Pošta vydá nové známky: „A“ pošlete jen po Česku, „E“ do Evropy

  9:26aktualizováno  17:27
Česká pošta chystá největší revoluci v tištění známek za poslední desítky let. Známky už nebudou mít jen číselnou korunovou hodnotu, ale nově i písmena. Například písmeno „A“ bude určeno na dopisy zasílané po Česku. Známka s „E“ bude základním tarifem pro Evropu a „Z“ bude jako symbol zastupovat zámoří.

poštovní známka s Fifinkou ze Čtyřlístku | foto: ČTK

Podrobnosti oznámí pošta tento týden na mimořádné tiskové konferenci. Známky už také nebude odesilatel muset olizovat, protože budou samolepicí.

V budoucnosti navíc padne pravidlo, že se na známce smějí objevit jen nežijící osobnosti s výjimkou prezidenta. "V zahraničí jdou touto cestou, aby udělali známky atraktivnějšími. Třeba jezdec formule 1 Michael Schumacher se už objevil na známce," uvedl pro MF DNES mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Jak se vyvíjely československé a české poštovní známky.

Jak se vyvíjely československé a české poštovní známky.

I v Česku by rytci zpodobňovali na známkách například významné sportovce. Pravidlo, že na známkách se tisknou jen nežijící osobnosti, platí podle mluvčího Mravinace od dob socialismu. Pošta se ho držela kvůli obavě, že si na místo na známce bude činit nárok kdejaký soudruh.

Ve vzdálenější budoucnosti si lidé budou moci zaplatit známky s vlastním motivem. To může být výzvou třeba pro firmy, protože si budou moci pořídit třeba známku s firemním logem. Doposud si lidé mohou vybrat libovolný motiv pouze na takzvaný přítisk, což je vlastně obrázek navíc vedle známky.

Celkem známý je případ, kdy toho využila extremistická Dělnická strana, která si nechala vytisknout přítisk s fotkou svého předsedy Tomáše Vandase. Jeho snímek byl trochu bizarně přidaný ke známce s nakreslenou malebnou vesnicí.

Změny odstartuje Čtyřlístek

"Známková revoluce" začíná částečně už pozítří, kdy vyjde nová známka s komiksovou fenkou Fifinkou ze Čtyřlístku. Kromě Fifinky postupně na známkách vyjdou i další tři hrdinové ze Čtyřlístku. Fifinčina podobizna na známce už byla oceňována jako originální nápad, který zaujme hlavně děti.

Převratná je, i když se o tom zatím nemluvilo, i "áčkem" zastupujícím desetikorunový tarif. "Po zavedení písmen bude mít pošta snazší práci. Když se změní cena, nebude nutné hned vydávat nové známky," vysvětluje Václav Svoboda z předsednictva Českého svazu filatelistů.

Zjednodušení to bude znamenat i pro lidi, kteří posílají dopisy. Budou se snáz orientovat v tom, jakou známku použít. Nemluvě o tom, že těsně po pravidelném zdražování známek nebudou muset složitě kombinovat známky nižší hodnoty, aby z nich zaplatili potřebný tarif. Za posledních dvacet let se cena známky na pohled zdvacetinásobila (začínala na padesáti haléřích).

Jak sloupnout samolepku?

Objem posílaných dopisů pořád klesá, vytlačují je e-maily a od loňska i datové schránky, které nahradily úřední papírovou poštu.

Proto není divu, že se pošta snaží udělat známky atraktivnějšími.

Když například vyšla "známka se Sáblíkovou", stala se z toho událost, přestože známka neobsahovala ani portrét olympijské vítězky, ale jen její ruce s medailí. Letos vychází například známka u příležitosti výstavy EXPO 2010 v Šanghaji nebo známka k 200. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy.

Známky se vydávají podle takzvaného emisního plánu. Například loni se v něm objevilo 34 různých známek většinou spojených s výročími a významnými událostmi. O podobě známky rozhoduje speciální komise.

Filatelisté změny vítají. Pouze se obávají, že "známky-samolepky" se jim budou těžko oddělovat z dopisů.

Kolik stály známky

1992: pohled 2 Kčs, dopis 3 Kčs
1997: pohled 4 Kč, dopis 4,60 Kč
2000: pohled 5 Kč, dopis 5,40 Kč
2003: pohled i dopis 6,40 Kč, od listopadu 6,50 Kč (konec desetníků) 2005: známka stojí 7,50 Kč
2008: známka zdražuje na 10 Kč

Líbí se vám nově připravované poštovní známky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

NE 1881
ANO 1096


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...Najdete na iDNES.cz