(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Evropská komise.

Polsko do roku 2015 euro přijmout nehodlá

  • 23
Poláci eurem minimálně do roku 2015 platit nebudou. Parlament se totiž v následujícím čtyřletém období jednotnou evropskou měnu přijmout nechystá. V rozhlasové stanici TOK FM to řekl polský ministr financí Jacek Rostowski.

Na otázku, zda by Poláci mohli platit eurem během nadcházejícího desetiletí, Rostowski řekl: "Mohlo by to tak být, nechci to vylučovat, rozhodně to ale není otázkou několika příštích let. Nedovedu si představit, že se to stane během funkčního období příštího parlamentu."

Polsko bude volit nový parlament 9. října na čtyři roky. Průzkumy veřejného mínění ukazují na vítězství nynější vládní strany Občanská platforma premiéra Donalda Tuska.

Podmínky přijetí eura

Země, které chtějí přijmout euro musí nejprve splnit pět podmínek, takzvaných maastrichtských kritérií: Deficit vládních rozpočtů nesmí být vyšší než 3 procenta HDP, veřejný dluh musí představovat nejvýše 60 procent HDP. Inflace, úrokové sazby a měnový kurz daného státu se musí pohybovat ve stanoveném pásmu.

Rostowski na počátku roku prohlásil, že Polsko nemá v úmyslu zavést euro, dokud si eurozóna nevyřeší nynější krizi. Varšava přijetí eura neustále odkládá, říká však, že jeho zavedení zůstává strategickým cílem země.

Podle původních plánů mělo Polsko přijmout euro příští rok, globální krize a vysoké rozpočtové deficity to však zmařily, zatímco dluhová krize v eurozóně naladila polskou veřejnost proti euru.

Eurem platí z 27 států Evropské unie 17 zemí. Jako poslední do eurozóny vstoupilo na začátku ledna Estonsko. Česká republika nemá zavedení eura mezi svými prioritami a stanoveno nemá ani žádné konkrétní datum přijetí jednotné evropské měny. Premiér Petr Nečas pouze loni v prosinci ohlásil, že za jeho vlády (čtyřleté funkční období končí v roce 2014) se žádný termín stanovovat nebude (viz předchozí článek).

,