Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přísnější pravidla pro prodej vína prošla, ublíží malým, zlobí se pravice

  • 90
Na vinařský zákon, který má pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s ním, kývli v úterý poslanci. Potvrdili úpravy, které do zákona zapracoval Senát. Vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno jen do konce roku. Aby zákon začal platit, k tomu chybí už jen podpis prezidenta Miloše Zemana.

Pro zákon hlasovalo 110 ze 148 přítomných. Podpořili ho vládní poslanci a spolu s nimi komunisté a Úsvit, proti byly ODS a TOP 09.

„Zákon jde proti malým podnikatelům, malým prodejcům vín, malým vinařům stejně jako řada kroků, které učinila tato vláda směrem k živnostníkům a malým drobným podnikatelům. Stále častěji se ukazuje, že zákony jsou šité spíše na míru velkým firmám,“ kritizoval zákon poslanec TOP 09 Herbert Pavera.

„Je to zákon zcela v duchu koncepce oligarchicko-socialistické vlády, která se každou normou snaží prostě těm velkým přispět a těm malým ublížit,“ tvrdil také šéf strany Miroslav Kalousek.

„Nejsem ani oligarcha, ani socialista, jsem komunista. Je to doufám, vidět. To, co říkal pan kolega Kalousek, to je přesně ono. Komu má zákon co přinést? Zákon byl navržen a také projednán jako určitý pokus, nástroj proti falšování vína, proti podvádění při prodeji vína, jako určitý nástroj pro ochranu malých, středních i velkých českých, moravských vinařů před nepoctivci, před podvodníky, před lumpy,“ opáčil politikům TOP 09 komunista Pavel Kováčik.

Výrobci nebo příjemci vína budou moci podle přijatého zákona nahlásit provozovny s prodejem sudového vína do šesti měsíců od účinnosti zákona. Novela také zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun.

Sudové víno nebude možné podle zákona prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zákon zakáže i prodej vína z automatů a obsahuje ustanovení, že vinotéky, které prodávají víno jako sudové a přitom nebudou příjemcem nebaleného vína nebo výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, například láhve nebo bag-in-boxy.

Dovozci budou muset do dvanácti hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Novela také reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.

Podle studie, kterou si nechal vypracovat Svaz vinařů ČR, skončí nezdaněno každoročně 100 milionů litrů vína. Stát tak podle materiálu přichází každým rokem zhruba o 2,5 miliardy korun.

Nespokojení vinaři se veřejně ohradili v prosinci loňského roku:

11. prosince 2016