Poslanci jednali v Paříži o prodeji ČEZ

  • 5
Francouzská státní elektrárenská firma Electricité de France (EdF) je jedinou společností, s jejímiž šéfy opakovaně hovořili o privatizaci tuzemské energetiky vrcholní představitelé České republiky. Počátkem října jednalo v Paříži pět českých poslanců s mezinárodním ředitelem francouzské firmy Bo Kallstrandem. Byli to Josef Hojdar, František Brožík a Miroslav Vlček z ČSSD a Tomáš Teplík a Eduard Vávra z ODS.

Týden poté jel do Paříže ministr průmyslu Miroslav Grégr a hovořil tam s nejvyšším šéfem EdF Francoisem Rousselym. Obě návštěvy se odehrály v době, kdy stát výrazně upravoval privatizační podmínky - nejprve požadoval, aby kupec energetických firem nesměl prodat koupené podíly po deset let.

Poté, aby dalších patnáct let zajistil roční odběr 30 milionů tun uhlí z českých dolů. To je téměř o třetinu větší množství, než jaké bude ČEZ potřebovat po náběhu Temelína. Jediná firma, která ani neveřejně neprotestovala, je právě EdF. MF Dnes přitom zjistila, že na dosud utajované schůzce poslanců s manažerem EdF Kallstrandem se o nutnosti podpořit těžbu uhlí hovořilo.

"Během jednání s vedením EdF reprezentovaným Bo Kallstrandem byla delegace ujištěna, že eventuální nabídka EdF zohlední všechny otázky zmíněné poslanci, včetně navazující otázky těžby uhlí v České republice. EdF také bude usilovat, aby francouzská vláda lépe pochopila poslanci podtrženou otázku politické odpovědnosti," píše v důvěrné zprávě ministru zahraničí Janu Kavanovi velvyslanec v Paříži Petr Janyška.

Schůzku poslanců s Kallstrandem následně potvrdilo i vedení EdF, s tím, že na jednání nezískala firma informace, které by ji v soutěži o energetiku mohly zvýhodnit.

Návštěvu Paříže organizoval francouzský parlament a na organizaci programu se podílela firma EPIC, která je poradcem EdF pro privatizaci ČEZ. EPIC je zároveň vydavatelem bulvárního deníku Super a jeho šéf Vladimír Motlík dlouholetým přítelem a tenisovým partnerem Václava Klause. Motlík včera nebyl k zastižení, aby sdělil, co EPIC zajišťoval.

Poslanci hospodářského výboru parlamentu z jiných stran než ODS a ČSSD tvrdí, že buď pozvání do Paříže nedostali, nebo tuto možnost odmítli. "Jednat s EdF, to je jasný konflikt zájmů a to nejsem v privatizační komisi," říká například člen výboru Miroslav Kalousek z KDU-ČSL.

Za jasný konflikt zájmů považují poslanci čtyřkoalice, ale i Oldřich Vojíř z ODS skutečnost, že s šéfem EdF jednal i člen privatizační komise Josef Hojdar z ČSSD.
"To je vrcholný skandál," říká poslanec Ivan Pilip z Unie Svobody. Při jiných privatizacích nikdy členové komisí s investory nejednali a podle Vojíře to v případě energetiky zakazuje jednací řád komise.

Jeden z návštěvníků Paříže místopředseda sněmovny František Brožík - nejprve setkání s Kallstrandem popřel. Až po upozornění, že MfD má důvěrnou zprávu velvyslance, si vzpomněl.

"...ale jako s vedením společnosti jsme nejednali, byli jsme akorát na večeři, kde se tento člověk objevil," uvedl Brožík. Samotná EdF přitom prostřednictvím tuzemského mediálního zástupce Pavla Nováka sdělila: "Potvrzuji, že během programu proběhla i schůzka s panem Bo Kallstrandem. Na této schůzce čeští zástupci opakovaně hovořili o velkém strategickém významu privatizace energetiky pro řadu sektorů české ekonomiky."

Poslanec Josef Hojdar sdělil: "O těžbě uhlí se nejednalo. Upozornil jsem, že každý kdo vstoupí do energetiky, si bere politickou odpovědnost za vývoj státu." "Jsme znepokojeni neprůhledností privatizace a obáváme se, zda vůbec máme reálnou šanci tento kontrakt vyhrát. Tlumočili jsme tyto obavy i americké ambasádě," uvedl včera Steve Wolf z firmy NRG, která je konkurentem EdF v boji o ČEZ.