Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poštovní spořitelna zdražila většinu služeb

  1:00aktualizováno  1:00
Poštovní spořitelna zdražila služby pro většinu lidí a vykročila stejným směrem, jakým se v uplynulém roce vydaly i ostatní banky. Nejčastěji používaný účet Klasik, který má většina z jednoho milionu klientů, stojí od února 23 korun měsíčně, o téměř deset procent víc než dřív.

O korunu zdražily platby na přepážce a trvalé příkazy. Naopak transakce zadané po telefonu jsou levnější stejně jako zprávy o zůstatku posílané na mobil a další služby pro lidi, kteří svůj účet ovládají na dálku.

Poštovní spořitelna patří do skupiny ČSOB a po České spořitelně je druhou největší bankou spravující peníze drobných klientů.

I nadále má nejlevnější služby v zemi díky tomu, že své služby prodává na poštovních přepážkách a pronajímá si personál od České pošty. Odstup od konkurence zůstává.

Pro banku korunové zdražení díky velké mase klientů a velkému počtu transakcí může znamenat výnos ve výši desítek až stovek milionů korun ročně. "Vzhledem k růstu nákladů je to jen drobná kompenzace," říká mluvčí skupiny ČSOB Milan Tománek a očekává "spíš neutrální" dopad na výsledky. ČSOB loni téměř zdvojnásobila zisk na sedm miliard korun.

Poplatky za základní služby jsou pro české banky důležitou obživou a loni zdražovaly všechny velké finanční domy. Z několika různých mezinárodních srovnání vyplývá, že v Česku platí drobný klient za bankomat, výběr na přepážce či za vedení účtu víc, než je zvykem v západní Evropě. "Letošní rok bude zlomový. Ukáže se, zda růst poplatků je pro velké banky správná strategie," uvádí Tibor Bokor ze společnosti Wood, kde analyzuje chování bank kvůli dopadu na akcie.

JAK MĚNÍ POŠTOVNÍ SPOŘITELNA CENY

Položka

Dříve (Kč)

Nyní (Kč)

Program Klasik

21

23

Program Rodina

50

40

Program Elektron

70

60

Trvalý příkaz

6

7

Platba na pobočce

9

10

Platba po telefonu

4

3

Pozn.: údaje v korunách; transakční poplatky jsou pro platby mimo skupinu ČSOB, v rámci skupiny se platí o dvě koruny méně
Pramen: Poštovní spořitelna Praha
České banky podle něho na poplatcích vydělávají víc než jejich zahraniční matky, které žijí spíš s úroků a z prodeje složitějších služeb. ČSOB podle Bokora pokryje z poplatků 51 procent svých nákladů, zatímco mateřská belgická KBC jen 35. Ještě větší rozdíl je mezi Komerční bankou a její matkou Société Générale, kde skóre vychází na 60:38. To potvrzuje nedávné závěry národní banky, podle níž je ziskovost českých bank skoro dvojnásobná proti západní Evropě.

Bankéři v ČSOB dávají nový ceník do souvislosti také s tím, že brzy končí smlouva, podle níž si od pošty pronajímají její přepážky a úřednice. Vláda dala státní poště za úkol vyjednat do dubna za pronájem vyšší cenu. "Předpokládáme, že Česká pošta bude moci vyjednat výhodnější podmínky než dnes," uvádí Klára Volná z ministerstva informatiky.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz