Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poslanci zkontrolují software věznic, nevěří mu

  • 26
Vězeňská služba může mít po kauze s nefunkčními rušičkami mobilních telefonů další problém. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny chce prověřit zakázku na dodání Vězeňského informačního systému (VIS). Za jeho nasazení a provoz ke dnešnímu dni stát zaplatil zhruba 300 milionů korun.

To téměř odpovídá obvyklým ročním výdajům Vězeňské služby na investice. Podle člena výboru Libora Ježka (ODS) však existuje vážné podezření, že systém neplní záměr, s jakým byl zaváděn.

"Podle informací, které máme k dispozici, neproběhla ze strany Vězeňské služby před spuštěním projektu řádná analýza a na straně této instituce nebyli dostatečně kvalifikovaní lidé, kteří by dokázali takto náročný projekt odřídit. Dodavatel řešení, firma Microsoft, tak s největší pravděpodobností nemohla systém přizpůsobit stoprocentně potřebám zákazníka," uvedl pro MF DNES Ježek. To potvrzuje i jeden z IT expertů, který je se zakázkou dobře obeznámen, ale nepřál si zveřejnit své jméno.

Proč je Vězeňský informační systém tak důležitý? Ve své podstatě jde o srdce i mozek věznic, který řídí například jejich ekonomiku, sleduje výkony trestů vězňů, jejich zaměstnávání, řídí provoz, lidské zdroje, logistiku, stravování či zdravotnictví. Měla v něm být zkrátka všechna data týkající se věznic.

Krátce po zavedení systému do ostrého provozu se však začaly ukazovat jeho nedostatky.

Co je VIS?

Vězeňský informační systém má zajišťovat kompletní chod českých věznic, zjednodušit a zpřehlednit jejich správu a kontrolu. Dodnes stál projekt 300 milionů korun a podle některých odborníků plní zhruba jen čtvrtinu požadavků.

Nefunkčnost nebo špatnou funkčnost řady součástí, ze kterých se VIS skládal, konstatovala v roce 2008 studie, kterou si od poradenské firmy KPMG nechalo zpracovat generální ředitelství věznic a MF DNES ji má k dispozici.

Analýza mimo jiné konstatuje, že jednotlivé části informačního systému nejsou provázány a uživatelé často dělají úkony duplicitně. Přestože je studie přes rok stará, řada výtek se nápravy zatím nedočkala.

To potvrzuje i jeden z pracovníků z ředitelství Vězeňské služby: "Celý systém měl začít fungovat už více než před rokem, jenže zatím jedou jen jeho jednotlivé části."

Ty měly být vzájemně provázané, zaměstnanec však tvrdí, že tuto vlastnost vedení podcenilo. "Máme tak k dispozici jen podobné osamocené programy – třeba na účetnictví nebo evidenci majetku, které jsme už měli k dispozici dříve, jen jsou nyní od Microsoftu," popisuje zaměstnanec.

Stát prověří software ve věznicích

Problémy s informačním systémem řídícím chod věznic letos začínají vážně eskalovat. S tím, jak Vězeňská služba za chodu systému postupně zjišťovala,  co je potřeba ještě "doprogramovat", vyvíjela na Microsoft další a další požadavky. Softwarová firma ovšem za další služby, podle jejich zástupců nad rámec uzavřené smlouvy, požadovala další platby, a to Vězeňská služba odmítla.

Rozdílný výklad uzavřených smluv vyústil podle informací MF DNES v to, že od konce loňského roku Vězeňská služba Microsoftu za údržbu a podporu informačního systému neplatí – ročně měla podpora činit zhruba 20 milionů korun.

Microsoft proto od "Rámcové smlouvy na dodávku VIS" odstoupil. Vyplývá to z interního dokumentu Vězeňské služby, který má MF DNES k dispozici. Odstoupení potvrdila i mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová. "Investice na rozvoj byly ze strany Vězeňské služby zcela pozastaveny,
přesto byly všechny již dodané součásti od Microsoftu řádně dokončeny," doplnila Kuklová.

Kde je problém?

Vězeňská služba chce dodat další součásti, které podle Microsoftu, jenž za projektem stojí, nebyly ve smlouvě. Věznice proto firmě přestaly už loni platit, a projekt tak je na mrtvém bodě, kdy se nerozvíjí.

Jak zdroje z věznic, tak od Microsoftu potvrzují, že i přes rozpory běžná údržba informačního systému pokračuje. Kdo má ve sporu pravdu, rozhodnou s největší pravděpodobností soudy. Podpora by měla "zdarma" podle dřívějších, slovy Microsoftu neplatných, smluv pokračovat jen do konce letošního roku.

To potvrzuje i mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Podle ní stále probíhají s Microsoftem jednání a nedostatky se postupně odstraňují.
To, na jakých částech informačního systému se nyní ještě pracuje, Prunerová odmítla komentovat s tím, že "jde o obchodní tajemství".
Kuklová uvedla, že veškeré práce dělá firma stále zdarma a doufá, že se s věznicemi podaří nalézt smírné řešení.

Člen kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Libor Ježek však upozorňuje na nebezpečí takového postupu. "Je jasné, že nasazování systému bylo od počátku ze strany Vězeňské služby podceněno, a nyní vidím riziko v tom,  že se tento projekt nechá usnout a časem se vypíše zakázka na nový projekt, který opět všichni zaplatíme z našich daní," uvedl poslanec.

Podle něho je potřeba zjednat nápravu co nejrychleji, neboť časem bude třeba zavést například systém pro sledování vězňů v domácím vězení,
kteří budou mít na rukách náramky. Tato komponenta VIS však bude vyžadovat další investice.

,