po několikáté sejdou nad stolem, aby zahájili debatu, jak pohnout s nájmy. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) říká, že je ochoten k ústupkům. Ty budou třeba, protože zbývající dvě vládní strany by rády, aby nájmy rostly rychleji.

Podle Martínka má nájemné ve zhruba milionech bytů, které se od roku 2002 nepohnulo, začít od října roku 2006 opět pomalu růst. Během šesti let by mělo dosáhnout pěti procent ceny nemovitosti, v centru Prahy však jen 3,6 procenta.

Nájmy tak porostou odlišně v různých lokalitách, nejrychleji ve velkých městech. Například v Praze o 17 procent ročně, naopak v nejmenších městech by nájemné mohlo dokonce klesnout.

Po šesti letech státní ochrany by měl i v najímání bytů vládnout trh.  Lidovci a unionisté chtějí, aby to bylo dříve.

"Nám se zdá to přechodné období příliš dlouhé. Také z pohledu hrozících sankcí ze Štrasburku. Mělo by být tak tři až čtyři roky," uvádí lidovecký poslanec Tomáš Kvapil.

Návrh podle něj také postrádá definici místně obvyklého nájemného, což bude klíčová hladina pro stanovení – ať snížení či zvýšení – nájmů po roce 2012.

Unionisté trvají na tom, aby se nejprve stanovil strop a pak teprve volilo tempo. "Každopádně nárůst nájmu musí být znatelný," říká mluvčí předsedy US Petr Dimun.

VYPOČÍTEJTE SI VÝŠI NÁJEMNÉHO VE SVÉM BYDLIŠTI

KALKULAČKU NÁJEMNÉHO NAJDETE ZDE

Ministr Martínek ústupky neodmítá. "Lidé si každopádně musí zvyknout, že nájemné bude různé v závislosti na lokalitě. O parametrech jsem ochoten jednat, bude to kompromis pro všechny," říká.

Mezitím, co se politici již léta planě dohadují o regulaci nájmů, Češi čím dál více investují do koupě vlastních bytů či rekonstrukcí.

Statistici spočítali, že za nové byty, plastová okna, výměnu stoupaček či rekonstruované koupelny se loni utratilo 140 miliard korun.

Z toho na nové byty šlo 60 miliard korun a k tomu deset miliard stálo jejich vylepšování. "Dalších sedmdesát miliard je potřeba, aby byty po dobu své životnosti fungovaly," říká Josef Vlášek z Českého statistického úřadu.

Částky vynakládané na nové a lepší bydlení rostou nejvýrazněji v posledních letech. Česko se tak pomalu blíží úrovni v Evropské unii, kde se ročně v bydlení prostaví desetina výkonu ekonomiky. V tuzemsku je to šest až sedm procent.

Čerstvá čísla o bytové výstavbě ukazují, že růst bude pokračovat i letos. Za první čtvrtletí se postavilo 6,5 tisíce nových bytů, což je o 350 více než loni. Zhruba polovina z toho jsou rodinné domky.

Nejvíce bytů se postavilo za posledních sedm let v okolí Prahy, Brna a v Podkrkonoší. Naopak nejméně v poměru k počtu obyvatel v chudších krajích, jako jsou Severní Morava a Severní Čechy.

"Obec se zvětšila, ví se o ní, ale problém třeba je, že lidé mají panelákové zvyky. Jsou samostatní, nejsou zvyklí žít na vesnici," říká starosta Vestce u Prahy Karel Douda. Typickým problémem jsou ucpané silnice do města, navíc podle něj nezískává ani obecní pokladna.

"Minimálně třetina nových obyvatel tady není přihlášena, protože mají v Praze obecní byty, a my pak za ně musíme platit odpadky," dodává Douda.

Podobnou zkušenost mají i v Krkonoších. Města zde praskají ve švech kvůli ohromnému nárůstu výstavby bytů pro rekreaci. "Nevýhoda je, že neplatí žádné poplatky. Třeba teď se nám zahltila čistírna a my ji musíme rekonstruovat," říká starosta Špindlerova Mlýna Oldřich Šimek.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz