Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici ztrácejí chuť měnit daně u hypoték

  1:00aktualizováno  1:00
Sociální demokraté mluví o velké daňové reformě necelý týden a už se ukazuje, že najít na ni peníze bude velké sousto. Nápad udělat s daňovými poplatníky výměnný obchod - zrušit nejrůznější daňové úlevy a za to snížit daňové sazby - se ukazuje jako těžko průchodný.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek nejprve přišel s návrhem, že by stát mohl lidem sáhnout na daňové slevy při splácení hypotečních úvěrů, které klientům hypotečních bank běžně ušetří desítky tisíc korun ročně.

Svůj návrh však podstatně zmírnil. Proti se postavili jak kolegové ve vládě, tak členové opoziční ODS, která o odbourávání daňových výjimek v minulosti také často mluvila.

Paroubek nově navrhuje snížit částku, kterou lidé smějí na daních ročně odepsat. Ale jeho návrh nebude drtivou většinu klientů bolet. Dnes si člověk smí odepsat až 300 tisíc korun, které ročně zaplatí na úrocích, takovou možnost však využijí jen lidé s hypotékou na drahé nemovitosti v hodnotě okolo šesti milionů korun.

"Úroveň tři sta tisíc korun je velmi štědrá, je otázka, zda je to správné nastavení," řekl včera Paroubek. Podle něj by se mohla hranice odpočtu snížit na 150 až 200 tisíc.

V průměru si lidé snižují hypotékou daňový základ o 60 tisíc korun, takže i do nového stropu by se většina pohodlně vešla. Strop platí i pro stavební spoření, kde jsou úvěry i úspory na dani ještě menší.

Proti nápadu rušit daňové slevy u hypoték a stavebního spoření se navíc zvedá vlna kritiky i ve vládní koalici. "Dokud budu já a Unie svobody ve vládě, tak nedopustím, aby stát začal pokutovat ty, kteří se starají sami o sebe v situaci, kdy stát není schopen řešit problémy s nájemním bydlením," uvedl šéf US-DEU Pavel Němec.

Ani ODS nechce na výhody u hypoték sahat. "O zrušení této podpory neuvažujeme," prohlásil včera poslanec ODS Martin Doktor, podobně hovoří i další opoziční poslanci.

A to přesto, že ODS ve svém dlouhodobém programu slibovala daň z příjmu zjednodušit, zavést jednotnou 15-ti procentní daň a zachovat u daně z příjmů jen jednu odpočitatelnou položku. Podle Doktora se za případné budoucí vlády ODS nebude sahat ani na odpočty u stavebního spoření.

Šéf ČSSD Stanislav Gross se chce koncem ledna postavit proti ODS a představit vlastní plán na snížení daní. Uvažuje se o snížení sazeb u daně ze mzdy nebo o rozšíření daňových pásem tak, aby lidé platili méně.

Padne-li plán odbourat přitom daňové výjimky, ČSSD bude muset hledat jiné úspory, jak výpadek daní zaplnit - většími dluhy, snížením výdajů nebo růstem jiných daní.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz