Nutit peníze povinně spořit na penzi ve fondech by byla podle ČSSD ruská ruleta. ODS podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha poprvé k penzím říká i rozumné věci.

Nutit peníze povinně spořit na penzi ve fondech by byla podle ČSSD ruská ruleta. ODS podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha poprvé k penzím říká i rozumné věci. | foto: David Neff, MAFRA

Poprvé říká ODS k penzím i rozumné věci, fondy jsou ruleta, míní ČSSD

  • 282
Hrát s celoživotními úsporami občanů ruskou ruletu a nutit je povinně si spořit na část své penze ve fondech je podle opoziční ČSSD nepřijatelné. Stranický expert Zdeněk Škromach ale u ODS poprvé v souvislosti s reformou penzí zaznamenal i rozumné názory, které by sociální demokracie mohla podpořit.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas totiž při prezentaci stranické představy o důchodové reformě opakovaně zdůraznil, že občanští demokraté jednoznačně preferují, aby rozhodnutí o tom, dát část peněz do fondu, bylo dobrovolné. Jedině kdyby to vypadalo, že žádná důchodová reforma nebude schválena, kývli by i na povinné spoření.

"Umíme si představit jednání o podmínkách vzniku státního penzijního fondu s konzervativní strategií investic, který by byl určitou zárukou ve vzniklém systému soukromých penzijních fondů s větším rizikem investic," uvedl místopředseda Senátu a ČSSD, bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Vznik takového fondu by sociální demokracie podpořila, kdyby do něj lidé nemuseli dávat peníze povinně.

Jako jednu z možných cest v penzijní reformě vidí to, že by stát motivoval zaměstnance i zaměstnavatele k vyšším odvodům do dobrovolného systému penzijního připojištění.

Pokud by lidé měli peníze dávat do fondů povinně a snížené odvody na sociální pojištění by stát kompenzoval zvyšováním DPH, bylo by to pro sociální demokraty nepřijatelné. "Srovnání obou sazeb DPH ve výši 19 procent, jak o tom mluví ministr práce a sociálních věcí Drábek, nebo jak je dlouhodobým snem ministra financí Kalouska, by zaplatili občané," upozorňuje Škromach.

Za nadbytečné také ČSSD považuje rozhodovat o tom, jak by se měl zvyšovat věk pro odchod do důchodu po roce 2035.

Podle premiéra Nečase jsou dvě možnosti - buď se dostat na stejný věk odchodu do důchodu pro muže i ženy (65 let) a pak ho každý rok prodlužovat o dva měsíce, nebo ho zvýšit až na 67 let a pak by rostl už jen podle toho, jak by rostla střední délka života.