Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politická krize přinese rok v zákopech

  1:00aktualizováno  1:00
Páteční vyvrcholení krize kolem premiéra Stanislava Grosse znamená pro české hospodářství začátek patového období. Země poběží setrvačností dál kupředu svižným tempem, ale bez nových impulzů a s přítěží známých, ale stále neřešených problémů.

Shodují se na tom průmyslníci, ekonomové i někteří politici, kteří patřili nebo ještě patří ke spojencům premiéra Grosse.

Absence spojenců, kdy končí středolevá koalice s lidovci a střední proud v ČSSD přitom nechce otevřené spojenectví s komunisty, přinese rok přešlapování a zákopovou válku bez významnějších politických kroků a změn důležitých zákonů.

Patová situace může snadno vydržet až do voleb příští rok. Střet lze čekat leda při schvalování rozpočtu na příští rok, kdy bude před nepopulární vládou ležet pokušení vrátit se k velkorysému utrácení.

Zmetky z autoservisu 
"Nechci se podílet na nekoncepčních kompromisech," prohlásil po hlasování o nedůvěře vládě Jaroslav Bureš, ministr odpovědný za přípravu zákonů, když oznamoval odchod z Grossovy vlády. Prý by se cítil jako "automechanik", po kterém se chce výroba zmetků.

Podle nestraníka Bureše v současné politické situaci nebude příležitost dělat kvalitní zákony, a tak mu "profesní čest" brání Grossovi dál pomáhat. Zmetkem podle něho bude třeba zákon o sociálních dávkách.

Ztížené podmínky si uvědomují i sociální demokraté. "Těch zákonů, které může tato vláda prosadit, je relativně málo," uvádí poslanec a premiérův ekonomický poradce Jan Mládek. Podle něho by ale k žádnému velkému pokroku už nedošlo ani v tříbarevné koalici.

Podle Mládka se ČSSD bude snažit najít v parlamentu podporu pro snížení daňových sazeb z 15 na 12 a z 20 na 19 procent, ale třeba s přípravou rozpočtu - natož s dotažením důchodové reformy - to bude těžší. Velká témata, jako je reforma penzí nebo zdravotnictví, by vyžadovala kompromis všech stran, ale namísto toho se podle Mládka politici "zakopávají do pozic".

Doprava, či doleva? 
Čeští podnikatelé, kteří budou muset v nových poměrech dál fungovat, žádné velké změny nečekají. "Současné filozofii premiéra Grosse nerozumím. Na sjezdu otočil kormidlo doprava, aby následně byl přinucen vládnout doleva. Nic jiného mu při podpoře komunistů ani nezbývá," říká podnikatel roku 2003 Zbyněk Frolík.

"Takže si na opravdové reformy počkáme ještě patnáct měsíců, a tak snad budou dobře připraveny," dodává výrobce nemocničních lůžek Frolík.

Ministr financí Bohuslav Sobotka i ministr práce Zdeněk Škromach věří, že budou dál schopni prosazovat svůj program, i když každý si jej představuje jinak. Sobotka slibuje připravit šetrnější rozpočet, ušetřit příští rok přes třicet miliard korun a nedělat s komunisty žádné programové obchody.

Naopak Škromach, který se škrtům v sociální oblasti vždy bránil, se těší, že bude mít nyní pro svou politiku volnější ruce. "Dnes je prostor poměrně široký a vláda bude mít poměrně velký prostor pro dohadování podpory pro různé zákony v rámci Sněmovny," říká Škromach.

Posledním velkým krokem současného kabinetu tak patrně bude prodej Telecomu. Smlouva se španělskými kupci má být podepsána do půlky dubna.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz