Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta chce oprášit SIPO a sebrat bankám klienty

  10:44aktualizováno  10:44
Pošťáci a pošťačky z celé republiky tento týden rozdali lidem do schránek přes čtyři miliony obálek, ve kterých je schována jedna z největších kampaní pošty za poslední roky.

Státní pošta, která byla v nabídce svých služeb dosud spíše pasivní, chce nyní oprášit sdružené inkaso, SIPO, a změnit přístup Čechů při správě rodinných financí. Pošta věří, že její socialistický vynález ze šedesátých let dostane nyní nové uplatnění díky trvalému růstu bankovních poplatků.

SIPO - sdružené inkaso plateb obyvatelstva - funguje jako jedna složenka, na kterou je pošta schopna navěsit všechny rodinné účty, tedy složenku za telefon, plyn, nájem, elektřinu, ale třeba i za stavební spoření nebo penzijní připojištění. Místo aby rodina platila každou složenku zvlášť, může zavolat na poštu a nechat si sdružit všechny platby do jediné.

Pošta se ve svých dopisech a v televizi obrací hlavně na miliony lidí, kteří už SIPO mají, ale třeba přes něj neplatí všechno. I když se na produktu nic nemění, pošta věří, že jen díky osvětě získá víc zákazníků. Kdo nemá strach svěřit státní poště své účty, může vskutku ušetřit až stovky korun ročně.

Jít se složenkou osobně na poštu znamená zaplatit za její přijetí a zpracování nejméně dvacet korun, u vyšších částek i víc. Tyto poplatky pošta v únoru zdražila. Hradit účty z banky rovněž znamená platit za každou transakci zvlášť a tyto poplatky také trvale rostou. Převod na přepážce v bance stojí běžně kolem padesáti korun, zdarma nejsou ani hojně propagované bankovní převody po telefonu nebo po internetu. Kromě standardních poplatků za správu účtu si banky strhávají peníze za každý pohyb na účtu. V České spořitelně stojí platba zadaná po telefonu 3,50 koruny, v Komerční bance a ČSOB šest korun. Kolem pětikoruny si banky strhávají i za to, že každý měsíc zpracují a pošlou trvalý příkaz k úhradě.

Za SIPO zaplacené hotově na poště si pošta účtuje osm korun, a to za všechny sdružené složenky dohromady. Může si také strhávat SIPO přímo z bankovního účtu, za což se platí jen bance, obvykle do deseti korun.

Vtip sdruženého inkasa spočívá v tom, že pro telefonní či elektrárenské společnosti je drahé posílat lidem složenky. A tak raději zaplatí poště, aby starost vzala na sebe. Za jednu operaci si od nich pošta vybírá 3,30 koruny. "Místo abyste platili bance za to, že pošle vaše peníze, zaplatí váš dodavatel za to, že je od vás dostane," říká obchodní náměstek pošty Pavel Wenisch.

Pošta v rámci své kampaně vyčlenila na pobočkách místa, kde lze SIPO sjednat, a vyvěsila na internet seznam spolupracujících dodavatelů služeb i s jejich telefonními linkami, kde lze platby na SIPO převést. Zájemci musí totiž kontaktovat jak poštu, tak dodavatele služby, aby místo složenky začal účtovat přes SIPO.

Banky spoléhají na to, že takovou anabázi lidé nebudou chtít podniknout a že raději zaplatí bance. "My to děláme lépe," říká Marie Petrovová z Komerční banky, která většinu poplatků letos zvedla a například za trvalý příkaz účtuje 4,50 koruny.
O zpracovávání plateb však banky nechtějí přijít a vymýšlejí nové služby. Česká spořitelna včera oznámila, že platbu už umí zpracovat všechny její bankomaty. Klient peníze převede na monitoru, jako kdyby vybíral peníze. Operace má trvat zhruba minutu a stojí pět korun. Na frekventovaných místech však funguje jen v noci.


Jak zaplatit pět složenek

* bankovní převod na přepážce banky 5 x 45 Kč
* jednotlivě na poště 5 x 20 Kč
* bankovní převod přes telefon 5 x 3,50 Kč
* bankovní převod přes internet 5 x 2 Kč
* SIPO na poště 1 x 8 Kč
* SIPO stržené z bankovního účtu 1 x 5 Kč

Pramen: Česká pošta, bankovní poplatky České spořitelny

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz