Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci rozdají dárky z rozpočtu svým voličům

  1:00aktualizováno  1:00
V Poslanecké sněmovně se začal porcovat medvěd. Tak se říká malé, ale volebně vděčné části státního rozpočtu, ze které si mohou poslanci, starostové a různá sdružení ukrojit a poslat domů pár milionů na školy, hřiště, kostely či silnice.

Miroslav Kalousek chtěl kontroverzní systém zrušit už na jaře. Bez úspěchu. | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Rozpočet skončil nejlépe v historii ČR

V rozpočtovém výboru, který doporučuje návrhy Sněmovně, se sešlo rekordních 1200 žádostí celkem za sedm miliard korun. Dvě třetiny přišly od poslanců, zbytek od starostů či různých sdružení. Je to dvakrát více než loni.

"Počet žádostí je před volbami vždy vyšší," říká člen výboru a jeho bývalý předseda Miroslav Kalousek.

I když jde jen o malý dílek rozpočtu na příští rok, je třikrát vyšší, než byl loni. Z 958,8 miliardy na výdaje na příští rok mohou poslanci rozdat z jiných kapitol rozpočtu 5,8 miliardy na své "pomníčky". Ty jim velmi pomohou ve volebním roce v jejich obcích a městech.

Největší šanci mají samozřejmě žádosti podporované vládními stranami. Letos opět projde nejvíce sportovních hřišť, škol i oprav kostelů prosazovaných sociální demokracií a křesťanskými demokraty.

"Drtivá většina z nich nemůže nikoho urážet, je to takový program rozvoje venkova. A rozhoduje se demokraticky většinou," dodává Kalousek, který chtěl kontroverzní systém zrušit letos na jaře, ale bez úspěchu.

Žádosti o dotace se nejčastěji pohybují do 15 milionů korun, jsou však i větší. Například Vimperk žádá o 127 milionů korun na ústav sociální péče. 70 milionů chtějí veslaři v Račicích. Podobnou částku by potřebovala obec Horní Jelení na rekonstrukci základní školy nebo Hudební divadlo v pražském Karlíně.

Rozpočet bude v prosinci
Rozpočtový výbor už tuto středu nad některými žádostmi zlomil hůl, pod jiné se podepsal. Ty, které uspějí ve výboru, většinou zabodují i ve Sněmovně. Vzhledem k jejich obrovskému množství se seznam poslanci doporučených projektů v těchto dnech stále ještě zpracovává.

Další žádosti mohou podávat poslanci ještě ve druhém čtení rozpočtu ve Sněmovně příští středu 23. listopadu. I výborem zamítnuté projekty tak stále mají malou šanci. Konečné hlasování o rozpočtu na příští rok proběhne v pátek 2. prosince. Pak už stačí jen podpis prezidenta, Senátem rozpočet neprochází.

Pevné obrysy rozpočtu na příští rok schválila Sněmovna v říjnu. Deficit bude 74,4 miliardy korun. Je nižší než 83,6 miliardy korun naplánovaných na letošní rok, který však skončí lépe, než se čekalo.

"Mohlo by to být jen okolo 50 miliard," uvedl v úterý ministr financí Bohuslav Sobotka.

Za lepšími výsledky je svižně rozjetá ekonomika, rekordní výběr daní, ale i nový přísný zákon o státních zakázkách. Ten soutěže o zakázky prodlužuje, čerpá se méně peněz. Díky tomu stát hospodaří dokonce s přebytkem, který je nyní podle informací MF DNES šest miliard korun.

Na konci roku se však započtou různé závazky, které rozpočet pošlou do minusu. Ekonomové vyzývají vládu, aby v době, kdy se ekonomice daří, provedla reformu státních financí, tedy zdravotnictví a sociálního systému.

"Česká republika má rozbujelý a štědrý sociální systém. Investice do vzdělání jsou naopak příliš nízké, důležité je i spuštění důchodové reformy," uvedla tento týden ekonomka Světové banky Emilia Skroková.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz