Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na dluhy, varovala Čechy ČNB

  14:53aktualizováno  14:53
Pořizování vlastního bydlení na dluh se stává běžnou záležitostí. Tempo, s jakým banky poskytují hypoteční úvěry, rychle roste a půjčky na bydlení už tvoří téměř tři čtvrtiny celkového zadlužení domácností. Rychlé zadlužování ale může uvést rodinné rozpočty do potíží, varovala ČNB.

Podle centrální banky by si domácnosti měly své půjčky dobře rozmyslet, aby je byly schopny splatit. Češi se zadlužují již řadu let a své dluhy zatím splácejí bez větších problémů.

Podle centrálních bankéřů to však nemusí platit stále. Pokud by se v budoucnu zhoršil stav české ekonomiky i finanční situace domácností a zároveň výrazně vzrostly úrokové sazby, mohlo by mít se splácením úvěrů potíže mnohem více lidí než dnes.

"Každý si musí dát pozor, kolik si půjčuje, a odhadnout vývoj svých budoucích příjmů," uvedl na semináři ČNB člen bankovní rady Jan Frait. Riziko nesplácení podle něj hrozí nejen u spotřebitelských úvěrů, které banky dávají téměř každému zájemci, ale také u hypotečních úvěrů nebo půjček ze stavebního spoření.

Hypotéky jsou hit
Právě na bydlení si Češi půjčují nejvíce peněz. V loňském roce se objem těchto úvěrů zvýšil asi o 45 procent, a hypotéky tak jednoznačně táhnou český úvěrový sektor. Jejich podíl na celkovém zadlužení domácností se za poslední tři roky zvýšil z 55 asi na 72 procent.

Více o hypotékách najdete ZDE

Ceny nemovitostí přitom v posledních dvou letech výrazně rostly, a to především u bytů a bytových domů. Podle Fraita to bylo způsobeno hlavně nízkými úrokovými sazbami a mírnou inflací. Ceny bydlení navíc dramaticky rostly pouze v Praze a dalších velkých městech.

Další vývoj cen realit podle ČNB nepředstavuje pro ekonomiku vážné riziko. Pokud by však tržní ceny bydlení klesaly, mohlo by to bankám způsobit ztráty při případném prodeji zastavených nemovitosti. Toto riziko je prý posíleno nedokonalým a pomalým fungováním katastru nemovitostí a soudů.

Struktura úvěrů je zdravější
Lidé si také stále více půjčují na koupi televize, pračky nebo jiného vybavení domácnosti a od úvěru je neodradí ani často dvouciferné úroky. Zájem o drobné spotřebitelské úvěry však roste mnohem nižším tempem než dříve a loni činil jen asi 12 procent.

Více o spotřebitelských úvěrech najdete ZDE

Podle vedoucího referátu finanční stability ČNB Aleše Čapka je tak struktura zadlužování obyvatel zdravější než dříve, kdy si lidé hodně půjčovali na spotřebu, zatímco dnes je to především na bydlení. "Půjčka na vlastní bydlení je blízká investici do lidského kapitálu," podotkl.

Dluhy domácností se za poslední rok zvýšily téměř o 75 miliard korun a ke konci listopadu překročily 300 miliard korun. Přestože je dynamika zadlužování českých domácností relativně velká, podle ČNB se lidé v některých dalších nových členských státech EU zadlužují ještě rychleji.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz