Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potravinové přísady nejsou nebezpečné

- Koupit potravinový výrobek, na jehož etiketě by nebylo uvedeno alespoň několik trojmístných čísel za písmenem E, je dnes už takřka nemožné. Označují potravinové přísady, které výrobce do potravin přidal, aby je uchránily před zkažením, nebo jim dodaly příjemnou barvu a chuť, či vylepšily vzhled. Odborníci ujišťují, že jsou neškodné. Přesto u laiků vyvolávají obavy nebo alespoň pochybnosti. Přispívají k nim i různé seznamy údajně nebezpečných látek varující před jejich užíváním, jež se občas šíří mezi lidmi. Za extrémně nebezpečnou látku je v nich například označena zcela neškodná kyselina citronová (E 330), která se používá jako antioxidant nebo pro dodání kyselé chuti. Není škodlivá a už vůbec ne karcinogenní.

Spotřebitele by mělo uklidnit, že na skutečném oficiálním seznamu povolených látek, jež smějí výrobci v potravinách používat, jsou jen takové přísady, u nichž byla prokázána neškodnost. Každá látka předtím, než je povolena, se testuje na zvířatech. Vědci podávají několika generacím laboratorních krys vysoké dávky aditiv, aby se mohly odhalit případné nežádoucí krátkodobé i dlouhodobé účinky na organismus.
Tyto pokusy pak umožňují u přísad, jež vykazují určitou míru škodlivosti u zvířat, určit maximální bezpečnou dávku pro člověka. Ta je stokrát nižší než dávka, která už vyvolává změny organismu u zvířat. Čím je bezpečná mez nižší, tím jsou podmínky pro použití látky přísnější. Některé látky se smějí používat jen v omezeném množství a jen u některých druhů potravin. "Například barvivo amarant se dá používat jen pro některé účely a ještě v omezené míře," říká Jiří Kodl ze Státního zdravotního ústavu. "Ještě omezenější je použití červeného barviva erythrosin (E 127)." Může se přidávat pouze do koktejlových třešní v maximální dávce 0,02 procenta.
O nic lepší pověst nemají ani antioxidanty butyl hydroxyanisol (E 320) a jeho příbuzný butyl hydroxytoluen (E 321), které zabraňují žluknutí tuků. Toxikologové bedlivě sledují i dusitany (E 249 a E 250), jediné konzervační látky, které jsou schopny ochránit uzeniny před bakterií Clostridium botulinum, jež způsobuje botulismus, neblaze proslulou otravu klobásovým jedem. U všech těchto látek byl totiž prokázán při vysokých dávkách škodlivý vliv na zvířata. Vztahovat však vědecké výsledky z výzkumů na zvířatech na člověka v sobě vždy nese jistou dávku nejistoty. Epidemiologický výzkum účinků přísad na člověka však neexistuje.
Evropská direktiva z roku 1995 nařizuje členským státům sledovat, jaké množství aditiv populace konzumuje. Výsledky monitorovacího programu ve Francii ukázaly, že k překračování bezpečné meze by mohl docházet u oxidu siřičitého. Ten se přidává hlavně do alkoholických nápojů, vína a sušeného ovoce. Ve větším množství způsobuje bolesti hlavy a podráždění dýchacího a zažívajícího ústrojí.
Výzkum však nebere v potaz, že osoby s hodně atypickými stravovacími návyky mohou být zasaženy více. Průměrný spotřebitel se nemusí obávat nadměrné konzumace škodlivých látek, ale například velký milovník uzeného, který nakupuje pouze u výrobce, jenž používá maximální povolené dávky přísad, už ohrožen být může.

Přísady mají v potravinách čtyři hlavní funkce
Na seznamu povolených aditiv je asi tři sta padesát látek. Některé z nich pocházejí přímo z přírodních zdrojů, jiné jsou získávány chemickou cestou. Jedna látka se může používat pro několik různých účelů. "Například mikrokrystalická celulóza může být zahušťovadlem, když zahušťuje kapalinu, nebo stabilizátorem, když pomáhá v potravině stabilizovat rovnoměrné rozptýlení určitých částic," vysvětluje Jiří Kodl ze Státního zdravotního ústavu. "A může mít i funkci plnidla, které nastavuje množství potraviny, aniž by jí přidávala energetickou hodnotu." A dodává, že u některých látek se lze jen dohadovat, proč je tam výrobce vůbec dává. "Organismu je to ale jedno, protože reaguje na tutéž látku stejně, ať už je přidáno jako barvivo, nebo jako provitamin."
Základní funkce, které přísady při výrobě potravin plní, jsou čtyři:

Upravují konzistenci
Emulgátory a stabilizátory umožňují smísit látky, které jsou normálně neslučitelné, například olej s vodou. Zahušťovadla a želírovací prostředky dávají výrobku žádoucí tvar a konzistenci. Zvlhčující látky chrání potraviny před vysycháním a zpevňující látky udržují pevnost nebo křehkost zeleniny a ovoce.
Nejčastěji se objevují v čokoládě, margarínech, omáčkách, cukrářských výrobcích, marmeládě.

Upravují vzhled
Barviva dávají potravinám barvu, kterou ztratily během zpracování. Málokomu by se asi líbily v kompotu bílé třešně, které přišly o svou červeň při sterilizaci. Leštící látky dodávají povrchu potravin lesklý vzhled.
Barviva se najdou ve všech druzích potravin, od zmrzliny po ovocné jogurty, v limonádách. Zakázány jsou u nezpracovaných potravin, jako je mléko, med, maso a ryby.

Upravují chuť
Náhradní sladidla umožňují osladit potraviny, aniž by zvýšily jejich kalorický obsah. Jsou totiž mnohem méně kalorické než cukr (sacharóza). Látky chuťové a povzbuzující jsou schopné vrátit chuť potravinám, které ji během výrobního procesu ztratily. Výrobcům pak umožňují snížit množství základních surovin. Do polévky uvařené z masa není potřeba přidávat glutaman pro zesílení chuti.
Umělými sladidly se sladí žvýkačky, limonády a odlehčené potraviny. Zesilovače chuti se nejčastěji objevují ve slaných pochoutkách, lupíncích a brambůrkách nebo hotových jídlech.

Udržují kvalitu
Konzervační látky chrání potraviny před šířením mikroorganismů. Bez nich by se potraviny rychle kazily. Antioxidanty zpomalují oxidační proces, který má za následek žluknutí tuků a barevné změny potravin.
Balicí plyny (dusík, oxid uhličitý, kyslík) se používají při balení potraviny do obalů.
Konzervační látky jsou pochopitelně nejčastěji v konzervách, zakázány jsou u neupravených potravin, mléka, másla, mouky, masa.

Dešifrovat složení dokáže jen výrobce
Podle zákona o potravinách musí výrobci na obalech uvádět všechny použité přísady, a to v sestupném pořadí podle klesajícího množství, v jakém jsou v potravině obsaženy. Uvedeny mohou být buď názvem látky, nebo ve formě číselného kódu Evropské unie. Na obale této Jahodové rolády jich najdeme deset:
pektin (želírující látka E 440), kyselina citronová (E 330 používá se jako antioxidant nebo pro dodání kyselé chuti), E 202 (sorban draselný je použit jako konzervant džemu), E 281 (konzervační látka propionan sodný), E 322 (emulgátor lecitin), E 471 a E 475 (emulgátory, jejichž chemické názvy mono- a polyglycerolestery mastných kyselin by příliš chuti nevzbuzovaly), prášek do pečiva E 450 a E 500 (kypřící látky disfosforečnan sodný a hydrogenuhličitan sodný), jedlá soda (nesprávný název, jedná se o regulátor kyselosti nebo kypřící látku E 500).

V přídavných látkách obsažených v potravinách není snadné se vyznat.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...