Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Kalousek i premiér chtěli podporu biopaliv pojmenovat po Agrofertu

  • 93
Daňová podpora biopaliv bude pokračovat. Poslanci to podpořili změnu zákona o spotřebních daních. Pravicová opozice tak neuspěla se snahou, aby podpora biopaliv skončila. Miroslav Kalousek z TOP 09 navrhl, aby byl v názvu zákona Agrofert, pro byl i premiér Bohuslav Sobotka. Bizarní návrh však neprošel.

Kalousek dlouhodobě zdůrazňuje, že daňová podpora nahrává Agrofertu ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Kalousek tvrdí, že novela slouží k podpoře zájmů skupiny Agrofert, která patří mezi nejvýznamnější výrobce biopaliv, a že jí to může přinést až pět miliard korun. Vychází z toho, jak velkou část trhu s biopalivy firmy vicepremiéra a ministra financí ovládají.

Kalousek dokonce v pátek navrhl změnit název zákona, aby se přímo do jeho názvu dostala firma Agrofert. Chtěl, aby šlo o „návrh zákona, kterým se ve prospěch skupiny Agrofert mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů“. Podporu pro to nezískal, ale kromě poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu pro to hlasovali také dva sociální demokraté - premiér Bohuslav Sobotka a Štěpán Stupčuk - a spolu s nimi i poslanec ANO Martin Kolovratník (jak o tom hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde).

Výrobci slevu ani dotaci nedostávají, opáčil Babiš

Babiš se výpadům Kalouska i v pátek bránil. „Je to ta Kalouskova lež, která byla zopakována stokrát. Výrobci biopaliv žádnou slevu ani dotaci nedostávají. Je to sleva na spotřební dani, která je podstatně menší, než kterou kdysi pan Kalousek prosadil,“ řekl v pátek po schválení zákona ministr Babiš.

„Výpočet pana Kalouska je zásadně špatný. I v minulém pětiletém období bylo notifikováno 11 miliard jako možná maximální podpora, ale bylo vyplaceno 6 miliard. Teď máme notifikováno 9 miliard korun, čekáme, že bude vyplaceno okolo 4 miliard, takže ta trojčlenka pana Kalouska vůbec nesedí,“ uvedl pro iDNES.cz ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Podpora je ale hlavně určena distributorům. Distributor se rozhodne podle nejlepší nabídky, od koho kupuje biosložku. Je potřeba říci, že 45 procent biopaliv nejsou biopaliva z řepky, jsou to biopaliva z cukrové řepy a je těch výrobců vícero, není to jen Agrofert,“ řekl ministr zemědělství.

Schválením zákona končí podle něj nejasné období zhruba půl roku, kdy jsou vysokoprocentní biopaliva uváděna na trh se stoprocentní podporou a přitom to už není notifikováno u Evropské komise. „Vysokoprocentní biopaliva budou poprvé historicky zatížena alespoň minimální sazbou spotřební daně. Zároveň povinná biosložka, která se přimíchává do benzinu a do nafty, bude v každém litru “ řekl Jurečka.

Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází novela zákona, kterou ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.

Návrh zrušit zcela podporu biopaliv neprošel

„Vy to nepodporujete, to je proti Babišovi,“ řekl v průběhu schvalování zákona Kalousek ministrovi Jurečkovi těsně před tím, než se hlasovalo o návrhu zcela zrušit podporu biopaliv. Jurečka chvíli zaváhal a začal hledat ve svých papírech, jak se ministerstvo zemědělství staví k tomuto pozměňovacímu návrhu. Posléze přitakal Kalouskovi, že zrušení podpory nepodporuje.

Novela zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot. Nově budou muset být v určité míře v každém litru. Vláda původně výrazně omezila možnost, aby distributoři mohli část biosložky prodat zvlášť, a tím by povinnost přimíchávání také splnili. Poslanci ale schválili pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který tuto možnost zcela vypouští.

Jurečka už dříve uvedl, že na základě dohody s Evropskou komisí bude nutné některé sazby daně od příštího roku zvýšit, poté by mohly od poloviny roku 2017 opět klesnout. Například pro pohonnou hmotu FAME B100 by měla od příštího roku platit sazba 4,59 Kč/litr, zatímco vláda původně navrhla jen 1,80 Kč/litr. Po skončení přechodného období, tedy od 1. července 2017, by měla klesnout na 2,19 Kč/litr.