Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořídit si byt či dům je čím dál dražší

  15:10aktualizováno  15:10
Je to paradox. Bytů je v Česku více než ve vyspělých západních zemích. Přesto koupě nemovitosti či alespoň pronájem zůstávají pro mnoho Čechů nedostupné. Na jeden byt připadají průměrně dva lidé. Jenže stále přibývá lidí, kteří žijí v bytě sami

Při posledním sčítání lidu v roce 2001 napočítal Český statistický úřad téměř 4,4 milionu bytů. Nezahrnul do toho chaty jako některé země. I přesto připadlo na tisíc obyvatel Česka 427 bytů, což je více než ve vyspělých zemích Evropy.

"V počtu bytů patříme k lepšímu průměru, na jeden byt připadají 2,3 obyvatele. Nejvyšší čísla, přes 500 bytů na tisíc obyvatel, nevykazují v Evropské unii nejvyspělejší země, ale Španělsko, Portugalsko a Řecko," říká geograf Milan Polednik.

V uplynulých třech letech přibylo v zemi mnoho bytů v činžovních i rodinných novostavbách. Ale stejně tak se zvýšil počet lidí bez domova. Jen v Praze jich žijí až čtyři tisíce, v zemi asi dvojnásobek. Na ulici dnes nekončí jen alkoholici, ale i mladí lidé a rodiny s dětmi, které musí opustit ubytovnu nebo jiný podnájem a nemají na nové bydlení.

Pro ty, kdo bydlení shánějí a mohou si ho dovolit, nabízí trh s realitami vše, co si lze představit: od garsonek po zámečky či farmy s pastvinami a rybníky. Nejžádanější a nejdražší je bydlení v hlavním městě. Starší třípokojový byt mimo centrum stojí průměrně dva miliony korun. "Ceny starších bytů zřejmě už dosáhly stropu, konkurují jim nové byty i domky za městem," říká Michal Hadlač z Institutu regionálních informací.

Nevydělám ani na podnájem

Koupit si takové bydlení je však velmi obtížné, ceny ve většině měst navíc nadále rostou. Průměrná hrubá měsíční mzda se v zemi pohybuje okolo osmnácti tisíc korun. V Praze jsou platy vyšší, ale i tak je koupě bytu s hypotékou závazkem na celý život. V porovnání s platem jsou vysoké i komerční nájmy - pro mnoho lidí se stává vlastní bydlení nedostižným snem.

Své o tom vědí především mladí lidé. Například dvacetiletý Filip Damborský z Ostravy, který od loňské maturity pracuje. S rodiči vychází dobře, přesto by se rád osamostatnil. Jenže na obecní byt by musel čekat roky, na vlastní nemá peníze, a jak zjistil, nezaplatí ani podnájem. "Vlastníci bytu chtějí tisíce předem a nájemné od pěti tisíc výše. Byty bývají zařízené, ale já nemůžu dát ani pět tisíc, když můj plat není o moc vyšší. Žádný levnější podnájem jsem nesehnal," líčí mladík.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Stejně jako jeho vrstevníci proto dál bydlí s rodiči a čeká, až začne vydělávat víc, aby se znovu poohlédl po podnájmu. "Několik kamarádů si zkoušelo pronajmout byt společně, ale sranda jako v televizním seriálu Přátelé to nebyla. Většinou někdo ztratil práci, neměli z čeho platit nájem, tak byt opustili," říká.

Průzkumy ukazují, že Češi vnímají nedostupnost bytů jako velký problém. Podle Polednika je bytů dost. "Příčinou potíží je zastaralý systém regulace nájemného. Stát nepomáhá sociálně slabým lidem, aby si mohli pořídit přiměřené bydlení," líčí.

Michal Hadlač dodává, že hlad po bytech v zemi narůstá také kvůli tomu, že u nás stále přibývá domácností s jednou osobou. "Do budoucna se nedá spoléhat na to, že se počty bytů budou zvyšovat donekonečna. Nemůžeme zastavět každou volnou plochu. Je načase, aby se mladí lidé smířili se staršími a aby v rodinných domech žilo společně více generací tak jako dřív," míní Hadlač.

 

Kolik platíme za bydlení (v korunách):

Ceny starších bytů

Praha 1 816 000
Karlovy Vary 1 384 819
Hradec Králové 1 271 000
Brno 1 212 774
Kolín 1 087 918
Kroměříž 788 849
Prostějov 775 575
Ostrava 513 824
Bruntál 388 670
Děčín 344 496

Tržní nájemné

Praha 9 112
Karlovy Vary 7 752
Hradec Králové 7 004
Brno 7 956
Kolín 6 460
Kroměříž 5 100
Prostějov 5 100
Ostrava 4 012
Bruntál 3 400
Děčín 2 924

Kolik stojí bydlení ve střední Evropě

Krakov 1,6 milionu
Bratislava 1,7 milionu
Praha 1,8 milionu
Varšava 2,2 milionu
Berlín 4,6 milionu
Vídeň 4,8 milionu
Mnichov 5,1 milionu

Pozn.: Průměrná cena či nájem standardního bytu. (I. kategorie, podlahová plocha 68m 2 , opotřebení cca 40 %)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...Najdete na iDNES.cz