Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potápěči znovu tahali sekt ze dna přehrady

  12:51aktualizováno  12:51
Vinařské soutěže, košty, slavnosti vinobraní. Tradičních propagačních akcí vinařů je nepřeberně a jejich pravidelným návštěvníkům již často splývají. Aby na sebe vinaři více upozornili, musejí své víno propagovat i jinak. Někteří sázejí na tradice, někteří na vinařské speciality, další na originální show.

Výlov sektu z Lechovic ze dna Vranovské přehrady | foto: Radek MičaMF DNES

"Ale vždy to chce ten správný nápad," shodují se všichni.

Republika Kraví Hora. Recesistickou zemi vinařů Svobodná spolková republika Kraví Hora založili vinaři v Bořeticích. Obec z Břeclavska opravdu v mnohém připomíná stát ve státě. Mají svého prezidenta, svoji vládu, ministry. A samozřejmě sídlo, vlajku, ústavu, pasy, měnu a také pravidelná vládní zasedání. Starosta a další obyvatelé vísky vsadili při propagaci svých vinných sklípků na legraci.

Vinařství má v této oblasti mnohaletou tradici. V devadesátých letech však z mnoha příčin podobně jako jinde začalo upadat. Po patřičné propagaci kravihorské republiky je teď zase vše jinak.

"Cestovní kanceláře sem poslední dobou vozí Němce a Švýcary. Při vstupu do republiky je celnice, kde stojí kluk s holkou v kroji a razítkují pasy. Turisté nestačí koukat, jsou z toho paf. A ve sklípku úplně roztajou," přiblížil nedávno starosta Václav Petrásek.

Nové názvy. Přední vinařská firma Znovín Znojmo nemá o nápady s propagací nouzi. K jejím osvědčeným hitům patří i názvy známkových vín upozorňující na historii Znojemska.

"V devadesátých letech jsme tak vlastně začali novou řadu známkových vín, ale trochu jiného typu," připomněl ředitel firmy Pavel Vajčner. Společnost například vyrábí víno Sant Clemens jako oslavu svatého Klementa Hofbauera, které vzniklo v oblastech, kde se tento patron Vídně a Varšavy narodil a kde strávil své mládí.

Mont Pré zase odkazuje na údolí Prémontré ve Francii, kde byl roku 1121 založen řád premonstrátů, který o pár let později začal na břehu řeky Dyje budovat Loucký klášter.

Poslední novinkou je pak Pevnostní víno. Jeho hrozny zrály v těsné blízkosti historických bunkrů československého pohraničního opevnění. Pochází přímo z viniční tratě Skalky U bunkru. Zájemci si jej mohou koupit jen v nově otevřené expozici v pěchotním srubu Zahrada v Šatově u Znojma, který stojí na turistické naučné stezce.

Sekt ze dna přehrady
Ojedinělý nápad, se kterým přišly Vinné sklepy Lechovice, zajišťuje již několik let jednu z největších show letním hostům Vranovské přehrady. Akce, jejíž výtěžek putuje na konto Centra Paraple, láká v srpnu na pláž přehrady tisíce lidí.

Na dno vodní nádrže - do více než třicetimetrové hloubky - putovaly první klece se sektem v roce 2000. Tehdy lechovická firma uložila prvních 900 lahví. Od té doby se stejný rituál odehrává každý rok.

Po dobu zrání zájemci o tuto raritu draží sekt na internetových stránkách. "Řekl bych, že nás to zviditelnilo. Našli jsme si něco výjimečného, co jiné vinařské firmy nedělají. Spojili jsme to tak trochu i se zábavou, protože se rádi potápíme," říká jednatel lechovické vinařské firmy Ivan Kalaš.

První rok vinaři trnuli, jak potopené sekty vlastně budou chutnat.

"Někteří říkali, že budou cítit po bahně. Měli jsme strach, co dražitelé dostanou. Výsledek nás ale příjemně překvapil, neboť sekt ze dna přehrady je daleko lepší," komentoval Kalaš.

Hroznová koza. Bájné stvoření zvané Hroznová koza není již obyvatelům Znojemska neznámé. O obnovu pradávných zvyklostí spojených s Hroznovou kozou se totiž už několik let intenzivně snaží znojemští patrioti a vinaři sdružení ve Spolku přátel Hroznové kozy.

Že to myslí vážně, dokazuje řada akcí, které uspořádali. "Jedná se o jednu z vinařských tradic, kdy vinaři v době dozrávání hroznů zamezovali přístup do vinic. Strážci vinohradů, takzvaní hotaři, pak na nich vztyčovali svá znamení," přiblížil Zdeněk Čižmář ze spolku. Dřevěná koza ověšená vínem byla jedním z těchto znamení.

Spolek přátel Hroznové kozy sdružuje desítky nadšenců. Jeho podstatou zůstává kromě obnovy starobylé tradice propagace znojemského vinařství. "Hroznová koza by se mohla stát symbolem znojemské vinařské podoblasti. Aktivity s ní spojené by mohly prospět vinohradnictví i rozvoji turistického ruchu," doufají členové spolku.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Najdete na iDNES.cz