Pomlčky sužují živnostníky

Zhruba dvě stě tisíc drobných živnostníků žije už několik týdnů v nejistotě, jak mají podepisovat své smlouvy, jak označovat listiny a razítka. Státní úředníci jim přísně radí používat jen jméno a příjmení a zbavit se všech dalších označení a dodatků, které například upřesňují, čím se podnikatel zabývá. Řada renomovaných právníků a daňových poradců však tvrdí, že taková přísnost je zbytečná.

Problém přitom mají jen ti nejmenší podnikatelé, kteří nejsou zapsaní v obchodním rejstříku a vedou pouze jednoduché účetnictví. Živnostenské úřady jim kvůli novele obchodního zákoníku tvrdí, že podepsat listinu jako Jan Novák - pekařství Jitřenka je chybné.

Proč? Úřední výklad zákona totiž říká, že kdo by chtěl kromě svého jména a příjmení používat ještě nějaký dodatek, stává se firmou, takže se musí zapsat do obchodního rejstříku a vést složité podvojné účetnictví.

"V případě, že tak neučiní, může činit právní úkony pouze pod svým jménem a příjmením, bez možnosti použití dodatku," uvádí pokyn, který živnostenským úřadům rozeslalo ministerstvo průmyslu, a podle něhož se mají úředníci řídit.

Renomovaní právníci v čele se spoluautorem novely obchodního zákoníku Janem Dědičem však vykládají nový zákon jinak a tvrdí, že nutit živnostníky, aby přestali používat názvy, na které byli dosud zvyklí, je zbytečné.

"Žádný zákon podnikatelům nezapsaným v obchodním rejstříku nezakazuje používat dobrovolně a neformálně dodatek ke svému jménu a příjmení. A neukládá jim povinnost se při jeho faktickém používání zapsat do obchodního rejstříku," říká Jan Dědič. "Nikde také není uvedeno, že připojení nějakého dodatku u jména a příjmení by mělo za následek neplatnost takového právního úkonu."

Úředníci z ministerstva sice s výkladem právníků částečně souhlasí, přesto trvají na tom, aby živnostníci přestali dodatky za jménem používat. "Automatická neplatnost smlouvy sice nehrozí, Ale je tu riziko, že pokud živnostník nezapsaný v rejstříku připojí ve smlouvě za své jméno ještě dodatek, uvede tím svého partnera v omyl. Bude to totiž vypadat, že jde o název firmy a že ten je zapsán v rejstříku. Pak by jeho partner mohl takovou smlouvu napadnout," uvádí mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková.

Alespoň na jednom se však úředníci i právníci shodují: razítko, či označení listiny, kde upřesňující popisek jako "pekařství" bude uvedeno v dostatečné vzdálenosti od jména a příjmení, je v pořádku. "Pokud je nějaké upřesnění na listině uvedeno tak, že neuvede obchodní partnery v omyl, že jde o název firmy, pak není důvod, proč se ho zbavovat," dodává Anna Stárková.

Nejasnosti vznikají i v souvislosti s výměnou živnostenských listů, na kterých mají živnostníci většinou nějaký dodatek uvedený. Podle zákona se sice doklady měnit nemusí, stovky živnostníků se však z obav před problémy rozhodly raději dodatky vyškrtnout i z nich. Provedení změny je zdarma.