Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na dluhy, varovala Čechy ČNB

  14:53aktualizováno  14:53
Pořizování vlastního bydlení na dluh se stává běžnou záležitostí. Tempo, s jakým banky poskytují hypoteční úvěry, rychle roste a půjčky na bydlení už tvoří téměř tři čtvrtiny celkového zadlužení domácností. Rychlé zadlužování ale může uvést rodinné rozpočty do potíží, varovala ČNB.

Podle centrální banky by si domácnosti měly své půjčky dobře rozmyslet, aby je byly schopny splatit. Češi se zadlužují již řadu let a své dluhy zatím splácejí bez větších problémů.

Podle centrálních bankéřů to však nemusí platit stále. Pokud by se v budoucnu zhoršil stav české ekonomiky i finanční situace domácností a zároveň výrazně vzrostly úrokové sazby, mohlo by mít se splácením úvěrů potíže mnohem více lidí než dnes.

"Každý si musí dát pozor, kolik si půjčuje, a odhadnout vývoj svých budoucích příjmů," uvedl na semináři ČNB člen bankovní rady Jan Frait. Riziko nesplácení podle něj hrozí nejen u spotřebitelských úvěrů, které banky dávají téměř každému zájemci, ale také u hypotečních úvěrů nebo půjček ze stavebního spoření.

Hypotéky jsou hit
Právě na bydlení si Češi půjčují nejvíce peněz. V loňském roce se objem těchto úvěrů zvýšil asi o 45 procent, a hypotéky tak jednoznačně táhnou český úvěrový sektor. Jejich podíl na celkovém zadlužení domácností se za poslední tři roky zvýšil z 55 asi na 72 procent.

Více o hypotékách najdete ZDE

Ceny nemovitostí přitom v posledních dvou letech výrazně rostly, a to především u bytů a bytových domů. Podle Fraita to bylo způsobeno hlavně nízkými úrokovými sazbami a mírnou inflací. Ceny bydlení navíc dramaticky rostly pouze v Praze a dalších velkých městech.

Další vývoj cen realit podle ČNB nepředstavuje pro ekonomiku vážné riziko. Pokud by však tržní ceny bydlení klesaly, mohlo by to bankám způsobit ztráty při případném prodeji zastavených nemovitosti. Toto riziko je prý posíleno nedokonalým a pomalým fungováním katastru nemovitostí a soudů.

Struktura úvěrů je zdravější
Lidé si také stále více půjčují na koupi televize, pračky nebo jiného vybavení domácnosti a od úvěru je neodradí ani často dvouciferné úroky. Zájem o drobné spotřebitelské úvěry však roste mnohem nižším tempem než dříve a loni činil jen asi 12 procent.

Více o spotřebitelských úvěrech najdete ZDE

Podle vedoucího referátu finanční stability ČNB Aleše Čapka je tak struktura zadlužování obyvatel zdravější než dříve, kdy si lidé hodně půjčovali na spotřebu, zatímco dnes je to především na bydlení. "Půjčka na vlastní bydlení je blízká investici do lidského kapitálu," podotkl.

Dluhy domácností se za poslední rok zvýšily téměř o 75 miliard korun a ke konci listopadu překročily 300 miliard korun. Přestože je dynamika zadlužování českých domácností relativně velká, podle ČNB se lidé v některých dalších nových členských státech EU zadlužují ještě rychleji.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz