Oldřich Kulhánek kreslil portrét Václava Klause z jeho oficiální fotky. Z té bude vycházet i Kulhánkův nástupce.

Oldřich Kulhánek kreslil portrét Václava Klause z jeho oficiální fotky. Z té bude vycházet i Kulhánkův nástupce. | foto: koláž iDNES.cz

Zeman bude na známce v saku, Havlův rolák se už opakovat nesmí

  • 169
Česká pošta musí vyřešit, kdo po smrti výtvarníka Oldřicha Kulhánka ztvární portrét nového prezidenta na tradiční poštovní známku. Možná to bude grafik, který podle Kulhánkovy kresby ryl už desku pro Klausovu známku. Jisté je však to, že Zeman na ní bude v obleku.

Experiment s rolákem a rozcuchanými vlasy, který na známku na přání exprezidenta Havla prosazoval grafik Josef Herčík, už pošta totiž opakovat nechce. "Havlovi se Herčíkovo zpracování neoficiální fotky líbilo, ale pak zasáhla prezidentova kancelář a vše se muselo rychle měnit, aby měl prezidentův portrét všechny oficiální náležitosti," popisuje zákulisí výroby známky prvního prezidenta České republiky ředitel odboru známkové tvorby České pošty Břetislav Janík.

Známku s Václavem Havlem ve svetru (sám Havel mluvil o tom, že chce být v roláku) a rozcuchanými vlasy prosazoval grafik Josef Herčík...

...nakonec měl ale prezidentův portrét všechny oficiální náležitosti.

Od té doby už pošta vždy raději čeká na oficiální fotografii prezidenta z Hradu a teprve pak začne zpracovávat návrh nové prezidentské známky.

Schválenou oficiální fotografii dostane do ruky nejprve výtvarník, který z ní namaluje portrét. Ten putuje opět na Hrad ke schválení, poté z něj rytec dělá takzvanou rozkresbu, kdy tónovanou kresbu převede na jednotlivé linky ve velikosti šestinásobku poštovní známky. Rozkresba jde znovu ke schválení, a když projde, začne ji rytec vyrývat do ocelové desky.

Zeman může být ve schránkách už v květnu

Pokud by Zemanův tým dodal poště oficiální snímek nového prezidenta krátce po jeho inauguraci (8. března) a následně by byl spokojen s dalším zpracováním, mohly by být nové známky v prodeji ke konci května. "Pokud jde vše hladce, trvá příprava kresby a tisku zhruba čtyři týdny, další tři až čtyři týdny trvá distribuce známek do pošt. Jednotný prodej může být zahájen až v okamžiku, kdy je známka k dispozici na všech poštovních úřadech," říká Janík.

Prezidenti na známkách

Prezidenti se vyobrazují na tuzemských známkách tradičně od roku 1918. Jediný, kdo v historii Česka vlastní známku neměl, byl protektorátní prezident Emil Hácha.

Nejrychleji měl po své inauguraci známku v oběhu Václav Havel (9 dnů po zvolení). Jeho nástupce si naopak na svou známku počkal. Václavu Klausovi se zpracování jeho známky nelíbilo, a tak byla po několika opravách v prodeji až téměř po pěti měsících.

Podle jeho odhadu připraví pošta na první vydání zhruba dva miliony kusů, které bude tisknout pražská Poštovní tiskárna cenin. Při normální edici známek, které nemusí být v prodeji na každé poště, tiskne ČP zhruba milion známek. Dvojnásobný náklad prezidentských známek jí však žádné příjmy od státu nepřinese. "Na výrobu návrhů známek i jejich tisk si musíme vydělat ze svých služeb," vysvětluje Janík.

Podle něj by také bylo nejlepší, kdyby nová známka neměla vyobrazenou konkrétní sumu, ale jen písmeno A, které platí pro obyčejná psaní zasílaná po Česku. Dalo by se tak předejít tomu, aby při změně ceníku (zlevnění či zdražení) musely být vyráběny nové známky. Částka na známce by se nemusela předělávat ani v případě, pokud by Česko v budoucnosti přijalo euro.

Kdo vyrobí návrh nové známky, zatím jasné není. Česká pošta počítala s tím, že se obrátí na renomovaného výtvarníka Oldřicha Kulhánka, který však v pondělí zemřel (o jeho náhlé smrti čtěte více zde). Na koho se obrátí nyní, jasné není. Bude o tom rozhodovat výtvarná komise. Jako jedna z možných variant se však podle Janíka nabízí ta, že se pošta obrátí na grafika Miloše Ondráčka, který před deseti lety vyrýval podle Kulhánkova návrhu obraz Václava Klause.