Šéf NKÚ František Dohnal možná skončí v Evropském účetním dvoře v Lucemburku. Je to jedna z cest, jak ho mohou poslanci dostat z čela úřadu.

Šéf NKÚ František Dohnal možná skončí v Evropském účetním dvoře v Lucemburku. Je to jedna z cest, jak ho mohou poslanci dostat z čela úřadu. | foto: MF DNES

Poslanci se chtějí zbavit šéfa NKÚ. Třeba i jeho „povýšením“ do Unie

  • 121
Takřka neodvolatelný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, kterého letos "proslavilo" odhalení luxusního bydlení a tří aut za státní peníze, může nakonec na celém skandálu vydělat. Od příštího května by mohl zastupovat Česko v evropské obdobě NKÚ – na Evropském účetním dvoře v Lucemburku. A mít třikrát vyšší plat než dnes.

"Je to jedna z cest, jak se ho zbavit," řekl jeden z poslanců ODS, který si přál zůstat v anonymitě.

Poslancům totiž začal Dohnal velmi vadit. Kvůli jeho aféře klesla důvěryhodnost NKÚ na historické minimum. "Měl by skončit sám co nejrychleji," říká například šéf komunistů Vojtěch Filip.

Jenže dokud soud pravomocně neřekne, zda Dohnal v čele úřadu spáchal, či nespáchal trestný čin, neexistuje takřka žádný způsob, jak ho zbavit funkce. Aby mohl být šéf Nejvyššího kontrolního úřadu nezávislý a neovlivnitelný, je také takřka neodvolatelný. A Dohnalovi skončí mandát až za pět let.

Řešením by byla proto nabídka dobře placeného postu v cizině. Informaci o možném Dohnalově odchodu MF DNES potvrdil i zdroj z NKÚ. Na Evropském účetním dvoře zastupuje Česko Jan Kinšt, který se také chce ucházet o prodloužení svého mandátu o šest let.

O obsazení postu by se mělo rozhodnout do konce roku. Adepta navrhuje ministerstvu zahraničí NKÚ. Dohnal tak může navrhnout sám sebe, ale posvětit ho musí vláda a Evropský parlament.
Odpovědi na to, zda má o funkci zájem, se Dohnal vyhnul.

"Jednání o návrhu nového zástupce ještě nebyla ukončena," vzkázal přes mluvčí Radku Burketovou.

Pokud by se do Lucemburku dostal, výrazně by si platově polepšil. Namísto současných 163 tisíc korun hrubého by bral přes 440 tisíc korun hrubého měsíčně. Schválit by ho musel ještě Evropský parlament. "Byli bychom v Evropě za kašpárky," komentoval jeho možné navržení poslanec Libor Ježek (ODS).

Kubera místo Dohnala?

Podle informací MF DNES už spolu ODS a ČSSD jednají o společném postupu, jak Dohnala z pozice prezidenta dostat. "Nemyslím si, že do konce svého mandátu v čele NKÚ zůstane," míní například senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Právě Kubera je v ODS nejčastěji skloňován jako Dohnalův nástupce.
Sám takovou možnost nevylučuje a připouští, že o ní ví. "Možná o tom diskutují, já se však do toho nemontuju. Kdyby taková nabídka přišla, přemýšlel bych o ní," přiznává Kubera.

Obě nejsilnější strany se už podle zdrojů MF DNES domluvily na tom, že post šéfa NKÚ obsadí někdo z ODS, protože viceprezidentem NKÚ je někdejší poslanec za ČSSD Miloslav Kala a sociální demokraté nedávno obsadili Petrem Rafajem antimonopolní úřad. V ODS se mluví ještě například o Martinu Římanovi, který na dotazy ohledně svého případného působení na NKÚ neodpověděl.

Dohnal čelí od jara velké kritice za své výdaje v čele organizace, od které všichni čekají, že půjde jiným státním úřadům vzorem. Vyšlo totiž najevo, že bydlel za státní peníze v luxusním bytě spojeném ze dvou bytů s nájmem 76 tisíc korun měsíčně nebo jezdí dvěma auty.

Dohnal kritiku odmítl, řadu vytýkaných věcí však napravil. Dohnal už dříve uvedl, že rezignovat dobrovolně nehodlá. Důvěra v NKÚ klesla po jeho aféře na historické minimum, kdy mu věří podle průzkumu STEM 53 procent lidí.

Šéfa NKÚ může odvolat pouze prezident Václav Klaus na návrh poslanců. Ti však mohou návrh podat jen poté, co jim takový návrh předá kárná komora NKÚ. Ta už Dohnalovo hospodaření začala řešit. Protože však podle členů komory mohou být Dohnalovy útraty trestným činem, případ převzalo státní zastupitelství. I když ho obžaluje, může ještě několik let trvat, než soud pravomocně rozhodne. Odsouzením za trestný čin však mandát zaniká okamžitě.

Někteří poslanci proto chtějí alespoň Sněmovnu přesvědčit, aby přijala usnesení, v němž by Dohnalovi vyjádřila nedůvěru a vyzvala ho k odstoupení. Více udělat nemohou.

"Je to jedna z variant, o které jsme se bavili," potvrdil poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD). Pro odvolání jsou přitom víceméně všechny strany. Usnesení by však nemělo žádný právní význam a bylo by jen na Dohnalovi, zda odstoupí, či ne.