Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Reklamace, prodavačka, nákup, žena | foto: Profimedia.cz

Polsko: najdete tu tržiště, ale i spoustu nábytku

  • 6
Cestou do Polska můžete zastavit hned na hranicích a nakoupit v tržnicích v Těšíně, Kudově Zdroji nebo Jelenie Góře. Můžete jet i dál a udělat ještě lepší nákup.

Počítejte však s tím, že ubytovacích možností je méně než v České republice, ale slušný hotel lze bez problému najít ve velkých městech za cenu okolo 1 200 korun za dvoulůžkový pokoj a noc.

Vyjma historických center měst budete v Polsku obtížně hledat i klasické restaurace. A když už je najdete, budete překvapeni, že jsou poměrně drahé.

. Jak se tam dostat

Jak se tam dostat: Při cestách do Polska počítejte s velmi špatnou kvalitou silnic a hustým provozem.

Když se vypravíte do Varšavy vlakem, pojedete z Brna 8 hodin a zpáteční jízdenka vyjde na 1 221 korun.

Nákup první: Ikea
Do Polska se vyplatí vyrazit pro mnohé výrobky Ikey. Hlavně pro obývací stěny a další dřevěný (či dřevotřískový) nábytek. Porovnání cen je v tomto případě snadné, stačí prohlédnout české a polské stránky obchodního domu. Při dobrém výběru ušetříte až 40 procent, ale třeba doplňky jsou levnější v Česku.

Tip: Na internetu lze snadno zjistit, jestli je v konkrétní prodejně výrobek na skladě a jaká je otvírací doba. Z Čech je nejbližší Ikea ve Vroclavi, z Moravy se vyplatí zajet do Katovic.

Nákup druhý: nábytek z Dobrodzienu
Ve Vroclavi najdete i spoustu dalších obchodů s nábytkem. Především dražší zboží v nich však nebývá ihned k mání a je nutné je objednat. Pro zboží je tak třeba jet dvakrát. Pokud dáváte přednost menším prodejnám a individuálnímu přístupu, stojí se za nábytkem vypravit do malé obce Dobrodzien nedaleko Opole na hlavní silnici směr Varšava. Nábytek zde prodávají skoro v každém domě.

. Měna: polský zlotý

1 ZL = 7,40 Kč

Tip: U malých výrobců lze na místě domluvit zcela individuální úpravy.

Nákup třetí: polská tržiště
Pokud chcete zažít ty pravé polské trhy, neodbočujte v Piotrkově na Varšavu, ale vydejte se rovně směr Lodž. Zhruba po 25 kilometrech uvidíte po pravé straně velké zastřešené tržiště v obci Tuzsin.

To slouží částečně jako velkoobchod pro menší obchodníky. Někteří prodejci pak mohou vyžadovat odběr většího množství zboží, ale především v posledních letech se lze poměrně snadno domluvit i na běžném nákupu. Na tržišti je bankomat i směnárna, která přijímá i české koruny.

Co je však tuzsinské tržiště proti varšavské Mekce všech středoa východoevropských překupníků. Pravděpodobně největší evropské tržiště se nachází téměř uprostřed Varšavy v areálu již nefunkčního stadionu Desetiletí podél ulice Aleja Zieleniecka.

. Svátky

* 1. ledna - Nový rok

* Velikonoce

* 1. května - Svátek práce

* 3. května - Den ústavy

* 22. května - Boží tělo

* 15. srpna - Nanebevzetí Panny Marie

* 1. listopadu - Všech svatých

* 11. listopadu - Den nezávislosti

* 25. a 26. prosince -Vánoce

Na tržišti je asi 10 000 stánků. Projít ho celé za jediný den je skoro nemožné. Nedoporučuji návštěvu o víkendu, kdy se za levnými nákupy vydávají místní. A v pondělí je často plno stánků zavřených. Platí, že obchodníci začínají prodávat velmi brzy ráno a nedlouho po obědě se již stánky začínají vyklízet.

Nabídka zboží je pestrá, převládají oděvy, ale nechybějí ani domácí potřeby či autopříslušenství. Z oděvů stojí za pozornost zboží bezejmenných polských výrobců. Často odpovídá aktuálním módním trendům a je poměrně levné.

Řešit reklamace u zboží z tržišť je poněkud pošetilé, v kamenných prodejnách u zlevněného zboží také často upozorňují, že zboží nelze vrátit.

Tip: Většinou jsou ceny pevné. Smlouvat zkuste na tržišti, když něčeho kupujete větší množství.