Poslanci schválili úsporný balíček, schodek bude 163 miliard

  8:46aktualizováno  12:56
Poslanci s výjimkou komunistů schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má zpomalit rostoucí zadlužování Česka. Vládě se tak otevřela cesta k sestavení státního rozpočtu na příští rok s deficitem téměř 163 miliard korun. Původně hrozilo, že ve státní kase bude chybět až 230 miliard.

Z návrhu vypadlo zvýšení přídavků na děti, snížení rodinných příspěvků či nová daň pro lidi s vyššími příjmy. Hlavní překážka k přijetí balíčku padla, když se ČSSD vzdala zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

Premiér Jan Fischer hned po skončení hlasování uvedl, že posvěcení balíčku bere jako vyjádření podpory své vládě. "Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb," řekl Fischer.

ON-LINE Z JEDNÁNÍ SNĚMOVNY NAJDETE ZDE

Schválený schodek je vyšší, než Janota původně navrhoval. Ve své předloze počítal se schodkem kolem 155 miliard. Premiér Jan Fischer však už dříve uvedl, že větší díra ve státní kase je přijatelná, nesmí však přesáhnout 170 miliard. Pokud by se tak stalo, Fischerova vláda by odstoupila.

"Jsme připraveni udělat kompromis, což znamená, že netrváme na naší podmínce... Je to pro nás bolestivé, ale chceme, aby balíček byl schválen co nejvíce hlasy," řekl před hlasováním místopředseda ČSSD Milan Urban.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že sociální demokracie nerezignuje na to, z čeho dnes ustoupili, například zvyšování podpor v nezaměstnanosti. Budou se to snažit prosadit ve sněmovně formou novel zákonů.

Komunisté: Na úspory doplatí chudí

Proti úsporám se postavili komunisté, podle kterých se opatření staví proti lidem, kteří jsou na tom špatně. "Stát ušetří, to je pravda, ale máme pocit, že tady došlo pouze ke stříhání ovcí, ale vlci zůstali neostříháni," řekl šéf KSČM Pavel Kováčik.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ČSSD balíček podpoří, i když podle něj nejde o dobrý kompromis. Je prý ale jediný možný, který lze v tuto chvíli schválit.

Sobotka vládu vyzval, aby uvažovala o valorizaci důchodů na příští rok.

Ve Sněmovně nakonec prošly změny z dohody, kterou šéf ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek potopil. Ruší se vyšší daň pro bohaté a na stejné úrovni se ponechává rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

Daň z nemovitosti neporoste

Návrh Cyrila Svobody (KDU-ČSL) na mimořádné zdanění hazardu neprošel, stejně jako novela, která rušila změny ve zdravotnickém pojištění.

Sněmovna podpořila i předlohu poslance Ladislava Skopala. Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

Schválené pozměňovací návrhy


- Prošly změny z dohody, kterou Jiří Paroubek včera sabotoval - příjmy fyzických osob nad 145 tisíc měsíčně se nebudou danit 23 procenty (daň měla narůst z 20 %), na druhou stranu se nesníží rodičovský příspěvek, porodné i peníze pro postižené.

- Daň z nemovitosti u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, travních porostů a rybníků s intenzivním chovem ryb zůstane na současné úrovni a nestoupne na navrhovaný dvojnásobek.

- Okruh nezdanitelného naturálního plnění pro představitele státní moci se rozšíří. Politici, soudci apod. nebudou muset danit například výdaje na leteckou dopravu, stravování, výdaje na ubytování...

Na podobě balíčku se už ve středu předběžně dohodli lídři stran, ve čtvrtek však domluvu potopil šéf ČSSD Jiří Paroubek. - čtěte Strany se nedohodly, Paroubek popřel dohodu

Během čtvrtečního sedmihodinového jednání poslanci ve Sněmovně předložili dvě desítky pozměňovacích návrhů.

KSČM navrhovala například zavedení progresivní daně pro fyzické i právnické osoby, ČSSD pak zachování současné výše rodičovského příspěvku, příspěvku na péči či porodného. Lidovci přišli s návrhem zavedení daně z hazardu.

Poslanci budou nejprve hlasovat o všech změnách jednotlivě, nakonec budou muset schválit celý balíček. ODS už předem avizovala, že pokud by byly přijaty takové pozměňovací návrhy, které povedou ke schodku vyššímu než 170 miliard korun, patrně odejdou při hlasování ze sálu. I komunisté deklarovali, že pokud bude balíček příliš pravicový, nepodpoří ho.

Na stůl se zákonodárcům dostane i návrh na snížení platů představitelů státní moci. Vláda navrhla čtyřprocentní pokles, poslanci ve čtvrtek předložili návrh na dvacetiprocentní snížení. Kromě toho by se nově měly danit i poslanecké náhrady.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Najdete na iDNES.cz