Miloslav Kloz z Pražské energetiky

Miloslav Kloz z Pražské energetiky | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poradce z Pražské energetiky: Na blesk je prodlužovačka krátká

  • 3
Nejsou prodlužovací šňůry s ochranou proti přepětí jen marketingovým trikem výrobců, jak z nás vytáhnout peníze? "Nejsou. Ochrání spotřebiče proti malým přepětím, která vznikají běžně v každé domácnosti," říká Miloslav Kloz z Poradenského střediska Pražské energetiky.

Prodlužovačka mi ochrání televizi před bleskem?
To ne. Na přímý úder blesku je prodlužovačka s přepěťovou ochranou krátká. V té chvíli jsou ohroženy všechny spotřebiče v okruhu jednoho a půl kilometru, mohou se spálit či poškodit. A vzdálenost může být ještě delší, protože blesk je velmi nevyzpytatelný.

Pokud není v domě nainstalován celý systém přepěťové ochrany, který zahrnuje typy A, B, C, D - například typ B se instaluje přímo do hlavního rozvaděče domu a D jsou naše prodlužovačky - pomůže při bouřce na sto procent jen odpojení od sítě.

Test prodlužovaček: Které jsou nebezpečné

Tak proč bych si měla pořizovat přepěťovou šňůru?
Protože ochrání vaše spotřebiče před běžným síťovým přepětím - a to ohrožuje domácnost mnohem častěji než bouřka. Přepětí může vzniknout třeba i zapnutím více spotřebičů o vyšším příkonu najednou.

Jak si to mám představit?
Třeba má soused vedle v baráku svářečku, a když ji zapne, vznikne v síti krátkodobě vyšší napětí a tenhle "napěťový ráz" přijde i k vám do sítě. Nebo máte doma na jednom zásuvkovém okruhu počítač i varnou konvici - když ji zapnete, může dojít k přepětí, které nemusíte ani zaznamenat.

Zapnete lampu a problikne vám televize, ale dál se nic neděje. Pokud se ale tyto přepěťové rázy opakují, přístroj se čím dál tím víc poškozuje. Jemná elektronika je totiž citlivá na výkyvy napětí. Proto by se měly chránit hlavně počítače, televizory, hifi věže...

Jenže náš test ukázal, že přepěťové šňůry nejsou nejlepší.
Ve zkouškách přepěťové ochrany dopadly všechny dobře. Špatně skončily hlavně v bezpečnostních zkouškách, tam propadla celá polovina vzorků. Ale z té druhé půlky se dá vybrat.

Předpokládejme, že si koupím bezpečnou šňůru. Ochrání mi spolehlivě televizi i počítač?
Ano, ale pouze proti napěťovým rázům ze sítě. Přepětí se do spotřebičů může dostat i jinou cestou - u televize přes anténní rozvod a u počítače přes datový kabel. Takže i ty by měly být chráněny proti přepětí, jinak se může televize poškodit úplně stejně jako přes síťový kabel. Někteří výrobci nabízejí modely i se vstupy na tyto kabely.

Jedna z testovaných prodlužovaček neměla ochranu proti přepětí, ale proti přetížení. V tom je rozdíl?
Je. Přepětí se týká napětí, přetížení proudu. Příklad: zapojíte do zásuvky prodlužovačku a na ni připojíte ještě další dvě tři, takže na jednu zásuvku je třeba deset spotřebičů - a v momentě, kdy je zapnete všechny najednou, dojde k přetížení a spadne vám jistič. A tahle zásuvka funguje úplně stejně, pojistka je vypne.

Není přepěťová ochrana u nových budov řešena už v rámci elektroinstalace?
Instalace přepěťové ochrany v novostavbách není povinná, žádný předpis ji nenařizuje. Kdo si ale staví nový dům, měl by o ní uvažovat. Do rozvaděčů při stavbě se namontuje daleko silnější zařízení typu B a C, které plní stejnou funkci jako prodlužovačka s přepěťovou ochranou, ale dokáže ochránit síť proti mnohem silnějším přepěťovým rázům, třeba i těm bouřkovým.