Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

  1:02aktualizováno  1:02
Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl milionu korun. Pošta upozorňuje, že to dělá preventivně kvůli přetěžování doručovatelů a možnému vzniku nemocí z povolání.

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty | foto: Státní zdravotní ústav

„Na kolegyních z motorizace se měří, jak se při práci potí... a jaké svaly a šlachy jsou nejvíce namáhány, když třídíte, když zvedáte balík... i tímhle se někdo v této době zabývá,“ uvádí pošťačka Jana z Tábora na sociální síti Facebook ve skupině pro pošťáky.

Fotogalerie

Přidává fotku dvou kolegyň z třídírny balíků se síťovanými bílými rukávky na předloktích, ze kterých čouhají dráty. „Prý je to kvůli někomu, kdo si stěžoval na hygienu práce, jako že jsou namáhány karpály a tak dále,“ dodává Jana.

Nicméně ve skutečnosti nejde o­ měření pocení. Podle informací z ­registru smluv jde o měření svalové a fyzické zátěže a provádí ho Státní zdravotní ústav. Letos si měření pošta objednala už potřetí, přičemž dohromady za ně zaplatila 470 tisíc korun bez DPH.

„Ztráty tekutin nejsou u těchto měření zjišťovány. Rukávky pouze kryjí elektrody přilepené na svalech předloktí, aby nedošlo k jejich poškození. V současné době probíhá pouze měření lokální svalové zátěže a celkové fyzické zátěže, dle požadavků České pošty,“ říká Jaroslav Močigemba, pracovník zdravotního ústavu.

„Oddělala“ si ruku

Na Facebooku se nicméně pod příspěvkem rozjela rozverná diskuse, která odráží nespokojenost řadových zaměstnanců s pracovním prostředím a přístupem České pošty. „Ať zkusí, jak se potíme u přepážky v těch halenách z petflašek. Třeba by nám pak dali taky konečně tričko,“ píše pošťačka Marcela. „To možná měli měřit v létě, když bylo v autech bez klimatizace plus 50 stupňů,“ píše Monika. „Možná by mohli v létě zkoušet, zda nám nekloužou na sněhu boty,“ přisazuje si diskutující Efča. „A kdo se bude potit málo, tak dostane práci navíc,“ nadsazuje Linda.

„Je fakt, že jsem si v práci oddělala pravou ruku přesně tam, kde máte ty parády na sobě,“ píše v reakci na fotku zaměstnankyně pošty Jana L. „Je sice pravda, že teď na tyhle testy není čas ani nám nepomůžou při práci, ale na druhou stranu není špatný vědět, jakou zátěž jsou naše ruce schopny přijmout,“ píše smířlivě.

Sledovaní pracovníci mají celou směnu za pasem zavěšen přístroj EMG Holter, který prostřednictvím elektrod snímá údaje. Výzkumníci vyhodnocují počet pohybů rukou u ­jednotlivých pracovních činností a k tomu pořizují videozáznam, na který se pak dívají v laboratoři. Měření se zatím uskutečnila v Ostravě, Olomouci, Táboře a Prachaticích. Do konce prosince by ještě výzkumníci měli měřit v listovních třídírnách na sběrných přepravních uzlech v­ Olomouci a v Praze.

Minimálně půl tuny za směnu

Podle pošty se měření dělá kvůli normám, například v oblasti bezpečnosti práce. „Měří se energetický výdej zaměstnanců při práci, aby se předešlo přetěžování zaměstnanců a vzniku nemocí z povolání. Na základě výsledku jsou zaměstnanci zařazeni do příslušné kategorie práce, podle toho se jim upravují přestávky a mají častější lékařské prohlídky,“ uvádí Matyáš Vitík, mluvčí České pošty. „Měření probíhají ve prospěch zaměstnanců i podniku,“ dodává.

Celková fyzická zátěž se měří u ­dvou a více pracovníků, aby bylo k dispozici porovnání. Sleduje se jejich srdeční frekvence, váha jednotlivých břemen a to, kolik tun navzpírají pošťáci za směnu. Z toho se vypočítá, kolik energie vydají. Podle tabulek se pak pošťáci zařadí do kategorie prací, pro které platí různá pravidla z hlediska bezpečnosti práce a hygienických norem.

Když Státní zdravotní ústav prováděl měření svalové zátěže pošťáků před šesti lety, doporučil poště doručovatele – ať listovní nebo balíkové, motorizované či pěší – zařadit do druhé, nejmírnější kategorie prací podle rizika. V ní lze očekávat nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně. Muži-balíkáři tehdy za směnu navzpírali v průměru 813 kilogramů, ženy 570 kilogramů.

Letos před Vánocemi se nicméně pošťáci skutečně zapotí. Naznačuje to řidič, který coby zaměstnanec pošty rozváží balíky třetím rokem. „Normálně vozím až 160 balíků, v­ pondělí jsem jich měl v klecích 365. Třetinu jsem musel nechat někomu jinému na okrsku a k vyzvednutí syna do školy jsem za sebe poslal náhradu,“ říká Petr, který rozváží ve Středočeském kraji.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Najdete na iDNES.cz