Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozdní sběr? To je rituál a radost, říkají vinaři

  8:12aktualizováno  8:12
Hlahol sběračů se od rána rozléhá po dvouhektarové vinici Jaroslava Vaďury na okraji Polešovic. S letitou dovedností odstřihávají ženy mezi řádky hrozny z hlav a plní jimi přepravky. Pozdní sběr ryzlinku rýnského je v plném proudu.

Marie Šibaníková sklízí hrozny ryzlinku rýnského u polešovického vinaře Jaroslava Vaďury. | foto: Jan KarásekMF DNES

Podzimní slunce zalévá révu paprsky a v širokém okolí uznávaný vinař si libuje. "Aspoň bude vyšší cukernatost hroznů. Kvalitě vína sluníčko jenom prospěje," říká Vaďura.

Obavy po kruté zimě, kdy padla mrazu za oběť řada koncových oček, stejně jako po červnovém ničivém krupobití se naštěstí nenaplnily. "Nejhůř dopadly měkké odrůdy jako müller thurgau, neuburg nebo sylván, pomrzla polovina révy. Když si to všechno přeberu, vychází mi letošní úroda na pětašedesáti procentech desetiletého průměru," neskrývá mírný optimismus vinař.

Počítá do úrody nejen ryzlink, ale i další odrůdy na zbývajících šesti a půl hektarech jiných tratí.

Rozbor úrody od odborníků prý dává kvalitnímu vínu velkou naději. "Bude v něm hodně kyselin, což je dobré. Kyselina je totiž páteří vína," zdůrazňuje Vaďura. Na vinici pomáhají jako každý rok brigádnice. Například důchodkyně Božena Křivánková. "Můj muž je taky vinař. Člověk se musí révě pořád věnovat. Je to skoro jako s děckem," usmívá se žena.

Stříhat hrozny z hlav pomáhá i početná rodina majitele vinohradu. Nechybí čtyřiaosmdesátiletý tchán nebo vnučka Anička. "Ve škole mají dnes volno, tak nám přišla pomoci," říká její babička Jana Vaďurová.

Sotva je traktůrek s přívěsem plný přepravek s hrozny, zamíří řidič k vinným sklepům Vaďurů v uličce nedaleko polešovického kostela. Tady se hrozny lisují a stáčí do speciálního tanku. Poté následuje složitá alchymie, na jejímž konci zůstane výjimečné víno.

Vaďurovi teď mají práce nad hlavu. Kromě ryzlinku rýnského je čeká za pár týdnů i sběr ledového vína. "Jakmile teplota poklesne tři dny po sobě na mínus sedm stupňů, vyrážíme," říká vinař.

Sbírat se bude v lokalitě Míšky ještě před rozedněním, odrůdou bude chardonnay. Zpracovat se musí i sto padesát bedniček se "slámovým" tramínem. Podle vinařského zákona musí hrozny ležet devadesát dnů na slámě, než přijdou do lisu.

O tom, že bude letošní vinobraní u Vaďurů úspěšné, není pochyb. Vzali to zřejmě na vědomí i tradiční ptačí škůdci, kteří se vždy na hroznech vyřádili. "Letos dali drozdi a špačci pokoj. A to mi na ně rodina koupila poplašňák," říká vinař, který s révou spojil svůj život před bezmála čtyřmi desetiletími.

Autoři:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Další z rubriky

Češi patří mezi nejtlustší v Evropě. Osmadvacítku drtíme i počtem kuřáků

(Ilustrační snímek)

V porovnání s ostatními evropskými státy je v Česku ohrožen sociálním vyloučením poměrně nízký podíl lidí. V Evropě...

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Najdete na iDNES.cz