Letiště Praha-Ruzyně

Letiště Praha-Ruzyně | foto: Řízení letového provozu ČR

Poslanci schválili v prvním čtení zákaz privatizace letiště

  • 51
Opozici se podařilo prosadit zákon, který nedovoluje zahájit privatizaci pražského letiště. Prodeji, který má vynést až sto miliard korun, není nakloněna opozice ani někteří koaliční poslanci, včetně bývalých členek Strany zelených.

Zákon, který obsahuje jen dva paragrafy, projedná ve zkráceném znění sněmovní hospodářský výbor.

Už před hlasováním bylo pravděpodobné, že poslanci zákaz, se kterým přišla ČSSD, podpoří. Nedávno se totiž proti prodeji státního podniku vyslovila i část lidovců, včetně Cyrila Svobody a Jiřího Čunka. - více čtěte Lidovci komplikují privatizaci letiště

Dnes opozice uspěla také s pomocí komunistů a bývalých členek Strany zelených.

Vládě a koaličním poslancům se zbytek zákonodárců nepodařilo přesvědčit, že privatizace "zvýší konkurenceschopnost letiště i tvorbu pracovních míst v době krize".

on-line reportáž zde

Dění ve Sněmovně sledujeme minutu po minutě

Opozice zopakovala své proti. Letiště označuje za podnik se strategickým významem, který právě v době finanční krize není vhodné prodávat. Recese podle opozice snižuje skutečnou hodnotu letiště. Podle vlády to ale není pravda, stejně jako to, že má místo strategický význam pro vojenské účely.

Pro vojenské využití jsou zde prý jiná letiště s dostatečnou kapacitou. Ministr financí se pokoušel zákonodárce přesvědčit, aby pro zákon nehlasovali také proto, že privatizace skončí nejdříve v roce 2010, kdy tato vláda už nebude mít mandát.

Topolánek varoval před arbitráží

Mirek Topolánek připomněl, že hlavní odpůrce privatizace Bohuslav Sobotka (ČSSD) sám v minulé vládě prodej letiště prosazoval.

Pokud zákaz privatizace projde, mohlo by to mít soudní dohru. Samotný prodej sice ještě nebyl zahájen, v řízení je ale tendr na výběr vládních poradců pro privatizaci.

Účastní se ho firmy Credit Suisse, JPMorgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley a Rothschild, které by měly na přelomu měsíce března a dubna předložit nabídky.

"Nebylo by dobré přestávat v nastartovaném režimu. Když na jedné straně deklarujeme prodej Letiště Praha a ve Sněmovně jej zakážeme, mohou se zájemci kvůli rozporu obrátit na soud," řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Premiér Mirek Topolánek v nedělních Otázkách Václava Moravce dokonce varoval před možnou arbitráží. To jsou ale zřejmě silná slova.

"Součástí zadávací dokumentace velmi často bývá i klauzule o tom, že může být výběrové řízení zrušeno, v takovém případě žádné nároky nevznikají," řekl iDNES.cz právník, který nechtěl být jmenován.