Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci schválili rychlou registraci firem

  16:09aktualizováno  16:09
Založení firmy do týdne se může stát realitou. Sněmovna přehlasovala Senát a schválila zrychlení zápisů do obchodního rejstříků přes internet a zavedení jednotných formulářů. Poslanci protlačili zákon až na podruhé.

Vyvlastnění podílníků prošlo
Senátoři se proti novele postavili počátkem dubna hlavně kvůli úpravě, která umožňuje velkým akcionářům zbavit se drobných podílníků.

Paragrafy umožňující vyvlastnit podíly drobných akcionářů k reformě obchodního rejstříku přišpendlil poslanec ODS Vladimír Doležal.

Díky němu by každý majoritní vlastník jakékoliv akciové společnosti mohl po dosažení 90procentního podílu vykoupit ostatní podílníky, ať chtějí nebo ne, a sám by navíc určoval znalce k ocenění akcií.

"Jsem si vědom, že to v zásadě je zásahem do ústavních práv," připustil již dříve předkladatel novely Jiří Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti ODS. Argumentoval ale, že ústavní soudy v dalších evropských zemích tuto operaci akceptovaly, napsala ČTK.

Zápis do pěti dnů
Novela by měla zjednodušit zápis do rejstříku mimo jiné díky přesně daným formulářům, které by si lidé mohli vyzvednout u soudů, nebo stáhnout z internetu. Jejich vyplněním by se obě strany zápisu vyhnuly zbytečnému papírování.

Nová úprava také opouští dosavadní věcný přezkum a zavádí takzvaný registrační princip. "To znamená, že vyšší soudní úředník nepřezkoumává návrh věcně, ale pouze překontroluje úplnost formulářů a soulad mezi listinami a návrhem," vysvětlil dříve poslanec za ODS  Jiří Pospíšil.

Podle Pospíšila je ověřování soudy nadbytečné, protože za notářsky ověřené informace už ze zákona ručí notáři. Zbytečné je prý také to, aby agenda spadala pod soudce, ti by měli řešit až možná odvolání proti rozhodnutí soudních úředníků.

Zejména pak měl začít platit i princip, že pokud soud nestihne zápis do pěti dnů vyřídit, bude se automaticky považovat za provedený.

"Novela počítá se zavedením lhůty zápisu do pěti pracovních dnů," řekl Pospíšil. Změny by měly nabýt účinnosti od 1. července letošního roku.

Na zápis do obchodního rejstříku čekají české společnosti v porovnání se zahraničím neúměrně dlouho. Například ve Velké Británii trvá zápis pouze dva dny.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz