Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samoobslužné poštovní schránky už stojí, fungovat začnou až v dubnu

  15:42aktualizováno  15:42
Na pražském Smíchově vyrostly jedny z prvních samoobslužných poštovních schránek. Mají sloužit ke snadnému vyzvedávání balíků. Pokud však má někdo z kolemjdoucích, kteří se před žlutými boxy bezradně zastavují, pocit, že mu něco při posílání zásilek uteklo, může se uklidnit. Schránky začnou fungovat až v dubnu.

Samoobslužné poštovní schránky easyPack 27/7 na pražském Smíchově (5. února 2013) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Takzvané poštomaty mají lidem zjednodušit posílání i vyzvedávání zásilek. Princip spočívá v tom, že lidé mohou poslat nebo si vyzvednout balík v samoobslužné schránce 24 hodin denně. Nemusí tak sledovat otvírací dobu pošt, čekat dlouhé fronty či platit hromady peněz za kurýry.

Integer.pl

Je výrobcem zásilkových terminálů a největším soukromým poštovním operátorem v Polsku. Společnost je spoluvlastněna fondem PineBridge Investments, sídlícím v USA.

Ačkoliv polská firma Integer.pl, která chce poštomaty obohatit tuzemské zasilatelské služby, oznámila svůj plán už v polovině prosince, samoobslužné boxy zatím nefungují. Podobně nefunguje ani řada odkazů na stránkách firmy, které zvou ke snadnému posílání zásilek.

Polský nezávislý poštovní operátor totiž síť zatím buduje a spustí jí až po dostatečném pokrytí. "Do konce čtvrtletí vybudujeme v České republice síť 70 poštomatů a spustíme ji v dubnu jako součást nabídky služeb jedné z předních kurýrních společností," říká mluvčí Integer.pl Dalibor Málek.

Samoobslužné poštovní schránky easyPack 27/7 na pražském Smíchově (5. února

Firma si uvědomuje, že část potenciálních zákazníků může být zmatena, co se děje, když se jim nedaří do nového systému zaregistrovat, a bude to řešit. "V nejbližších dnech budeme informovat o tom, že služba zatím nefunguje. Zatím nám v tom brání jisté technické omezení, ale to již bylo odstraněno," ujišťuje Málek.

Kolik bude posílání balíků stát, zatím firma neví. "Konečný ceník zatím sestavený nemáme, ale chceme být konkurenceschopní, takže se ceny budou pohybovat někde mezi doručením klasickou poštou a doručením kurýrem přímo do rukou zákazníka," říká mluvčí Integer.pl.

Síť sedmdesáti poštomatů je podle něj jen začátkem. V květnu chce mít firma postaveno ještě o třicet boxů více a do dvou let chce mít v každém větším městě právě tolik poštomatů, kolik se v nich nachází poboček České pošty.

"Zpočátku budeme instalovat poštomaty ve všech městech s počtem obyvatel nad padesát tisíc (zhruba 17 měst). Postupně budeme tuto hranici snižovat. Cílem je být v každém městě s minimálně 25 tisíci obyvatel.  V každém případě ale dbáme na to, aby poštomat nebyl pro obyvatele daného města dále než pět minut jízdy autem," dodává Málek.Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

V dozorčí radě společnosti ČEZ končí její předseda Václav Pačes

Diskuse - Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Řekl to...

Garanční fond má ochránit klienty cestovek. Cen zájezdů se novela nedotkne

Ilustrační snímek

Díky nově zřízenému garančnímu fondu by měli být klienti cestovních kanceláří už o letošních prázdninách více chráněni....

Z chudého chlapce se znetvořeným obličejem se stal podnikatel roku z Peru

Peruánec Teodoro Ortiz se ve světě proslavil díky superpotravinám.

Nejdřív se učil prodávat čokoládu na trzích, postupně se Peruánec Teodoro Ortiz propracoval k takzvaným...

Najdete na iDNES.cz