Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta chce oprášit SIPO a sebrat bankám klienty

  10:44aktualizováno  10:44
Pošťáci a pošťačky z celé republiky tento týden rozdali lidem do schránek přes čtyři miliony obálek, ve kterých je schována jedna z největších kampaní pošty za poslední roky.

Státní pošta, která byla v nabídce svých služeb dosud spíše pasivní, chce nyní oprášit sdružené inkaso, SIPO, a změnit přístup Čechů při správě rodinných financí. Pošta věří, že její socialistický vynález ze šedesátých let dostane nyní nové uplatnění díky trvalému růstu bankovních poplatků.

SIPO - sdružené inkaso plateb obyvatelstva - funguje jako jedna složenka, na kterou je pošta schopna navěsit všechny rodinné účty, tedy složenku za telefon, plyn, nájem, elektřinu, ale třeba i za stavební spoření nebo penzijní připojištění. Místo aby rodina platila každou složenku zvlášť, může zavolat na poštu a nechat si sdružit všechny platby do jediné.

Pošta se ve svých dopisech a v televizi obrací hlavně na miliony lidí, kteří už SIPO mají, ale třeba přes něj neplatí všechno. I když se na produktu nic nemění, pošta věří, že jen díky osvětě získá víc zákazníků. Kdo nemá strach svěřit státní poště své účty, může vskutku ušetřit až stovky korun ročně.

Jít se složenkou osobně na poštu znamená zaplatit za její přijetí a zpracování nejméně dvacet korun, u vyšších částek i víc. Tyto poplatky pošta v únoru zdražila. Hradit účty z banky rovněž znamená platit za každou transakci zvlášť a tyto poplatky také trvale rostou. Převod na přepážce v bance stojí běžně kolem padesáti korun, zdarma nejsou ani hojně propagované bankovní převody po telefonu nebo po internetu. Kromě standardních poplatků za správu účtu si banky strhávají peníze za každý pohyb na účtu. V České spořitelně stojí platba zadaná po telefonu 3,50 koruny, v Komerční bance a ČSOB šest korun. Kolem pětikoruny si banky strhávají i za to, že každý měsíc zpracují a pošlou trvalý příkaz k úhradě.

Za SIPO zaplacené hotově na poště si pošta účtuje osm korun, a to za všechny sdružené složenky dohromady. Může si také strhávat SIPO přímo z bankovního účtu, za což se platí jen bance, obvykle do deseti korun.

Vtip sdruženého inkasa spočívá v tom, že pro telefonní či elektrárenské společnosti je drahé posílat lidem složenky. A tak raději zaplatí poště, aby starost vzala na sebe. Za jednu operaci si od nich pošta vybírá 3,30 koruny. "Místo abyste platili bance za to, že pošle vaše peníze, zaplatí váš dodavatel za to, že je od vás dostane," říká obchodní náměstek pošty Pavel Wenisch.

Pošta v rámci své kampaně vyčlenila na pobočkách místa, kde lze SIPO sjednat, a vyvěsila na internet seznam spolupracujících dodavatelů služeb i s jejich telefonními linkami, kde lze platby na SIPO převést. Zájemci musí totiž kontaktovat jak poštu, tak dodavatele služby, aby místo složenky začal účtovat přes SIPO.

Banky spoléhají na to, že takovou anabázi lidé nebudou chtít podniknout a že raději zaplatí bance. "My to děláme lépe," říká Marie Petrovová z Komerční banky, která většinu poplatků letos zvedla a například za trvalý příkaz účtuje 4,50 koruny.
O zpracovávání plateb však banky nechtějí přijít a vymýšlejí nové služby. Česká spořitelna včera oznámila, že platbu už umí zpracovat všechny její bankomaty. Klient peníze převede na monitoru, jako kdyby vybíral peníze. Operace má trvat zhruba minutu a stojí pět korun. Na frekventovaných místech však funguje jen v noci.


Jak zaplatit pět složenek

* bankovní převod na přepážce banky 5 x 45 Kč
* jednotlivě na poště 5 x 20 Kč
* bankovní převod přes telefon 5 x 3,50 Kč
* bankovní převod přes internet 5 x 2 Kč
* SIPO na poště 1 x 8 Kč
* SIPO stržené z bankovního účtu 1 x 5 Kč

Pramen: Česká pošta, bankovní poplatky České spořitelny

Autor:



Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...



Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz