Firma Haas a Czjzek z Horního Slavkova zkrachovala začátkem letošního roku.

Firma Haas a Czjzek z Horního Slavkova zkrachovala začátkem letošního roku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Porcelánka nechce, aby zkrachovalá firma prodávala podobné výrobky

  • 16
Novorolská porcelánka Thun 1794 se soudí se zkrachovalou manufakturou Haas a Czjzek z Horního Slavkova. Tvrdí, že nedovoleně okopírovala tvar talířů a misek, a chce, aby podobné výrobky okamžitě stáhla z trhu a zničila.

Přitom bývalá věhlasná manufaktura už před rokem zkrachovala a insolvenční správce se jen zbavuje zbytků zásob ze skladu.

Právníci společnosti Thun 1794 požádali, aby Haas a Czjzek přestal prodávat porcelán s reliéfním tvarem Bernadotte. A upozornili také na zákaz prodeje tohoto zboží, který vydal soud jako předběžné opatření už v lednu 2010.
 
"Po vyhlášení konkurzu začal insolvenční správce Haas a Czjzek Pavel Tatíček opět tyto výrobky prodávat," uvedli právníci Thunu 1794. Žádají, aby správce firmy předběžné opatření respektoval, než soud spor pravomocně rozhodne.

"Prodej zásob, které mají sice jiné označení, ale shodný reliéf, pozastavím. Jde stejně jen o menší část zásob," reagoval insolvenční správce Pavel Tatíček.

Porcelánku Haas a Czjzek zkusí správce prodat jako celek

Porcelánka Haas a Czjzek se bude už brzy prodávat jako celek. Veřejné výběrové řízení má být vyhlášeno v půlce ledna. Pak dostanou případní zájemci dvouměsíční lhůtu na předkládání nabídek.

"Zatím příliš velký zájem nebyl. Snad se to změní po vyhlášení výzvy," doufá Tatíček.

Správce dostal od věřitelského výboru úkol, aby se pokusil nejstarší porcelánovou manufakturu v Čechách nabízet k prodeji i investorům přímo v zahraničí. Zejména v Číně, Německu, Indii a Rusku. (více čtěte zde)
 
Firma dluží desítky milionů bankám, zdravotním pojišťovnám a správě sociálního zabezpečení. Ale i úřadu práce, který vyplatil dlužné mzdy 117 zaměstnancům ve výši 5,6 milionu korun.

Na majetku společnosti váznou exekuce nařízené soudem. Porcelánka zkrachovala začátkem roku. Její ruský majitel Ruslan Sayfullin ji zavřel kvůli ztrátám. O práci tehdy přišlo 120 lidí. (více čtěte zde)