Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanec ČSSD sbírá hlasy do voleb: Nejezděte k moři, připlatím vám

  14:39aktualizováno  14:39
Cestujte po Čechách, ČSSD vám přidá. Hlásají to plakáty sociálního demokrata Miroslava Svobody, který vyrazil v Praze do boje o poslanecký mandát. Slibuje příspěvek k platu na dovolenou v Čechách. Sám ale neví, jak to zatíží státní pokladnu. Nápad zlehčuje ODS a pochybují o něm i poradci autora návrhu.

Poslanec ČSSD Miroslav Svoboda vyrazil do boje o křeslo ve Sněmovně. Chce, aby Češi cestovali po Čechách. - Miroslav Svoboda. | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Plakáty s heslem "Prosadím příspěvek k vašemu platu na dovolenou v Čechách" jsou podle Svobody jakousi alternativou stravenek.

"Opatření by umožnilo zaměstnavateli poskytnout příspěvek, určitou částku by si pak mohl odečíst ze základu daně," vysvětlil iDNES.cz poslanec. Detaily ale ještě nepromyslel a také neví, nakolik by to zatížilo rozpočet.

"Jsou velmi krásné kouty naší země, které si zaslouží, aby se tam více investovalo do infrastruktury, a tohle je jeden z nástrojů, který může pomoci," řekl Svoboda. Opatřením chce dosáhnout toho, aby Češi nejezdili například do Chorvatska, ale peníze za dovolenou utratili v tuzemsku. "Základní zákon ekonomiky říká, ať se peníze otáčejí v daném místě," dodal.

Sleva by se vztahovala jen na některé oblasti domácího cestovního ruchu. Například sportovní zařízení, wellness nebo oblasti služeb, kde nástroj podpoří závodní a rehabilitační programy. Zaměstnanec by musel doložit návštěvu takového zařízení. Miroslav Svoboda poukazuje na to, že podobné opatření funguje ve Francii, Španělsku, Maďarsku a nově v Rumunsku, kde se letos na příspěvky vydalo tři miliony eur.

Nápad zpochybňují i poradci poslance Svobody

Občanští demokraté nápad kritizují. "Pokládám to slušně řečeno za komické. Je to absolutně nekoncepční, já bych šel třeba cestou daňových slev pro podnikatele," řekl lídr pražské kandidátky ODS ve volbách do Sněmovny David Vodrážka, který se se Svobodou osobně zná. "Příspěvek je navíc diskriminační," podotkl s tím, že podporuje jen jedno odvětví ekonomiky.

Právě to vytýkali Svobodovi i odborníci, se kterými návrh konzultoval. Kromě toho zpochybňovali dopad na rozpočet. Svoboda chce přesto pochyby lidí rozptýlit. "Až takový dopad na státní rozpočet to nemá," soudí podle zkušeností Francie.

"Jestli to chce dávat ze svého, tak mu držím palce. Jinak si myslím, že je to hazardování s rozpočtem a předlužování České republiky," pousmál se kandidát ODS Jiří Janeček.

"Tentokrát je rozpočet v takovém stavu, že podobné návrhy lze považovat téměř za zločin," přidává se ekonom Patria Finance David Marek. "Máme věřit tomu, že by ČSSD chtěla lidem říkat, kam mají jezdit na dovolenou?," ptá se analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Zajímavé také je, že plakát se zmiňuje pouze o dovolené v Čechách, Moravu či Slezsko ale opomíjí.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz