Vyrábí medicínské balíčky, aby zabránila špinavým porodům končícím smrtí

  12:20aktualizováno  12:20
Ženy rodící na holé zemi, pupeční šňůra přepilovaná špinavým střepem nebo rezavou žiletkou. I tak mohou vypadat porody na africkém venkově. Nigerie má jednu z nejvyšších úmrtností žen při porodu na světě. Adepeju Jaiyeobová se rozhodla, že to změní. Její balíček sterilních porodnických pomůcek dostalo už kolem půl milionu žen.

Zakladatelka nadace Brown Button Foundation Adepeju Jaiyeobová s porodnickým balíčkem. | foto: ONE.org

„Někdy prostě doufám, že jednou nebude naši práci nikdo potřebovat,“ říká Nigerijka Adepeju Jaiyeobová, zakladatelka nadace Hnědý knoflík. Před sedmi lety opustila Adepeju (zkráceně Peju) dobře placené místo právničky, aby mohla zaučovat tradiční porodní báby. Posléze vytvořila cenově zvýhodněný sterilní zdravotnický balíček se základními pomůckami, které se používají při porodu. Díky jejich prodeji na nigerijském venkově zachránila tisíce životů.

Souprava za čtyři dolary na jedno použití obsahuje desinfekci, sterilní rukavice, skalpel na přeříznutí pupeční šňůry, podložku pro rodící ženu a tablety, které zmírňují krvácení po porodu, píše BBC.

Fotogalerie

Přátelé a rodina se ji snažili přemluvit, aby svou původní práci neopouštěla. Ale ona říká, že po smrti blízké kamarádky během porodu neměla jinou možnost.

„Kamarádka byla vzdělaná. Doteď nemůžu pochopit, jak někdo, kdo je finančně zajištěný, může zemřít při porodu podobně jako venkovské ženy, které nemají potřebné vybavení,“ vysvětluje. „Byla jsem opravdu nešťastná a říkala jsem si, že nikoho dalšího nechci takhle ztratit. Dát někomu život přece neznamená, že o ten svůj přijdu,“ říká.

Pak se rozhodla, že společně se svým bratrem lékařem prozkoumá, jak ženy na vesnicích rodí. Zjištěním byla zaskočená. „Viděli jsme ženy rodící na holé zemi. Zdravotní sestry, které z novorozenců vlastními ústy vysávaly hlen, aby zabránily jejich udušení,“ říká Nigerijka. „Viděli jsme porodní báby přeřezávat pupeční šňůru rezavými žiletkami nebo střepy, čímž riskovali u dětí tetanus. Mnoho z dětí také zemřelo. Problém tam jsou základní věci, jako je umytí rukou. Sterilní rukavice jsou pro ně velká věc,“ popisuje.

Modlitby, masti z bylin a špinavé ruce

Každý rok v Nigerii končí 118 těhotenství smrtí. Země má jednu z nejvyšších úmrtností matek při porodu na světě. Podle Peju většina místních žen rodí v tradičních „porodnicích“, kde se místo sterilního vybavení dočkají bylinných mastí a modliteb.

Nigerijka tak založila nadaci Hnědý knoflík, která porodní báby seznamuje s moderními metodami porodu. Díky tomu si vytvořila i síť pro distribuci svého medicínského balíčku.

V nigerijské vesnici mluví ženy jiným jazykem než muži. Přesto si rozumí

Díky vyjednávání s výrobci se podařilo srazit cenu souprav na minimum. I přesto si je někteří lidé nemohli dovolit. „Mají však devět měsíců čas, aby mohli na náklady přispět. Když na každé těhotenské kontrole dají splátku, v době porodu bude balíček zaplacený,“ vysvětluje Jaiyeobová.

Během posledních čtyř let nadace distribuovala na půl milionu těchto souprav. Kombinace školení a prodávání balíčků pomohla podle nadace snížit počet smrtí následkem vykrvácení po porodu o čtvrtinu.

„Hlavní snahou je zabránit infekci matky i dítěte, což je dobrá myšlenka. Protože infekce je jednou z příčin úmrtí rodiček,“ říká Bosede Afolabi, porodník a gynekolog University Teaching Hospital v největším nigerijském městě Lagos.

Setkání s prezidentem Obamou

Jednoho dne měla Peju na telefonním záznamníku ve své kanceláři vzkaz od někoho z Bílého domu, kde tehdy úřadoval prezident Barack Obama. Nejdřív si s manželem mysleli, že to je podvod. Ukázalo se ale, že Bílý dům skutečně zve z každého kontinentu jednoho podnikatele. Z celé Afriky byla vybrána právě Peju. 

„Když jsem vcházela do Bilého domu, připadala jsem si jako ve snu. Bavili jsme se o investicích a zdravotní péči v Africe. V mé práci to znamenalo zásadní obrat,“ vzpomíná.

Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Další z rubriky

Šperky Marie Antoinetty prošly dražbou. Prodaly se za rekordní částku

Do dražby jdou vzácné šperky po Marii Antoinettě. Zájemci si musí připravit až...

Přívěsek s velkou perlou, který kdysi patřil francouzské královně Marii Antoinettě, byl vydražen v aukční síni...

V USA zvažují zákaz mentolových cigaret, akcie tabákových firem padají

Ilustrační foto

Akcie výrobce cigaret Lucky Strike British American Tobacco se propadly nejvíce za posledních pět let. Trh je nervózní...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz