Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politiky neuplácím, říká šéf ČEZ Martin Roman

  11:00aktualizováno  11:00
O šéfovi ČEZ Martinu Romanovi koluje řada historek, jak drží v šachu i ty nejmocnější politiky. On to však rozhodně popírá. "Neexistují žádné důkazy," říká v rozhovoru pro MF DNES. Také tvrdí, že ekonomickou krizi pocítí ČEZ až v příštím roce a že za jejím rozšířením stojí i média.

Nemám nástroj, jak politiky ovlivňovat, tvrdí Martin Roman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Část veřejnosti, někteří politici i podnikatelé si myslí, že váš ČEZ dělá pouze to, co je výhodné pro něj a pro vás osobně. Kvůli své síle a vlivu jste proto někdy označováni za stát ve státě. Jste stát ve státě?
Nejsme. V každé zemi se stát, tedy politici, zajímá, jak funguje energetika, jaká je dostupnost našeho zboží, jaká je cenová politika. Dnes je dáván velký důraz i na otázky energetické bezpečnosti. Bylo by divné, kdyby to bylo u nás jinak.

To si nerozumíme, já se ptám na to, zda spíše vy ovlivňujete strany a politiky než opačně.
Nemáme žádný nástroj, jak politiky ovlivňovat. Naopak politici mají nástroje, jak ovlivňovat ČEZ.

Existuje nástroj, jak politiku ovlivnit. Ten přece znáte i vy.
Jaký?

Peníze.
ČEZ odvádí státu spoustu peněz, za loňský rok 80 miliard. Prostřednictvím toho, za kolik prodal stát naše akcie, co dostal na dividendách, kolik na daních.

Pořád hovoříte o tom, kolik dostal stát. Jenže už léta kolují informace o tom, jak vy financujete politické strany. Hovořím o opačném toku.
Je to ale naopak - politici si nominují některé lidi do různých orgánů a ti pak volí vedení společnosti.

Takže ještě jinak: ovlivňujete penězi vy osobně či ČEZ politiky?
Ne. Jenom některými svými názory. Oni se mnou samozřejmě hovoří, to je běžné na celém světě. Z těch rozhovorů v nich něco asi zůstane, když jim říkám, že je dobře dostavět Temelín, dostavět Dukovany.

Někteří politici však v zákulisí tvrdí, že financujete načerno politické strany. Co na to odpovíte?
Že je to úplný nesmysl. Je to lež. To může říkat jen někdo, komu se to hodí do stranického programu. Jsou to spekulace bez jediného důkazu.

Předpokládám však, že podobná tvrzení zaznamenáváte. Kde se berou?
Všiml jsem si. Je strašně jednoduché bez důkazů na někoho něco hodit. Dělají to někdy i média. To není seriózní novinařina, napsat či odvysílat něco bez důkazů.

Tvrdíte tím, že žádné důkazy pro podobná tvrzení ani neexistují?
Samozřejmě, že neexistují. Také nikdo žádné nezveřejnil.

Spekulací jsou i informace, že vlastníte Škodu Plzeň a že si vzájemně s ČEZ dohazujete zakázky?
Existuje na to úplně stejná odpověď - je to nesmysl. Jak se tomu mám bránit? Zřejmě se to šíří proto, že bydlím v pražské Chuchli se třemi vrcholnými manažery Škodovky. Jenže ten pozemek jsme si koupili, když já jsem ještě pracoval ve Škodovce. Jsou to moji kamarádi.

Jste jeden z nejvlivnějších lidí českého byznysu, i když ve svých odpovědích užší propojení s politikou odmítáte. Podívejme se na krizi. Změnil jste pod jejím vlivem své chování?
Krize má vliv na každého, kdo se pohybuje v ekonomice. Navíc je to největší krize, kterou jsem zažil. Jen si vezměte čísla z tohoto týdne o dramatickém propadu průmyslové výroby u nás. Alan Greenspan, který léta vedl americký Úřad federálních rezerv, o této krizi řekl: "Užijte si ji, velmi pravděpodobně už nic podobného nezažijete."

Jak si to užíváte?
Bylo to myšleno ironicky. Samozřejmě o tom přemýšlím, protože i na Čezu se krize projevila. I když v Česku se problémy projevují s časovým zpožděním. Prodáváme elektřinu vždy na podzim na další rok. Takže jsme ji na letošek prodali v době, kdy nás krize ještě nezasáhla. Zásah asi přijde až v příštím roce.

Když prodáváte elektřinu s takovým předstihem, lze se vůbec na krizovou situaci dobře připravit?
Úplně ne. Vidíme však pokles odběru v České republice. Naštěstí působíme na propojeném evropském trhu a jsme schopni všechno, co vyrobíme, prodat na zahraničním trhu.

Mění se pod vlivem situace způsob, jakým ČEZ řídíte?
Méně než ve firmách, kterým najednou klesá odbyt. Větší část svého života jsem zažil ve firmách s problémy, ať v Jance Radotín či plzeňské Škodovce. Tam to byl boj o přežití, takže vím, jaké to je.

Pod palbou jsou dnes i vysoké, někdy až přemrštěné platy manažerů. V Česku byly kritizovány už před krizí včetně toho, co vyděláváte vy.
Plat musí korespondovat s výkonností firmy. Většina toho, co se napsalo o mém platu, není pravda…

… moment. Že berete 500 tisíc měsíčně, jste potvrdil sám; pak máte opci na akcie vaší firmy, které vám teoreticky mohou přinést až stovky milionů. Co nebylo pravda?
Zaprvé: zdědil jsem stejný plat, jako měl můj předchůdce. Zadruhé: nemám žádných 670 milionů, jak se to někde psalo. Mám opci na akcie a teoreticky bych tolik mít mohl, ale ta částka platila při kurzu 1 400 korun za akcii, což dnes neplatí. I když uznávám, že na naše poměry jde i tak o hodně peněz.

Také bych řekl, že je to dobré…
Opakuji ale, že to není ta částka, která se v médiích objevuje. ČEZ rychle vyrostl, to se na ceně akcií projevilo a s tím byla opce spojena.

Mezitím jste už ale část akcií prodal a hodně peněz vydělal. Uvažovali jste naopak v ČEZ, že byste si platy v době krize snížili?
Ale nám se pořád daří! I letos budeme mít dobrý výsledek. Ve firmách se sahá na platy, pokud se jim nedaří. A to náš případ není.

Co říkáte na výhrady, že ČEZ je polostátní firma, a že tam proto nemají být tak vysoké platy?
Není důležité, zda řídíte firmu státní, polostátní či soukromou. Důležité je, jak je ta společnost velká, jak je významná a hlavně jaké má zisky. A navíc český stát také chce, aby měl ČEZ co nejlepší výsledky.

Ovšem manažeři dostávají zlaté padáky, i když opouštějí firmy, které přivedli ke krachu. To je normální?
Není. Odstupné manažerovi, který přivedl firmu do problémů či ke krachu, je nemorální.

Řekl jste také, že za krizi mohou i média. Jak jste to myslel? Že by se o tom vůbec nemělo psát v novinách?
Myslím to jinak. Krize vznikla objektivně z problémů na finančních trzích. Zčásti je ale vyvolána subjektivně - to, že lidi přestanou kupovat auta, není proto, že byla hypoteční krize v Americe, ale proto, že byl vyvolán dojem, že bude zle, a ihned se začalo na všem šetřit.

Ptal jsem se ale na média.
Normální občan se řídí tím, co si v médiích přečte nebo co vidí. Čím barvitěji bude vylíčeno, jaké strašné časy nás čekají, tak tím se to může rychleji stát realitou.

Jenže to je práce médií, aby popisovala situaci.
Ano. Ale můžete to dramaticky přibarvit, což se někdy děje. Nemyslel jsem to přímo na česká média. Kdybyste vy nenapsali o problémech ani řádek, i tak krize přijde.

Podle vás média mohou přispět k vytvoření atmosféry, která krizi prohloubí, a lidi méně nakupují?
Přesně tak. Určitě. To se stalo.

Chtěl bych vás vidět na místě šéfredaktora, jak byste nepsal o krizi.
Netvrdím, že rozumím, jak přesně fungují média, takže nevím. Jen upozorňuji na fakt, že média mají přinášet objektivní zprávy a není dobré něco přibarvovat.

Když už o tom hovoříme, myslíte si, že média neinformují objektivně ani o ČEZ?
No, myslím si, že to není objektivní. Asi lidi raději čtou články o tom, co je špatně, než co je dobře. Možná je to i móda, kopnout si do toho velkého. ČEZ je dnes největší středoevropskou společností, ve srovnání s konkurenty rostl a sílil rychle. Ale když si dáte vedle sebe články pozitivní, negativní a neutrální, tak je zřejmé, že to objektivní není.

Nemůže to plynout i z toho, že ČEZ je v podstatě státní firma, ale veřejnost vnímá hlavně to, že ceny elektřiny přesto vytrvale stoupají? Pak se nedivte negativním reakcím.
Cena stoupá všude a my se pohybujeme na propojeném trhu. Všechno, co se dá na takovém trhu převést, má stejnou cenu - elektřina, auta, kubík dřeva. Nemůžeme to prodávat levněji. Na propojeném trhu, který zahrnuje většinu Evropy, máme kolem tří procent, neovlivníme to.

Dobře, dá se ale odhadnout, jaká bude cena elektřiny příští rok?
Domácnosti ceny na příští rok potěší. Nevíme to ještě přesně, protože nakupujeme v průběhu celého roku a přesný výsledek bude známý až na podzim. Myslím si, že ceny elektřiny pro domácnosti budou nižší. Upozorňuji ale, že půlku ceny ovlivňujeme my a druhou regulátor.

V souvislosti s krizí jste také zavedli "bílé šrotovné". Jak akce dopadla?
Vyčerpaly se všechny peníze, takže dobře.

Nebyl to jen populistický krok, abyste se zviditelnili v rámci krize?
Na každou věc, kterou uděláte pro dobro lidí, můžete říci, že je to populismus. Také odpouštíme platby na tři měsíce lidem, kteří se dostali do tíživé situace tím, že přišli o práci. Využilo toho 7 000 lidí. Nabídli jsme malým podnikatelům možnost odložit si jednu platbu. Také jsme urychlili některé investice, aby jiné firmy dostaly více zakázek od nás. To je populismus?

Souvisí s krizí i váš projekt, který jste nazvali Future Motions?
Částečně. Energetika zažije brzy revoluční změny. Lidé budou chtít stále víc energii, která je šetrná k životnímu prostředí, dívají se více, z čeho se vyrábí, a zajímají se víc o to, jak energii sami využívají.

To by v určitých směrech mohlo znamenat snižování spotřeby. Nevěřím, že byste si to přáli.
My budeme vždy schopni svoji elektřinu prodat, protože působíme právě na propojeném trhu.

Dá se říci, že vás k některým těmto krokům donutily ekologické aktivity zelených?
Ne. I naprostá většina evropských zemí se vymanila z dogmat o jaderné energetice. Jsem přesvědčený, že česká energetika bude stát v budoucnosti na jádře, protože to je nejekologičtější zdroj. Kdo chce bojovat se změnami klimatu, tak by měl používat jako nejúčinnější zbraň jadernou energii. Také si myslíme, že je naprosto správné investovat do takzvaných chytrých sítí, které vám umožní naprogramovat domácí spotřebiče. Že je správné, aby auta jezdila na elektřinu.

To byste opět dál hodně vydělávali.
Jistě, ale je to ekologické. Pro lidi tedy přínosné.

Hovořili jsme o tom, kolik vyděláváte. Část peněz za akcie jste se před časem rozhodl investovat do nových škol pod vedením staršího syna prezidenta Klause. Objevily se informace, že byste chtěl dát peníze i na vysokou školu. Je to pravda?
Na školách, o nichž hovoříte, máme obrovský zájem o studium, až šestkrát více, než kolik můžeme přijmout dětí. Je nám líto, že musíme odmítat tolik šikovných žáků. Na vysokou školu ale nemyslím. O čem naopak uvažujeme, je, že bychom rádi otevřeli školu stejného konceptu, tedy dvojjazyčnou základní školu s gymnáziem, i v Ostravě. Bylo by to od roku 2011/2012.

Co vás ale vedlo k tomu, že jste dal peníze na školu? Je to jakýsi odpustek za enormně vysoké příjmy? Mohl jste si ty peníze nechat.
Stejně nesníte k obědu deset řízků. Možnost podílet se na tomto projektu školy je pro mě smyslem, proč vydělávat peníze. Vzdělání připraví lidi tak, aby byli úspěšní. Má pákový efekt. Ti úspěšní pak sami budou dávat peníze na podobné účely.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz