Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradci se znemožnili, teď žalují šéfy

  1:00aktualizováno  1:00
Skandál se ztracenými švýcarskými investicemi drobných českých střadatelů přináší čím dál větší tlak na poradenskou síť OVB, která rizikovou investici do Česka přivezla. OVB bojuje o svou pověst i o šanci dál v zemi úspěšně podnikat.
Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Prokuristka české centrály OVB Vladimíra Martincová pro MF DNES uvedla, že investice do produktů značky Helvag jsou zřejmě už s definitivní platností ztraceny a klienti o své peníze přijdou. - více zde

Podle sedm let staré verze určené českým klientům šly jejich peníze do restaurací a nemovitostí v Německu a Švýcarsku, a to srkze podíly v produktech skupiny Helvag. Místo toho ale Helvag peníze zpronevěřil.

Podle OVB už za to byli aktéři Helvag v Německu potrestáni a totéž lze čekat ve Švýcarsku. Právníci OVB říkají, že soudit se v cizině už nemá cenu, protože majetek viníků byl rozebrán na krytí škod poškozených bank.

Podle OVB nešlo tušit, že investici zhatí podvod. "Odpovědnost si žádnou neuvědomujeme. Prověřili jsme všechny souvislosti té společnosti a neměli jsme důvod ten produkt nenabízet," uvádí Martincová.

Ta v OVB pracovala už v začátcích celého případu. Odpovědnost si podle ní musí přiznat sami střadatelé, kteří na riziko přistoupili.

Co radili poradci?
Čeští klienti posílali své vklady rovnou na účty Helvagu, ale na paškál si nyní berou právě OVB. Od jejích lidí se totiž o této riskantní investici dozvěděli a nyní mají svým poradcům za zlé, že nevěděli o všech rizicích.

Navíc se s dnešními znalostmi produkty Helvag jeví velmi rizikové a poškození lidé viní OVB z toho, že produkt nebyl před zařazením do prodeje dost dobře prověřen ani ekonomicky vyhodnocen.

První informace o možných potížích se objevily už v roce 2001, kdy OVB přestala produkty prodávat. O tom, že peníze jsou zřejmě definitivně pryč, OVB informovala své klienty dopisem na přelomu letošního července a srpna.

Ačkoli klienti již dříve tušili ztrátu, až nyní si mohou být jisti. A to spustilo velkou vlnu stížností. Podle OVB do Helvagu investovalo 1200 lidí a celkem se ztratilo kolem 300 milionů korun. Škodu utrpěli drobní klienti, ale i některé obce, například Velká Bíteš.

Kromě tisíců ošizených klientů se proti OVB začínají bouřit i její bývalí pěšáci, kteří produkt lidem prodávali. Nyní se vztek střadatelů obrací v první řadě proti nim.

"To si pište, že mi vyhrožují. Proto jsem se pojistil a mám zbraně, nenechám se odstřelit. Tak to je tady na severu," uvedl pro MF DNES bývalý ústecký prodejce Stanislav Suntych, který spolu s kolegy podává na OVB trestní oznámení.

Centrála OVB i zástupci Helvag podle něho na začátku tvrdili, že produkt je bezpečný. Padala prý i tvrzení o garanci švýcarské vlády.

Totéž uvedli pro MF DNES i jiní dealeři a klienti. Nadsazené sliby napadá také příbramský advokát Jiří Kohlíček, který chce OVB žalovat jménem nespokojených klientů.

Proti OVB se zřejmě otočí i fakt, že z peněz klientů jí Helvag podle dřívějších informací posílal provize kolem dvaceti procent.

Martincová se hájí tím, že klienti měli dostat dokumenty, v nichž se o riziku ztrát mluví. Dealeři jsou podle ní samostatní živnostníci, za jejichž nepodložené sliby nenese OVB odpovědnost.

Ministerstvo financí považuje případ Helvag za nejvážnější za poslední tři roky a chce kvůli němu změnit dohled nad finančními zprostředkovateli.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz