Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Stát se chystá zdražit skládkování, lidé si za popelnice připlatí

  • 687
Platby za popelnice mohou v příštích pěti letech podražit až o 250 korun. Ve sněmovně se po více než roční pauze objevil návrh, který má během pěti let zdražit poplatek za skládkování odpadu na dvojnásobek. Takové zdražení by se promítlo i do cen, které lidé platí radnicím za likvidaci odpadů.

Návrh na zdražení, který podporuje i současné Ministerstvo životního prostředí, protlačil ve výboru pro životní prostředí poslanec ANO Ladislav Okleštěk. Razantní zvýšení prosadil do novely zákona o odpadech, která ale měla původně jen řešit změny kvůli evropským směrnicím. "Vedlo mě k tomu uvědomění si situace, kdy skládkování je stále nejlevnější způsob likvidace odpadů. To bychom měli změnit," řekl Okleštěk.

Jeho postup, kdy se zdražení poplatku dostalo do zákona přílepkem, se nelíbí především České asociaci odpadového hospodářství (ČAOH), která sdružuje i řadu provozovatelů skládek. "Systémové projednávání zásadních legislativních změn na příslušných ministerstvech za přítomnosti široké odborné veřejnosti se u některých témat zřejmě nehodí, a proto se problémové body vkládají do zákonů cestou poslaneckých přílepků," říká Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH.

Čím více se třídí, tím je likvidace levnější

Podle něj každé zdražení poplatku za skládkování znamená zdražení poplatku za odpad zhruba o 48 korun. Svaz měst a obcí propočítává efekt zdražení výrazně níže: na 21 korun za každou stokorunu na osobu, stejně jako ministerstvo životního prostředí. Jde ale o odhady a průměrná čísla, skutečnost se může výrazně lišit. Praxe z řady měst ukazuje, že čím více třídí, tím města stojí likvidace odpadu méně.

Okleštěk sice připustil, že se takový přístup může zdát podivným, přesto si za svým návrhem stojí a podporu má i u ministerstva životního prostředí. "Ministerstvo životního prostředí plánuje do roku 2020 zvýšit poplatek za skládkování," potvrdila mluvčí rezortu Petra Roubíčková.

O zdražení pětisetkorunového poplatku se mluví už několik let, ke zvýšení cen ale nakonec kvůli častým změnám ministrů nedošlo. Podle zastánců zvýšení cen má zdražení přinést především větší třídění odpadů a skládky mají být posledním místem, kde by odpad měl končit. I proto zdražení vítají například zastánci staveb nových spaloven, kterým dosud ekonomika kvůli konkurenci levných skládek nevychází: odvézt odpad na skládky je totiž dosud levnější.

"Poslanecký návrh je jednoznačně motivačním nástrojem pro zvýšení recyklace a třídění odpadů do barevných kontejnerů. Čím méně odpadu skončí v černých popelnicích na směsný komunální odpad, tím méně zaplatí občané za jeho skládkování. Odpady tak budou využívány a recyklovány, což povede k plnění cílů České republiky a zároveň ke zlepšení životní úrovně," dodává Berenika Peštová z Ministerstva pro životní prostředí.

Do devíti let se skládkování zakáže

Podle Pavla Drahovzala, starosty Velkého Oseka, který řeší ve Svazu měst a obcí problematiku odpadů, se počítá s tím, že do roku 2023 u nás bude skládkování zakázáno. S návrhem na zdražení poplatků nemá podle Drahovzala Svaz zásadnější problém. Podle něj je ale důležité, aby bylo jasně řečeno, že vybrané peníze z poplatků půjdou zpět do systému nakládání s odpady a bude se z nich podporovat.

Velký odpor proti novele zákona se dá čekat v obcích, které dosud na svém území skládku mají. Na rozdíl od stávajícího stavu nebudou z poplatku dostávat totiž vůbec nic. Vybrané peníze se mají rozdělit mezi Státního fondu životního prostředí a kraje.