Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politická krize přinese rok v zákopech

  1:00aktualizováno  1:00
Páteční vyvrcholení krize kolem premiéra Stanislava Grosse znamená pro české hospodářství začátek patového období. Země poběží setrvačností dál kupředu svižným tempem, ale bez nových impulzů a s přítěží známých, ale stále neřešených problémů.

Shodují se na tom průmyslníci, ekonomové i někteří politici, kteří patřili nebo ještě patří ke spojencům premiéra Grosse.

Absence spojenců, kdy končí středolevá koalice s lidovci a střední proud v ČSSD přitom nechce otevřené spojenectví s komunisty, přinese rok přešlapování a zákopovou válku bez významnějších politických kroků a změn důležitých zákonů.

Patová situace může snadno vydržet až do voleb příští rok. Střet lze čekat leda při schvalování rozpočtu na příští rok, kdy bude před nepopulární vládou ležet pokušení vrátit se k velkorysému utrácení.

Zmetky z autoservisu 
"Nechci se podílet na nekoncepčních kompromisech," prohlásil po hlasování o nedůvěře vládě Jaroslav Bureš, ministr odpovědný za přípravu zákonů, když oznamoval odchod z Grossovy vlády. Prý by se cítil jako "automechanik", po kterém se chce výroba zmetků.

Podle nestraníka Bureše v současné politické situaci nebude příležitost dělat kvalitní zákony, a tak mu "profesní čest" brání Grossovi dál pomáhat. Zmetkem podle něho bude třeba zákon o sociálních dávkách.

Ztížené podmínky si uvědomují i sociální demokraté. "Těch zákonů, které může tato vláda prosadit, je relativně málo," uvádí poslanec a premiérův ekonomický poradce Jan Mládek. Podle něho by ale k žádnému velkému pokroku už nedošlo ani v tříbarevné koalici.

Podle Mládka se ČSSD bude snažit najít v parlamentu podporu pro snížení daňových sazeb z 15 na 12 a z 20 na 19 procent, ale třeba s přípravou rozpočtu - natož s dotažením důchodové reformy - to bude těžší. Velká témata, jako je reforma penzí nebo zdravotnictví, by vyžadovala kompromis všech stran, ale namísto toho se podle Mládka politici "zakopávají do pozic".

Doprava, či doleva? 
Čeští podnikatelé, kteří budou muset v nových poměrech dál fungovat, žádné velké změny nečekají. "Současné filozofii premiéra Grosse nerozumím. Na sjezdu otočil kormidlo doprava, aby následně byl přinucen vládnout doleva. Nic jiného mu při podpoře komunistů ani nezbývá," říká podnikatel roku 2003 Zbyněk Frolík.

"Takže si na opravdové reformy počkáme ještě patnáct měsíců, a tak snad budou dobře připraveny," dodává výrobce nemocničních lůžek Frolík.

Ministr financí Bohuslav Sobotka i ministr práce Zdeněk Škromach věří, že budou dál schopni prosazovat svůj program, i když každý si jej představuje jinak. Sobotka slibuje připravit šetrnější rozpočet, ušetřit příští rok přes třicet miliard korun a nedělat s komunisty žádné programové obchody.

Naopak Škromach, který se škrtům v sociální oblasti vždy bránil, se těší, že bude mít nyní pro svou politiku volnější ruce. "Dnes je prostor poměrně široký a vláda bude mít poměrně velký prostor pro dohadování podpory pro různé zákony v rámci Sněmovny," říká Škromach.

Posledním velkým krokem současného kabinetu tak patrně bude prodej Telecomu. Smlouva se španělskými kupci má být podepsána do půlky dubna.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz