Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poslanci zpřísnili pravidla pro slučování zdravotních pojišťoven

  • 2
Zdravotní pojišťovny se budou moci v budoucnu sloučit pouze, pokud některá z nich rok od založení nezíská alespoň 100 tisíc pojištěnců nebo se ocitne v nucené správě. Rozhodla o tom Sněmovna, která tak chtěla předejít vzniku monopolních útvarů ve zdravotnictví. Poslanci přehlasovali verzi schválenou Senátem.

Pro sněmovní verzi hlasovala ČSSD, KSČM, pět lidovců a nezařazení poslanci Olga Zubová, Věra Jakubková a Jan Schwippel.

Platný zákon o pojišťovnách nyní umožňuje, aby pojišťovna a zdravotnické zařízení byly majetkově propojeny. Novela to má změnit. Autor novely, lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, varoval poslance před účelovými fúzemi pojišťoven. Zmínil se o nedávném sloučení pojišťovny Agel s Hutnickou zdravotní pojišťovnou (HZP) a jejich následné fúzi s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP). - více čtěte Ministerstvo posvětilo fúzi hutnické pojišťovny a Chrenkova Agelu

Podle lidovců může podobné slučování způsobit zdravotnický monopol některých společností a v důsledku toho ohrozit zdraví lidí. Senátní verze, kterou v horní komoře navrhl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), také zpřísňovala pravidla fúzí pojišťoven, ale jinak.

Senátní verze například upravovala podmínky vzniku pojišťoven a roli a kontrolní mechanismy ministerstva zdravotnictví. Zákon měl podle Julínka zakázat lákání nových pojištěnců na neoprávněné výhody a zabránit, aby k tomu byly zneužívány fondy prevence. Senát dále do novely přinášel termín "důvěryhodnost" členů správních orgánů pojišťoven, podobně jako je tomu u bank.

Senát navíc do své verze včlenil některá z protikrizových opatření, která měla podle senátorů pomoci zdravotnictví v krizi. Stejně jako v minulosti ale ani tentokrát ministerstvo zdravotnictví se svou snahou prosadit protikrizová opatření nepochodilo.