Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polovina lidí jezdí kvůli drahému benzinu méně

  1:00aktualizováno  1:00
Přesně před měsícem se průměrné ceny benzinu vyšplhaly nad 32 korun za litr. Češi si naříkali, jak jim drahé pohonné hmoty prodraží cestování. Od konce července nejprodávanější Natural 95 stojí skoro stejně. A Češi jezdí dál.
Cestou, jak ušetřit, je přestavba automobilu na plyn. Ilustrační foto

Cestou, jak ušetřit, je přestavba automobilu na plyn. Ilustrační foto | foto: Reuters

Podle průzkumu agentury Median pro MF DNES vyplývá, že psychologickou hranicí, při které by většina lidí raději nechala auta v garáži, je čtyřicet korun za litr.

Někteří odborníci říkají, že ani to by mnohé Čechy neodradilo od jízdy autem do práce nebo na chalupu. "Myslím si, že by většina lidí jezdila, i kdyby platili padesát korun za litr," říká šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

"Mnozí už ani jinak cestovat neumějí a auto je pro ně nepostradatelné." Polovina motoristů však podle průzkumu přiznává, že soukromé jízdy omezila už teď. "Dřív jsem jezdil do práce autem skoro každý den, teď jedu tak dvakrát týdně," řekl policejní úředník Petr Barták.

Cesta autobusem mu přitom zabere dvakrát více času než autem. Za hranici, kdy by auto začal využívat jen ve zcela nezbytných případech, považuje cenu 45 korun za litr.

Analytikové už dříve uváděli, že nečekají pokles průměrné ceny benzinu hluboko pod 32 korun za litr. Důvod je dlouho stejný: napjatá situace na Středním východě, kde se těží značná část světových zásob ropy. Rekord si v Česku benzin připsal loni v září, kdy se litr prodával za 33,76 koruny.

Cestou, jak ušetřit, je přestavba automobilu na plyn. Litr plynu stojí polovinu toho, co benzin – prodává se zhruba za patnáct korun. Plynový pohon má podle údajů Centrálního registru vozidel více než sto deset tisíc aut.

V průzkumu agentury Median uvedla třetina oslovených řidičů, že by uvažovala o přestavbě až v případě, že by benzin stál dlouhodobě více než třicet pět korun za litr.

Lidé nemají zájem ani o auta kombinující elektrický a klasický pohon, který šetří spotřebu benzinu. V Česku takzvaná hybridní auta nabízejí Toyota a Honda. "Loni se prodalo 53 aut Toyota a Lexus, za prvních sedm měsíců letošního roku 56," uvedla Kateřina Jouglíčková ze společnosti Toyota Motor Czech.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Najdete na iDNES.cz