Nakupování. Ilustrační foto.

Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Poslanci přehlasovali Klause. Schválili zákon, který má zkrotit řetězce

  • 96
Obchodní řetězce budou muset změnit své chování k dodavatelům. Nová pravidla, která je k tomu mají donutit, v úterý schválili poslanci. Norma například nařizuje, aby obchodníci platili za dodané zboží nejpozději do 30 dnů. Zákon v září vetoval prezident Václav Klaus, Sněmovna ho ale nyní přehlasovala.

Klaus napadl předlohu ČSSD s tím, že povede ke zvýšení cen, zúžení sortimentu a nahrazení českých potravin zahraničními.

"Řetězce budou muset například nově vypracovat obchodní podmínky s konkrétními náležitostmi ohledně ceny, dodání, úhrad apod. a poskytnout je dodavateli, který o to požádá," říká Jan Bízik, odborník na maloobchod PricewaterhouseCoopers ČR. Považuje to za komplikované, protože obchody budou mít na provedení změn jen tři měsíce.

Řetězce už nebudou moci protahovat placení svým dodavatelům. Fakturační lhůty se zkrátí na jeden měsíc od dodání zboží, v případě porušení budu následovat pokuty. Některé řetězce nyní platí až s dvouměsíčním odstupem. Za porušení zákona hrozí až desetimilionové pokuty.

Za regály už se platit nebude

Po firmách už také nebudou smět požadovat regálné, tedy poplatek, který firmy platí za umístění svého zboží v regálech. Konec je i s dalšími dodatečnými poplatky ve smlouvách, kterým se někdy říká "zadní marže". "Obchodník, který kupuje, stejně chce tu cenu, takže mu jí buďto dáte, nebo to nekoupí," tvrdí Zdeněk Juračka, viceprezident obchodu a cestovního ruchu.

Zákon také zavádí pravidla omezující tvorbu cen a zakazuje celou řadu obchodních praktik. "Obchodní řetězce si pravděpodobně raději vyberou zahraničního dodavatele, aby se vyhnuly dopadu této právní normy," bojí se podobně jako Václav Klaus expertka na daně Michaela Thelenová ze společnosti KPMG.

Bič na řetězce se líbí hlavně zemědělcům a výrobcům potravin, kteří dlouhodobě kritizují chování obchodních řetězců. Nelíbí se jim například to, že od nich obchody vybírají poplatky jen za pouhou možnost jim zboží dodávat. Tyto poplatky za umístění zboží se nazývají regálné.

Zákon obsahuje neexistující pojmy

Kromě Václava Klause úpravy kritizovala také Vysoká škola ekonomická v Praze. Zákon podle ní "vrací vztahy k dodavatelům do dob, kdy byly dodavatelsko-odběratelské vztahy centrálně plánované". Norma prý může vést k růstu šedé ekonomiky, korupce a byrokratizace obchodních vztahů. Ve většině argumentů je jednotná s kritikou Klause.

Odborníci z VŠE považují navíc zákon za diletantský. Používá totiž pojmy, které náš právní řád nezná. Jedním takovým je "daň z obratu".

,