Poválečné pomoci má žehnat OSN

  • 1
Když ne válce, má OSN požehnat alespoň poválečné obnově Iráku. Jinak by se mohlo stát, že jí mnoho nepřijde. Tak vyzněly víkendové reakce ekonomických velmocí a světových institucí na výzvu Spojených států, aby odpustily Iráku dluhy a přispěly na jeho rekonstrukci.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka se chtějí zapojit až v případě, že dostanou mandát OSN.

Některé země, především Francie a Německo, se obávaly, že Spojené státy jako
největší akcionář MMF a SB využijí svého vlivu a roli OSN odsunou do pozadí.

Členové skupiny rozvojových zemí G24 vyzvali své bohatší kolegy ze skupiny G7, aby do obnovy zničeného Iráku zapojili především Organizaci spojených národů.

Naopak SB a MMF by podle nich měly hrát jen dílčí nebo podpůrnou úlohu. Podle komuniké G24 se chudší země stavějí na stranu Ruska, Německa a Francie, což jsou největší iráčtí věřitelé. 

Tyto země roli OSN při obnově Iráku upřednostňují, ale do odpouštění dluhů se jim příliš nechce.

"Rusku nikdo dluhy neodpustil, bez ohledu na to, o jaký režim šlo a bez ohledu na to, jaký měla země vliv," prohlásil ruský ministr financí Alexej Kudrin.

G7 chce dosáhnout toho, aby se v obnově angažoval Pařížský klub státních věřitelů, který by mohl vyřešit otázku zadlužení země.

"Z toho důvodu nám mezinárodní právo a naše členství Pařížském klubu věřitelů umožní, abychom usilovali o splacení našich půjček," dodal k tomu Kudrin.

Podle odhadů expertů éra Saddáma Husajna zanechala Iráku dluhy ve výši až 127 miliard dolarů.

Sobotka: ČR dluh Iráku neodpustí
Český ministr financí Bohuslav Sobotka na zasedání MMF a SB ve Washingtonu prohlásil, že Česká republika nehodlá odpustit dluh, který má u Iráku.

"Bez jakýchkoli dalších návazností nelze jen tak jednoduše dluhy odpustit," řekl Sobotkal.

Sobotka uvedl, že pokud se na ČR někdo obrátí, tak se tím bude vláda zabývat. V minulosti na počátku devadesátých let ČR odpustila část dluhů například Nikaragui.

,