Poplatky bank jsou pro mnohé neznámou

Komerční banka zvyšuje poplatky! znělo v minulých dnech naplno éterem. Nehoráznost, kroutili hlavou jedni, to se dalo čekat, konstatovali druzí. Ovšem nebyla to jen zmíněná banka, kdo hýbal s cenami svých služeb, změnu hlásí třeba i Česká spořitelna či Union banka, která si nově účtuje dvojnásobek za výběr hotovosti na přepážce.

A kdyby to někdo nerozkřikl do světa, všimne si toho vůbec klient na svých výpisech?

Kolikrát už ten či onen poplatek podražil a jiný zase zlevnil bez toho, aby se zamyslel: Není moje banka příliš drahá? Nenastal čas podívat se ke konkurenci nebo začít využívat jiné služby? Jaký nabízíte úrok? slyší velmi často pracovnice za bankovní přepážkou.

Už méně se klient ptá, kolik za to, že se mu budou starat o peníze, vlastně zaplatí. Přitom právě poplatky jsou při výběru banky alespoň stejně důležité jako roční zhodnocení.

Pryč jsou doby, kdy si finanční ústav strhával částky počítané v haléřích nebo korunách. Pravidelné inkaso, ne víc než deset platebních příkazů, několikrát použitých na bankomat - a v kolonce "zaplaceno" se na měsíčním výpisu z účtu může dnes snadno objevit i více než stokoruna.

Doháníme vyspělý svět. Zahraniční banky žijí podle ředitele Liberálního institutu Miroslava Ševčíka právě z poplatků za své služby. Výnosy tvořené rozdílem úroků z uložených a půjčených peněz jsou až na druhém místě.

Přitom na poplatcích bance nejvíce ušetří ten, kdo změní zvyky - přestane do banky chodit osobně a vybere si telefonní či internetové bankovnictví. V případě bank totiž zpravidla neplatí, že by moderní a pohodlnější služby byly dražší.

Zatímco například za výběr v hotovosti v pobočce České spořitelny zaplatí klient devět korun, za použití bankomatu mu spořitelna naúčtuje koruny čtyři. Změnit či zrušit trvalý příkaz "postaru" znamená v ČSOB uhradit 20 až 30 korun, klient využívající telefonní bankovnictví má stejnou službu zdarma.

Kolik se platí za měsíční používání účtu*
Raiffeisenbank 51 korun
ČSOB 53 korun + poštovné
Union 65 korun
Živnostenská banka 76 korun
Česká spořitelna 103 korun + poštovné
Komerční banka 135 korun
GE Capital Bank 140 korun**
e-Banka 215 korun + 0,25 procenta z výběru z bankomatů
Bank Austria Creditanstalt 326,50 koruny

* Služby běžného bankovnictví: 8 plateb z trvalého příkazu, dvě platby z jednorázového příkazu, čtyři platby v rámci SIPO, jednu inkasní platbu mobilnímu operátorovi, deset výběrů z bankomatu, pět přímých plateb kartou, výpis zaslaný poštou

Poznámka: ** při průměrném zůstatku na účtu 20 000 korun; pramen: banky