Potravinářská inspekce občas sleduje nejasné cíle

Česká zemědělská a potravinářská inspekce působí v médiích jako křižující raketa, která se vymkla kontrole, a nikdo neví, kam letí a v čí prospěch zasáhne cíl. Místo obhajování zájmů spotřebitelů za peníze daňových poplatníků její výroky často působí jako lobbování.
Nejjednodušší příčinou zkreslení informací je zpoždění tiskových zpráv, které popisují zásahy proti výrobcům či prodejcům závadných potravin. Obvykle jsou zveřejňovány o jeden až dva měsíce poté, co kontrolní akce proběhla a zboží již není na trhu.

Příkladem bylo nalezení rakovinotvorného jedu aflatoxin v íránských a čínských oříšcích. Tisková mluvčí Daniela Kolejková sdělila tuto skutečnost zprávou s titulkem "Česká zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej pistácií a arašídů s nadlimitním obsahem aflatoxinu" posledního říjnového dne odpoledne. Velká média ji tak stačila zmínit pár větami prvního listopadu a uvedla, že se to týká firem Alika a Canto.

Teprve o něco později vyšlo najevo, že zpráva popisuje srpnový zásah ve dvou severomoravských supermarketech. Po téměř třech měsících již na pultech nic ze závadných oříšků nebylo, protože inkriminovanou šarži stáhly všechny obchodní řetězce z trhu ihned po kontrole a tedy nejpozději dva měsíce před zveřejněním zprávy.

Několikaměsíční zdržení v informování veřejnosti znamenalo, že zemědělská inspekce zbytečně znejistěla zákazníky firem Alika a Canto, a zároveň nepomohla zákazníkům. Ti mohli něco pro své zdraví udělat, dokud byly rakovinotvorné zboží na trhu nebo dokonce ho už měli koupené doma. Později si už jen mohli přečíst, že snědli jedovaté oříšky.

"Teď tedy nevím, zda nějaká série ořechů vůbec závadná byla, či nikoliv. Každopádně jsem balení raději vyhodila," byla typická reakce Ireny Hotárkové, která nakoupila oříšky v brněnském Intersparu.

Vinaři zřejmě bojovali proti konkurenci
Jak lze využít zemědělskou inspekci pro boj proti konkurenci, ukázali letos v létě tuzemští vinaři. Inspektoři nejprve zkontrolovali několik desítek dodávek vína v plastových lahvích do supermarketů.

O pár týdnů později zveřejnili sumarizované výsledky kontroly na své internetové stránce a kromě toho tisková mluvčí rozeslala výsledky testů do několika velkých redakcí a předala je i České tiskové kanceláři.

Internetové stránky inspekce sleduje mnoho redaktorů, kteří mají na starosti spotřebitelskou problematiku, a tak se zpráva za jeden až dva dny dostala na přední stránky všech novin i do televizních a rozhlasových zpravodajských bloků.

Média sice splnila svoji zpravodajskou povinnost vůči čtenářům, ale zároveň posloužila obchodním sokům dovozců a prodejců vín v plastových obalech. Víno v plastu dodávají na tuzemský trh téměř výhradně firmy, které stojí mimo zavedená vinařská uskupení a přebírají jim tak trhy.

Čím? "Ze sedmačtyřiceti vzorků zakázali inspektoři pětatřicet prodávat," zněly první úderné věty zpráv. Čtenář, posluchač i divák si tak museli říci, že víno v plastových lahvích nebudou pít, jelikož tři čtvrtiny jsou závadné. Do jejich pocitů se vžili i obchodníci ze super- a hypermarketů, a víno pochopitelně vrátili dovozcům.

Proč? Dva vzorky překročily povolené množství kyseliny sorbové, která se používá na konzervaci potravin, a zbytek měl špatně označenou šarži nebo inspektorům nechutnal či nevoněl. Háček byl v tom, že inspektoři hodnotili i kritéria, která už čtrnáct dní po zveřejnění kontroly byla neplatná.

Nový vinařský zákon šitý podle evropských zvyklostí totiž od září nechává posouzení chuti na zákaznících a nedovoluje je kontrolovat inspektorům. Taktéž do propadliště dějin mizí i označování šarží.

Přesto bombasticky zveřejněné výsledky kontroly podle zastaralých norem nahrály konkurenci levných stolních vín přibližně stejné kvality, ale nalévaných do papírových krabic a litrových skleněných lahví.

Na otázku, proč souběžně nebylo testováno víno v krabicích, litrovkách a plastu, odpovídá tisková mluvčí České zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková tvrzením: "Neměli jsme to v kontrolním plánu."

Prakticky to znamená, že distributoři vína v plastových lahvích byli na trhu znemožněni a podíl z jejich ztrát získala papírová a skleněná konkurence. Dva testy v posledních dvou letech, které organizovala a platila redakce MF DNES, však potvrzují, že víno v krabicích a litrovkách je přinejmenším stejně kvalitní, jako to v plastu.

"Byl to jen boj o místa v hypermarketech, do kterého se zamíchal státní orgán," říká proto o kontrole zemědělské inspekce jeden z největších dovozců vína v plastu Zdeněk Kudrna z pražské firmy Buda-Mont.

Jakékoliv spekulace ohledně data kontroly Česká zemědělská a potravinářská inspekce odmítá, protože nebylo spojeno se vstupem v platnost žádného zákona," uvedl šéf inspekce Jakub Šebesta, když se ukázalo, že kontrola proběhla těsně před vypršením platnosti zastaralého zákona.

Pokud má pravdu, je horlivým úředníčkem, který se pokouší do posledního dechu využívat své pravomoci ve vinařském sektoru, místo aby chránil spotřebitele.

Pokud byla kontrola použita jako nástroj skupiny podnikatelů proti jiným, hlava zemědělských inspektorů zákazníkům dokonce škodí a dosah působení informací si uvědomuje až dost.

V každém případě ho však využili vinaři na posílení pozic v boji proti čipernějším dovozcům levného vína v plastových lahvích.

Instantní polévky kotrolujeme jen u Číňanů
Posledním případem otazníků nad činností zemědělské inspekce byla kontrola tak zvaných instantních nudlových polévek.

Kontroloři mezi více než čtyřicet testovaných vzorků nezařadili ani jediný, který by prodávaly velké evropské značky. Zato však slídili na tržištích v celé republice, až odebrali stánkařům a malým obchodům i ty, které se těžko dají sehnat jinde než v jejich městě.

Z výsledků kontroly tedy spotřebitelé vědí, jaké nekvalitní výrobky prodávají Vietnamci a Číňané, ale neví nic o Evropanech. Přitom stejný typ polévek vyrábějí i zavedené značky jako například Knorr.