Pošta letos vydělá o sto milionů méně, říká Elkán. Klesá „listovka“

  15:49aktualizováno  15:49
Namísto loňských tří set milionů vydělá letos Česká pošta jen 200 milionů. Na vině jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Náklady za takzvanou univerzální službu, kterou si pošta chce kompenzovat ztráty, dosahují téměř dvou miliard korun.

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty. | foto: Česká pošta.

Výnosy z doručování listovních zásilek se snižují asi o 700 milionů Kč ročně. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel pošty Martin Elkán.

Plán hospodaření na příští rok ještě nemá podnik uzavřený kvůli pokračujícímu kolektivnímu vyjednávání a nedořešenému financování univerzální služby. „Propad se snažíme zmírnit novými aktivitami, ale bez úhrady nákladů na služby, které si u nás objednává stát, není možné dlouhodobě zůstat v černých číslech,“ uvedl Elkán.

Pošta vypočítala náklady na univerzální službu, tedy zajištění dostupnosti poštovních služeb či provoz poboček, za minulý rok na téměř 1,8 miliardy korun. Částku si nechala ověřit auditorem a nyní ji posuzuje Český telekomunikační úřad. Ten by měl náklady uhradit z tzv. kompenzačního fondu, kam mají přispívat jednotlivé firmy podle svého podílu na trhu, tedy nejvíce pošta. To se poště nelíbí, stejně jako dalším operátorům, napravit by to měla změna poštovního zákona.

„Poštovní zákon je prostě špatně, protože říká, že si má pošta část nákladů na univerzální službu hradit sama. Takto to nefunguje nikde ve světě. Opravdu se nejedná o žádnou dotaci. Česká pošta chce mít pouze zaplacené náklady, které prokazatelně má díky tomu, že si stát službu objednal,“ upozornil Elkán.

Jednou z aktivit, které mají zmírnit propad výnosů z klasických poštovních služeb, je doplňkový prodej. Podle Elkána má pošta koncepci, jak zboží na pobočkách nabízet, a chce se soustředit především na kancelářské a papírenské zboží. Celkové tržby z doplňkového prodeje se pohybují kolem 400 milionů korun, zisk je v desítkách milionů.

V posledním čtvrtletí roku 2015 chce pošta začít postupně zavádět akceptaci všech platebních karet na pobočkách. Připravuje výběrové řízení na firmu, která bude systém implementovat. Nyní přijímá pouze karty ČSOB, která je do roku 2017 aliančním partnerem podniku. V prvním čtvrtletí příštího roku by mělo vedení pošty na základě analýzy rozhodnout, jakým způsobem bude od roku 2018 zajišťovat finanční služby. Jednou z možností je vlastní bankovní licence.

Na poště nyní pokračuje kolektivní vyjednávání. „Chceme zaměstnancům zvýšit tarifní mzdy, ale je otázkou, kolik si podnik může dovolit,“ podotkl Elkán. Pošta zaměstnává více než 31 tisíc lidí a zvýšení mezd o jedno procento by zvedlo náklady asi o 100 milionů korun.

Pošta také od ledna v rámci organizační změny zredukuje počet stupňů řízení z pěti na čtyři. Snížením počtu manažerských pozic v příštím roce ušetří 16,5 milionu Kč.

Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3 300 poboček. Roční tržby se v minulých letech pohybovaly kolem 20 miliard korun.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Karlovarské minerální vody musí kvůli spojení s Pepsi prodat vody Toma

Závod Magnesia společnosti Karlovarské minerální vody uvedl do provozu novou...

Prodej neochucené i ochucené vody značky Toma, včetně zdroje pramenité vody Natura v Adršpašsko Teplických skalách,...

Do sídla Deutsche Bank vtrhlo 170 policistů. Jdou po Panama Papers

Německá banka Deutsche Bank

Sto sedmdesát policistů ve čtvrtek „obracelo šuplíky“ a vyslýchalo zaměstnance v sídle největší německé banky Deutsche...

Česká firma uspěla v marketingové soutěži, je druhou nejlepší na světě

Yemi A.D.

Česká agentura JAD Productions patřící choreografovi a režisérovi působícímu v Česku pod jménem Yemi A.D. získala na...

Najdete na iDNES.cz