Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: Česko vystoupilo z recese, za rok se ale rekordně propadlo

  9:15aktualizováno  10:07
Český statistický úřad potvrdil, že domácí ekonomika přerušila sérii dvou po sobě jdoucích poklesů, a je tak venku z recese. Hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu o 0,1 procenta. Meziročně se ale česká ekonomika propadla nejvíc ve své historii, o 5,5 procenta.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Statistikové dnes zveřejnili zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky. V polovině srpna předpokládali meziroční propad ekonomiky o 4,9 procenta, nárůst oproti prvnímu čtvrtletí měl podle předběžných údajů být 0,3 procenta.

"Přes revizi zůstává obraz české ekonomiky ve druhém čtvrtletí relativně příznivý," domnívá se hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. "Většina ekonomických dat naznačuje, že to nejhorší je již za námi."

Přes konečné nižší výsledky přerušil hrubý domácí produkt dva po sobě jdoucí poklesy, které definují stav hospodářské recese. Již před Českem vystoupily z recese také Francie nebo Německo.

Ekonomové ale ještě v dalších odhadech zůstávají opatrní. Růst je zatím jen velmi mírný a nemusí vydržet. Nezaměstnanost se v srpnu vyšplhala na 8,5 procenta, podle odhadů by měla i v dalších měsících růst. Navíc hrozí, že s koncem německého šrotovného přibrzdí růst českého průmyslu.

  Meziroční vývoj HDP v České republice
 1Q 2007  +6,8
 2Q 2007  +5,6
 3Q 2007  +6,0
 4Q 2007  +6,1
 1Q 2008  +3,8
 2Q 2008  +4,6
 3Q 2008  +3,1
 4Q 2008  -0,1
 1Q 2009  -3,4
 2Q 2009  -5,5

Podle Marka by se však výkon české ekonomiky v druhé polovině roku mohl díky optimistickým výhledům z eurozóny i opětovnému naplňování skladů zlepšit. "Nicméně na zaměstnanosti a mzdách se odeznění recese projeví patrně až příští rok," dodal Marek.

"Dnešní zpráva o HDP posunula Českou republiku v poklesu před Slovensko, které se propadlo o 5,3 procenta," upozornila Helena Horská z Raiffeisenbank. Podle ní by to mohlo mít negativní dopad na vývoj koruny.

Vývoj českého hrubého domácího produktu ovlivnil menší meziroční přebytek zahraničního obchodu a nižší investiční aktivita. Na konečný výsledek ale pozitivně zapůsobilo zvýšení výdajů domácností i vládních institucí.

S nižší meziroční výkonností ekonomiky souvisí i pokles zaměstnanosti, která se oproti stejnému období v loňském roce snížila o 1,6 procenta. Přes mezičtvrtletní růst HDP ale zaměstnanost klesla o 1,2 procenta i oproti prvnímu čtvrtletí.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz