Notářský zápis o registrech

Notářský zápis o registrech | foto: MF DNES

Poradci už před více než rokem uhodli, kdo získá obří IT zakázku

  • 192
Chcete-li vyhrát jackpot v loterii, zeptejte se na vítězná čísla poradců z oblasti informačních technologií. Jsou totiž jasnozřiví. Jak jinak si vysvětlit, že před více než rokem a půl přesně předpověděli, kdo v jejich branži vyhraje stamilionové tendry na ministerstvu vnitra a Českém statistickém úřadě.

MF DNES mapovala čtyři velká výběrová řízení. Jejich výsledek budí velké pochybnosti. Šlo o soutěže na čtyři ze šesti částí takzvaných základních registrů, které úřadům zjednoduší výměnu informací o obyvatelích. Stát na ně chce jen v první fázi vynaložit téměř dvě miliardy.

Problém je, že už od začátku bylo jasné, kdo obří kontrakty získá. Redaktor MF DNES dostal už na podzim 2009 od několika různých IT poradců seznam očekávaných vítězů a v prosinci 2009 si jej nechal stvrdit u notářky. V době, kdy uchazeči teprve podávali nabídky.

Minulý čtvrtek ministerstvo vnitra vyhodnotilo soutěže o poslední dvě části systému. Přesně podle předpovědi je získaly firmy ze seznamu. Čtyři ze čtyř. Přesto se zdá, že nikdo zákon neporušil.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Korbela úřad při výběru nepochybil. Řídil se zákonem a rozhodnutím antimonopolního úřadu, který do soutěže svými rozhodnutími razantně promluvil.

Všechny soutěže v pořádku?

Poslední dvě části registrů získaly společnosti Asseco Central Europe, dříve Asseco Czech Republic (registr práv a povinností) a ICZ (registr obyvatel). Výrazně lepší nabídku ovšem ministerským úředníkům ještě v době ministrování Martina Peciny předložila společnost Accenture.

Ta byla ostatně původně vybrána již novými úředníky ministra Radka Johna jako vítěz soutěže – dokud nezakročil antimonopolní úřad. Zatímco za vybudování a zprovoznění registru osob si žádala společnost ICZ původně 308 milionů korun bez daně, Accenture stejný systém nabízel za 170 milionů.

Podobně tomu bylo i u druhé ve středu přidělené zakázky, registru práv a povinností.Tam zněla nabídka firmy Asseco původně na 421 milionů korun, Accenture podal protinabídku s cenou 274 milionů.

Jak se vyvíjela IT zakázka na základní registry

15. 12. 2009 Odevzdání nabídek na registry práv a povinností (RPP), osob (ROS) a obyvatel (ROB). Ministr vnitra Martin Pecina preferuje jako hlavní kritérium výběru cenu.
16. 12. 2009 Redaktor MF DNES si nechává u notářky stvrzovat seznam čtyř vítězů tendrů.
29. 1. 2010 Odevzdání nabídek na informační systém základních registrů (ISZR).12. 4. 2010 Ministerstvo vnitra podepisuje smlouvu na ISZR s vítězným Autocontem.
16. 4. 2010 Statistický úřad vyhlašuje jako vítěze boje o ROS firmu Adastra.
20. 11. 2010 Ministr vnitra Radek John připouští, že zbývající soutěže nejspíš vyhrají firmy ze seznamu, nejlevnější Accenture bude muset vyřadit kvůli očekávanému rozhodnutí ÚOHS.
7. 12. 2010 Antimonopolní úřad ruší soutěže na ROB a RPP, což prakticky znamená vyřazení nejlevnějších nabídek Accenture.
21. 7. 2011 Ministerstvo vnitra podepisuje smlouvy na ROB a RPP s firmami ICZ a Asseco.

Obě soutěže zrušil na konci loňska Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle jeho rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, překročil resort při výběru vítěze tendrů zákon tím, žemu dovolil podstatné změny ve znění nabídky po jejím odevzdání a že dostatečně nezdůvodnil bodování jednotlivých nabídek.

Tendr se tak vrátil na začátek a ministr Radek John tehdy na schůzce s redaktorem MF DNES ve své poslanecké kanceláři na pražském Smíchově připustil, že druhé v pořadí jsou firmy "ze seznamu", kterým s největší pravděpodobností bude muset "přiznat" vítězství.

"Budeme po nich ale žádat slevy, abychom se přiblížili cenám, které nabízel Accenture," uvedl tehdy. Stejný příslib učinil i Jaroslav Mráz, vrchní ředitel sekce pro informatiku a e-government ministerstva vnitra. Přestože oba tvrdili, že by bylo lepší vypsat nové soutěže a odstranit tak jakékoli pochybnosti o jejich regulérnosti, nebylo to možné.

Podle Johna by příprava nového tendru zabrala příliš mnoho času a Česko by tím mohlo přijít o 15 miliard korun z evropských fondů, které nám Unie na digitalizaci státní správy vyčlenila.

Výsledek se tak podle obou mužů nedal bez nevratných ztrát zvrátit. Povedlo se aspoň radikální zlevnění zakázek, o kterém mluvili? Ne docela.Vnitro podepsalo smlouvu na registr práv a povinností s Assekem na 418 milionů korun bez DPH, tedy o tři miliony méně, než firma původně nabízela. Registr obyvatel vysoutěžil resort za 286 milionů, což je o 22 milionů méně, než vítězná ICZ nabízela.

"Ministerstvo vnitra se v rámci zákonných možností snažilo s vybranými dodavateli sjednat co nejvýhodnější podmínky, jako zadavatel však bylo vázáno návrhem smlouvy vybraných dodavatelů, a tudíž i nabídkovou cenou," dodal Korbel.

Žádný problém nevidí ve svém vítězství pochopitelně ani společnost ICZ. "Po vyřazení Accenture jsme byli v ceně druzí v pořadí. Tato soutěž byla mnohem ostřeji sledovaná než jiné, takže naše vítězství je nezpochybnitelné," uvedl marketingový ředitel ICZ Jiří Šťastný.

Zajímavé na celé události je, že dle jednoho z představitelů Accenture tato firma po vyřazení ze soutěže jednala s ICZ o tom, že se bude na zakázce podílet alespoň jako subdodavatel. K dohodě však podle něj nedošlo.

Zbývající dvě části registrů, o něž se soutěžilo již dříve, vyhrály společnosti Adastra (registr osob na Českém statistickém úřadě) a Autocont (informační systém základních registrů na ministerstvu vnitra).