Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Portoriko sobě. Hurikán Maria nastartoval podnikání na poničeném ostrově

  17:15
Podpora mladých podniků v Portoriku má nastartovat ekonomiku, kterou ušláply americké daňové změny. Země se navíc dodnes nevzpamatovala z hurikánu Maria, který byl nejničivější od roku 1928. Odhaduje se, že kvůli němu v roce 2017 zemřely tři tisíce lidí. Místní nyní usilují o větší ekonomickou soběstačnost.
Náměstní starého města San Juan, Portoriko.

Náměstní starého města San Juan, Portoriko. | foto: Profimedia.cz

Ještě skoro rok poté, co v Portoriko postihly ničivé lijáky, byly části karibského ostrova bez proudu. Tisíce podniků byly zavřené celé měsíce a některé už ani neotevřely. A podobně to bylo i s dostupností internetu.

Když dvojice podnikavců Emmanuel Oquendo a Israel Figueroa Fontánez konečně našla v hlavním městě San Juan mobilní signál, sedli si na chodník, otevřeli notebooky a začali pracovat z ulice. „Našli jsme se až během hurikánu Maria,“ řekl Oquendo listu The New York Times.

Hurikány, požáry a záplavy letos odnesly v přepočtu 7 bilionů korun

Oquendo a Figueroa chtěli rozjet firmu BrainHi, která automatizuje komunikaci s lékařskými ordinacemi. Když recepční u doktora nezvedne telefon, automatický robot BrainHi s umělou inteligencí jí zastoupí a zodpovídá dotazy. Pomáhá tak v situacích podobných té po hurikánu, kdy byly ordinace silně personálně oslabené. Dnes, po roce a půl, má BrainHi klienty po celém světě a patnáctičlenný tým. A Oquendo se z okna své kanceláře dívá na chodník, kde s podnikáním začal.

Firma se rozjela i díky programu na podporu začínajících podnikatelů vedeném inkubátorem Parallel18. Ten během několika let pomohl rozjet 168 technologických startupů. Každý z nich dostal 40 tisíc dolarů (909 tisíc korun), k dispozici sdílené pracoviště a koučink. Parallel18 také odstartoval program na podporu firem v úplných začátcích po hurikánu Maria. 

Dluhy a daňové výhody

Hurikán Maria v roce 2017

Před tropickou bouří se Portoriko zmítalo v krizi veřejného dluhu. Dříve bylo území osvobozeno od daňových pravidel USA. Více než třímilioonový ostrov se totiž počítá jako nezačleněné území Spojených států. Díky tomu tu firmy z pevniny měly továrny. Daňová výjimka ale skončila a společnosti se z ostrova stáhly. Kvůli tomu a dalším důvodům (například, že Portoriko nemohlo vzhledem ke svému zvláštnímu postavení v rámci USA vyhlásit obvyklou formu bankrotu) spadla místní ekonomika do dlouhé recese, ze které se dosud nezotavila. 

Investice do podnikatelů, jako jsou Oquendo a Figueroa, je nadějí, že portorické hospodářství bude schopné ustát vnější šoky typu daňových změn, predátorských investic nebo budoucích přírodních katastrof.

Víc firem vznikne, než se zavře

Čísla ukazují, že podobné podnikatelské iniciativy mají smysl. Podle studie Portorické univerzity z loňského března, převýšilo tempo vzniku nových podniků nárůst počtu těch, které skončily. Ne všechny firmy se ale znovu postavily na nohy. Data Global Entrepreneurship Monitor, která používá OSN a Světové ekonomické fórum, nicméně ukazují, že podnikatelská aktivita byla v letech 2017 a 2018 v Portoriku na vzestupu.

Denisse Rodríguez Colónová, šéfka organizace Colmena66 pomáhající s rozjezdem podnikání, byla překvapená, jak rychle se podnikatelé začali ozývat. Myslela si, že bude po hurikánu bez práce, místo toho ale telefon nepřestával zvonit. „Lidi říkali: o všechno jsme přišli, takže už se nebojíme realizovat myšlenku, kterou máme pár let v hlavě: Potřebujeme tohle podnikání rozjet, protože jsme přišli o práci,“ vypráví. 

Podnikatelské inkubátory Colmena66 a Parallel18 sídlí vedle sebe a oba čerpají peníze z neziskové organizace Puerto Rico Science, Technology & Research Trust. Mají sice jiné poslání, ale úzce spolupracují, aby mohly začínajícím podnikům pomoci.

Krajané staví ekonomiku na nohy

Podpora přichází také od rodáků, kteří odešli za prací do zahraničí, ale po hurikánu se vrátili. Karla López Rivera, zakladatelka start-upu Isleñas, sice v Portoriku vyrostla, odstěhovala se ale za prací do New Yorku. Na rodný ostrov se vrátila loni v dubnu, aby pomohla v programu Parallel18. „Maria urychlila moje rozhodnutí se vrátit. Byla jsem pryč 14 let. Najednou jsem ale měla neodbytnou potřebu se vrátit a pomoci,“ popisuje.

Její firma má tři zaměstnance, kteří šijí čtyři druhy bot ve stylu plátěných espadrilek. Letos v červnu se tým rozšíří na šest lidí. Právě zaměstnanci byli důvodem, proč se Lópezová rozhodla založit firmu. Chtěla dát práci zkušeným švadlenám, které přišly o práci, když v 80. a 90. letech na Porotriku zavřely velké oděvní továrny. 

I BrainHi čerpá ze zahraničních zkušeností navrátivších se Portoričanů. Pět z jeho zaměstnanců odešlo ze Silicon Valley, kde pracovali pro firmy jako Airbnb nebo Lyft.

Vytvořit dobře placené pozice, které budou lákat mladé a zkušené lidi, aby v Portoriku zůstali, je pro ostrovní ekonomiku neustálý boj. Za posledních 10 let z Portorika odešla za lepší prací desetina obyvatel. Od hurikánu Maria ostrov opustilo dalších 130 tisíc lidí (4 procenta populace).

Karibik potřebuje soběstačnost

Stát podniká se start-upy. Peníze pro ně mohou být polibkem smrti

Lidé z Parallel18 se snaží rozšířit úspěch svého programu i za hranice ostrova. „Co se stalo nám, se nestalo jen Portoriku, ale celému Karibiku,“ poukazuje manažerka Marie Custodiová na škody způsobené hurikány Irma a Maria. Podle ní hurikán změnil uvažování lidí. „Předtím si lidé mysleli, že pracovat v korporaci nebo být zaměstnaný je jistota. Po bouři se ale ukázalo, že nic není jisté ani bezpečné,“ dodala.

Custodiová doufá, že houstnoucí prostředí startupů v Karibiku pomůže ostrovům přinést regionální řešení situací po huriánech. Její platforma spolu s Facebookem plánují spuštění podnikatelského inkubátoru Startup Hub Caribbean.

Šéfka inkubátoru Colmena66 Rodríguezová zmiňuje, že technologické start-upy, které umí spojit zdroje u dodavatelských řetězců, jsou klíčovými hráči v posilování samostatnosti ostrovní ekonomiky.

„Dováželi jsme 85 procent všeho, co konzumujeme. Po hurikánu se tento podíl zvýšil na 95 procent, protože všechna úroda přišla vniveč. Tím jsme se dostali do velice zranitelné pozice,“ vysvětluje. „Dodavatelské řetězce potravin jsou tady tak roztříštěné, že je potřeba, aby přišli nějací podnikatelé a propojili je,“ doplnila.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...