Přes sto milionů z hazardu loni dostaly firmy a sdružení okolo bývalého závodníka Charouze.

Přes sto milionů z hazardu loni dostaly firmy a sdružení okolo bývalého závodníka Charouze. | foto: Jiří Švorc

Potřební podle provozovatelů hazardu? Milionář Charouz a Michal David

  • 283
Povinné odvody z hazardu loni činily 3,7 miliardy korun. A stát nad nimi nemá vůbec žádnou kontrolu. Přes sto milionů například dostaly firmy a sdružení okolo bývalého závodníka Antonína Charouze. Peníze v mnoha případech mizí v neznámých organizacích s nejasnými záměry i vedením.

Provozovatelé automatů, loterií, kasin nebo sázkových kanceláří neplatí daně. Místo toho mají přispívat na dobročinné účely. Nikdo to však nekontroluje.

Z peněz, které by měly podporovat sport, charitu, ekologii či obecní rozpočty, se tak platily třeba závodní automobilové stáje Antonína Charouze nebo třeba muzikál Michala Davida. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o využití povinných odvodů na veřejně prospěšné účely za rok 2010.

Jsou i případy, kdy vůbec není jasné, kde peníze skončily. Hned několik loterijních firem loni přispělo na projekt "humanitární televize" Inter TV nebo Euro television. Pod těmito názvy fungují dvě občanská sdružení, která dostala téměř 15 milionů korun. Zpráva ministerstva uvádí pouze, že peníze šly na "příspěvek na natočení výukových audio-video pořadů pro potřeby školní mládeže".

Jaké pořady sdružení za 15 milionů pro školy vyrobila, zůstává tajemstvím. "O tom se s vámi nebudu vůbec bavit. Sbohem," pokládá telefon Miroslav Vaněk, ředitel a režisér sdružení.

Podobných příkladů lze nalézt desítky. Tato situace se opakuje už třetím rokem po sobě, tedy od doby, kdy ministerstvo financí seznam příjemců dotací zveřejňuje. Dříve byl tajný. Zástupci ministerstva financí otevřeně přiznávají, že odbor kontroly nad hazardem s třinácti zaměstnanci není schopen dohledu nad využitím peněz.