Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové recepty ministrů: Kalousek by potěšil firmy, Babiš ulehčí rodinám

  4:10aktualizováno  4:10
Za Miroslava Kalouska by si polepšily firmy, za Andreje Babiše se jen symbolicky uleví rodinám s dětmi. Vyplývá to z analýzy daňových receptů obou ministrů financí, kterou provedla MF DNES.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Kardinální otázka „zvýšení daní“ přišla ve středu na přetřes na rozpočtovém výboru sněmovny při projednávání novely zákona o daních z příjmů. Ta ruší původní zákon o jednom inkasním místě, a tím i daňový odkaz exministra Kalouska. Jeho zákon odstraňující některé daňové výjimky a zjednodušující výběr daní prošel v roce 2011, ale platit měl až od roku 2015. Sobotkova vláda ho tak stihne pohodlně rozmetat.

Zaměstnanci

Kalousek: rušil jim výpočet daně ze superhrubé mzdy a zaváděl sazbu 19 % (dnes je papírově sazba 15 %, ale fakticky 20,1 %). Zároveň na zaměstnance přesunul 2 % zdravotního pojištění, které za ně do té doby platily firmy. Sleva „zaměstnanecký paušál“ byla zrušena 2013 senátem.

Babiš: pohorší si vysokopříjmoví: trvalá progresivní daň má kopírovat dočasnou solidární daň (z Kalouskovy dílny). Trvale se zruší strop na zdravotní pojištění, Nečasova vláda ho zrušila dočasně.

Místopředseda TOP 09 a opoziční poslanec Miroslav Kalousek je přesvědčen, že kdyby jeho daňová reforma začala platit, lidé by platili nižší daně z příjmů. Odvolává se přitom na letošní dubnový Konvergenční program Ministerstva financí, dokument, který úředníci ministerstva každoročně posílají do Bruselu. V něm ministerští úředníci uvádějí, že jeho zákon by pro fyzické osoby znamenal snížení daně z příjmů o 14,6 miliardy v roce 2015. „Kdyby vládní návrh zákona nebyl přijat, tak by fyzické osoby platily méně na daních,“ uvedl Kalousek.

Jenže už nedodává to druhé – jeho zákon měl zároveň připravit zaměstnance o 23,4 miliardy korun na zdravotním pojištění, jak lze vyčíst z důvodové zprávy k návrhu z roku 2011. A tehdy zaváděná daňová sleva, takzvaný zaměstnanecký paušál, ve výši celkem 12 miliard korun, byl už v době schválení prakticky mrtvý.

Ve sněmovně totiž tehdy neprošla jeho výměna za zrušení stravenek (záměrem bylo zrušit všechny roztříštěné zaměstnanecké benefity a nahradit je právě paušálem tři tisíce korun ročně na poplatníka). Kalouskovo ministerstvo proto už v dalším roce začalo připravovat návrh na zrušení paušálu.

Z tehdejší důvodové zprávy vyplývá, že změny pro zaměstnance měly už v době schválení nulový součet. Polepšit si mohly jen osoby samostatně výdělečně činné.

Kalousek chtěl pomoct hlavně firmám

Kalouskovy daňové změny měly výrazně zamíchat sazbami daní z příjmů a pojistného – rušila se superhrubá mzda, sjednocovaly se sazby pojistného zaměstnanců a živnostníků. Vydělaly by na tom firmy, protože část jejich nákladů na zdravotní pojištění zaměstnance (2 %) by se přesunula přímo na bedra zaměstnanců. Ti by to pocítili na nižším čistém příjmu. Firmám rovněž nahrávalo osvobození dividend a podílů na zisku od daně z příjmů, což mělo zamezit dvojímu zdaňování korporátních zisků.

OSVČ

Kalousek: úlevy na zdravotním a sociálním pojištění, vyšší daň z příjmů (z 15 % na 19 %), v součtu nicméně měli živnostníci dle výpočtů z roku 2011 vydělat na reformě 3,4 miliardy. Později Kalousek zpřísnil výdajové paušály pro živnosti poradců či právníků.

Babiš: výdajové paušály se zpřísní pro všechny OSVČ. Vláda jim slibuje „vyvážení zatížení mezi zaměstnanci a OSVČ“, což pro ně znamená vyšší odvody. Také budou víc pod kontrolou, chystá se na ně elektronická evidence tržeb.

Na dalších krocích Nečasovy vlády prodělávali všichni poplatníci. V rámci snižování schodku zavedla na roky 2013 až 2015 utahování opasků, dočasně zvýšila DPH, vzala slevu pracujícím důchodcům, zavedla solidární daň pro lidi s příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy, zrušila jim strop na zdravotní pojištění, zpřísnila paušály části živnostníků, trvale vzala zelenou naftu zemědělcům a zvýšila daň z převodu nemovitostí.

Ministr financí Andrej Babiš nyní z těchto navýšení může čerpat a naplnit státní kasu. Udělá jen pár úliteb – zavede novou sazbu 10 procent na léky, knihy a dětskou výživu (sunar), zvýší daňové slevy na druhé a další dítě a vrací do hry zelenou naftu.

Myšlenku jednoho inkasního místa prý současná koalice stále podporuje, alespoň to stojí ve zprávě k vládní daňové novele. Zatím to však nikde není vidět, vláda má jiné priority – chce přitvrdit na kontrole, kde zavede elektronickou evidenci tržeb a kontrolní výkaz DPH. Chystá také odhalení podezřelého majetku a jeho dodanění.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Nejluxusnější hotel na českých horách? Miliardář chce stavět ve Špindlu

Sjezdovka nad Špindlerovým Mlýnem

Miliardář a průmyslník Michal Korecký plánuje v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn výstavbu...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Najdete na iDNES.cz