Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potápěči znovu tahali sekt ze dna přehrady

  12:51aktualizováno  12:51
Vinařské soutěže, košty, slavnosti vinobraní. Tradičních propagačních akcí vinařů je nepřeberně a jejich pravidelným návštěvníkům již často splývají. Aby na sebe vinaři více upozornili, musejí své víno propagovat i jinak. Někteří sázejí na tradice, někteří na vinařské speciality, další na originální show.

Výlov sektu z Lechovic ze dna Vranovské přehrady | foto: Radek MičaMF DNES

"Ale vždy to chce ten správný nápad," shodují se všichni.

Republika Kraví Hora. Recesistickou zemi vinařů Svobodná spolková republika Kraví Hora založili vinaři v Bořeticích. Obec z Břeclavska opravdu v mnohém připomíná stát ve státě. Mají svého prezidenta, svoji vládu, ministry. A samozřejmě sídlo, vlajku, ústavu, pasy, měnu a také pravidelná vládní zasedání. Starosta a další obyvatelé vísky vsadili při propagaci svých vinných sklípků na legraci.

Vinařství má v této oblasti mnohaletou tradici. V devadesátých letech však z mnoha příčin podobně jako jinde začalo upadat. Po patřičné propagaci kravihorské republiky je teď zase vše jinak.

"Cestovní kanceláře sem poslední dobou vozí Němce a Švýcary. Při vstupu do republiky je celnice, kde stojí kluk s holkou v kroji a razítkují pasy. Turisté nestačí koukat, jsou z toho paf. A ve sklípku úplně roztajou," přiblížil nedávno starosta Václav Petrásek.

Nové názvy. Přední vinařská firma Znovín Znojmo nemá o nápady s propagací nouzi. K jejím osvědčeným hitům patří i názvy známkových vín upozorňující na historii Znojemska.

"V devadesátých letech jsme tak vlastně začali novou řadu známkových vín, ale trochu jiného typu," připomněl ředitel firmy Pavel Vajčner. Společnost například vyrábí víno Sant Clemens jako oslavu svatého Klementa Hofbauera, které vzniklo v oblastech, kde se tento patron Vídně a Varšavy narodil a kde strávil své mládí.

Mont Pré zase odkazuje na údolí Prémontré ve Francii, kde byl roku 1121 založen řád premonstrátů, který o pár let později začal na břehu řeky Dyje budovat Loucký klášter.

Poslední novinkou je pak Pevnostní víno. Jeho hrozny zrály v těsné blízkosti historických bunkrů československého pohraničního opevnění. Pochází přímo z viniční tratě Skalky U bunkru. Zájemci si jej mohou koupit jen v nově otevřené expozici v pěchotním srubu Zahrada v Šatově u Znojma, který stojí na turistické naučné stezce.

Sekt ze dna přehrady
Ojedinělý nápad, se kterým přišly Vinné sklepy Lechovice, zajišťuje již několik let jednu z největších show letním hostům Vranovské přehrady. Akce, jejíž výtěžek putuje na konto Centra Paraple, láká v srpnu na pláž přehrady tisíce lidí.

Na dno vodní nádrže - do více než třicetimetrové hloubky - putovaly první klece se sektem v roce 2000. Tehdy lechovická firma uložila prvních 900 lahví. Od té doby se stejný rituál odehrává každý rok.

Po dobu zrání zájemci o tuto raritu draží sekt na internetových stránkách. "Řekl bych, že nás to zviditelnilo. Našli jsme si něco výjimečného, co jiné vinařské firmy nedělají. Spojili jsme to tak trochu i se zábavou, protože se rádi potápíme," říká jednatel lechovické vinařské firmy Ivan Kalaš.

První rok vinaři trnuli, jak potopené sekty vlastně budou chutnat.

"Někteří říkali, že budou cítit po bahně. Měli jsme strach, co dražitelé dostanou. Výsledek nás ale příjemně překvapil, neboť sekt ze dna přehrady je daleko lepší," komentoval Kalaš.

Hroznová koza. Bájné stvoření zvané Hroznová koza není již obyvatelům Znojemska neznámé. O obnovu pradávných zvyklostí spojených s Hroznovou kozou se totiž už několik let intenzivně snaží znojemští patrioti a vinaři sdružení ve Spolku přátel Hroznové kozy.

Že to myslí vážně, dokazuje řada akcí, které uspořádali. "Jedná se o jednu z vinařských tradic, kdy vinaři v době dozrávání hroznů zamezovali přístup do vinic. Strážci vinohradů, takzvaní hotaři, pak na nich vztyčovali svá znamení," přiblížil Zdeněk Čižmář ze spolku. Dřevěná koza ověšená vínem byla jedním z těchto znamení.

Spolek přátel Hroznové kozy sdružuje desítky nadšenců. Jeho podstatou zůstává kromě obnovy starobylé tradice propagace znojemského vinařství. "Hroznová koza by se mohla stát symbolem znojemské vinařské podoblasti. Aktivity s ní spojené by mohly prospět vinohradnictví i rozvoji turistického ruchu," doufají členové spolku.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz