Za zločin, při kterém se nakapsují finanční skupiny, považují podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila odbory povinné spoření na penzi ve fondech. O nesouhlasu odborů informoval vládu při jednání tripartity.

Za zločin, při kterém se nakapsují finanční skupiny, považují podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila odbory povinné spoření na penzi ve fondech. O nesouhlasu odborů informoval vládu při jednání tripartity. | foto: ČTK

Povinné spoření na penzi je podle odborů zločin, nakapsují se finančníci

  • 301
Zásadní nesouhlas s tím, aby si lidé na část budoucí penze povinně spořili v penzijních fondech, vyjádřili při jednání s vládou odboráři. "Považuji to za zločin, který jen nahrává finančním skupinám, které se nakapsují," prohlásil šéf odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. "O povinném spoření není rozhodnuto," reagoval premiér Petr Nečas.

S variantou povinného spoření počítá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který má pro to i podporu své TOP 09. Výhrady k povinnému spoření má ovšem premiér Nečas, který preferuje, aby lidé peníze do fondů dali dobrovolně.

"Kdybychom se všichni chovali podle toho, co jsme slíbili voličům, tak bychom diskusi o povinném spoření nyní vůbec nevedli. ODS nemá důvod měnit svůj volební program," řekl Nečas v rozhovoru pro iDNES.cz. Dříve ale také uvedl, že kdyby se na tom měla penzijní reforma lámat a hrozilo by, že neprojde, smířil by se i s povinným odkládáním části peněz do penzijních fondů.

S jednáním o důchodové reformě vládní koalice finišuje, její nástin chce mít hotový do konce února. Ještě na čtvrtek si naplánovali jednání o ní ekonomičtí ministři stran vládní koalice.

"Veřejnost by měla říci povinnému spoření ve fondech ne. My jako odbory tohle nepřipustíme," uvedl předseda odborové centrály Zavadil. Odboráři navrhují, aby se nesnižovaly odvody na sociální pojištění do současného průběžného systému, ale aby stát více podpořil to, pokud si chce někdo do fondů dávat peníze sám od sebe a z jiných peněz, než ze současných odvodů státu.

Odboráři se s vládou při jednání bavili o takzvané "malé penzijní reformě", která reaguje na loňský nález Ústavního soudu. Podle něj se mají změnit pravidla při vyplácení důchodů, aby nebyli jako dosud znevýhodněni lidé s vyššími příjmy.

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by měly vzrůst náhradové poměry důchodů k platům u lidí s příjmy nad 36 000 korun. U čtyř pětin lidí, kteří půjdou do důchodu, by naopak změna pravidel vedla ke snížení budoucího důchodu až o 6 procent oproti současným podmínkám, s čímž odboráři také nesouhlasí.