Poslanci se dohodli jen na malém snížení daní z příjmu

Praha - Daně se nijak razantně snižovat nebudou. To je výsledek čtvrteční vzrušené debaty poslanců, která se týkala rozsáhlé novely zákona o daních z příjmů. Definitivní verzi schválili poslanci až v pátek dopoledne. Ze schválené verze vyplývá, že výše daní dozná jen drobných úprav. Nejvýznamnější změnou, a to už pro příští rok, je zvýšení odpočitatelných položek. Rodině se dvěma dětmi a jedním průměrným platem to ušetří asi 110 korun měsíčně. Souhlas poslanců získalo také daňové zvýhodnění životního pojištění.

Ovšem návrhy, které mohly přinést citelné snížení daní, byly zamítnuty. Neprošel návrh na snížení daní podniků z 31 na 25 procent ani úlevy na nákup domácího počítače s připojením na internet, zamítnuto bylo i snížení daní z pohonných hmot.

Řada návrhů byla sice podporovaná vládní ČSSD i smluvně opoziční ODS, nakonec však pro ně vždy hlasovaly jen části jejich klubů.

Jak poznamenal premiér Miloš Zeman, výraznější snížení daní by znamenalo i citelné snížení příjmů chystaného rozpočtu. "S většinou toho, co prošlo, jsem spokojen," potvrdil Zemanova slova ministr financí Pavel Mertlík.

Zatímco Vlastimil Tlustý (ODS) považuje výsledky dnešního konečného hlasování za nepředvídatelné, Vladimír Mlynář (US) je přesvědčen, že díky dohodě ODS a ČSSD bude zákon schválen.

Dosavadní a navrhované hodnoty nezdanitelných částek

2000 2001 (návrh)
a) na poplatníka 34 920 38 040
b) na dítě 21 600 23 520
c) na manželu (manžela) s nízkými příjmy 19 884 21 720
d) při částečném invalidním důchodu 6 540 7 140
e)  při plném invalidním důchodu 13 080 14 280
f) na průkaz ZTP/P 45 780 50 040
g) u poplatníka - studenta  (do 26 let věku, u doktorského studia do 28 let ) 10 464 11 400

Pramen: MF ČR

Mírné snížení daní díky velkorysejším odečitatelným položkám, daňové zvýhodnění životního pojištění, přísnější postup proti dlužníkům - to jsou změny v daních, na nichž se včera po složitém dohadování kousek po kousku dohodli poslanci.

Pokud dnes všechny tyto změny schválí jako jeden balík, a pak zákon projde i Senátem, mohou lidé od příštího roku očekávat mírné snížení daní. Půjde sice jen o drobnější úspory, než se původně čekalo, dotknou se však každého.

Nejvýznamnější změnou, která se týká všech zaměstnanců i podnikatelů, jsou vyšší odečitatelné položky - částky, které se každému, kdo vydělává, automaticky odečítají ze základu daně. Jejich zvýšení by mohlo lidem ušetřit desítky až stovky korun měsíčně.

"Považuji to za úspěch. Tato úleva není zanedbatelná," řekl včera po konci jednání sněmovny Vlastimil Tlustý z ODS.

Vláda původně navrhovala mírnější úlevu, opoziční poslanci však předložili řadu velkorysejších návrhů. Nakonec prošla právě verze z dílny ODS. Ta byla vládní variantě nejblíže.

Podle jejího znění by například svobodný a bezdětný člověk s hrubou měsíční mzdou kolem 15 tisíc korun každý měsíc ušetřil asi padesátikorunu.

Zatímco dnes si od základu daně odečítá ročně 34 920 korun a zaplatí na daních za celý rok přes devatenáct tisíc korun, od příštího roku by si mohl odečíst ročně 38 040 korun, a na daních by tak zaplatil necelých osmnáct a půl tisíce.

Rodina s průměrným platem, dvěma dětmi a jedním z rodičů na mateřské dovolené, by pak měla ušetřit až 110 korun měsíčně.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ BUDE VÝHODNĚJŠÍ
Další významnou změnou, která je obsažena v celkovém daňovém balíku, o němž se bude dnes hlasovat, je zvýhodnění životního pojištění.

Zatímco dosud si mohli lidé od základu daně odečítat pouze peníze, které zaplatili na penzijní připojištění, nyní by se úleva měla vztahovat i na životní pojistku. Pojištěný člověk by si mohl do daňových nákladů započítat zaplacené pojistné až do výše 12 tisíc korun ročně.

Návrh počítá i s tím, že na životní pojištění bude člověku přispívat jeho zaměstnavatel. Pak by měla být od daní osvobozena i tato platba od firmy ve prospěch zaměstnance - a to také do výše 12 tisíc korun.

DANĚ PRO NEPLATIČE MAJÍ BÝT PŘÍSNĚJŠÍ
Ministra financí Pavla Mertlíka, který byl se včerejším výsledkem hlasování spíše spokojen, překvapila jediná změna v zákoně, ke které se poslanci odhodlali - přísnější postih dlužníků.

"Tento návrh říká, že nezaplacená faktura není daňovým nákladem. Někteří podnikatelé považují neplacení faktur za levnou formu úvěru a toto je způsob, jak jim to prodražit," vysvětluje Vlastimil Tlustý, který návrh připravil.

Podle Mertlíka však tato úprava může vyvolat velké komplikace. "Zeptejte se účetních, je to velmi nestandardní a může to vést i ke dvojímu zdanění poplatníků."